Canon Selphy cp780

Vzpomínejme na léto, udělejme si fotky doma

Možná si ještě vzpomenete na dobu, kdy se zcela běžně vyvolávaly fotografie doma. Pravda, převážně jen černobílé, barevný proces byl pro domácí podmínky příliš složitý. Ale i s domácím vyvoláním černobílých fotek bylo dost práce: temná komora, zvětšovák, potřebné chemikálie a hlavně štěstí, že všechno vyjde, jak má.
Vyjma fanoušků si dnes doma fotky klasickou metodou vyvolává již jen málokdo. Vedle stále populárních fotolabů, kam ale již nenosíme klasický film, ale digitální fotografie, přesto získává domácí výroba papírových fotografií na popularitě. Mohou za to stále klesající ceny fototiskáren a také dostupný software pro úpravu fotografií.

V současné době převládají na trhu dva typy fototiskáren. Výrazně menší skupinu tvoří termosublimační tiskárny. Ty jsou většinou malé, kompaktní a dokážou tisknout jen na jeden formát papíru. Nejčastěji se jedná o pohlednici 10 x 15 centimetrů. Kvalita fotografií vytištěných termosublimační tiskárnou je většinou velmi dobrá. Dokonce se ani není třeba starat o zásoby inkoustu a o údržbu trysek.

Canon Pixima ip3600

Canon Pixima ip3600

Termosublimační tiskárny totiž používají speciální papír, který je dodáván rovnou v balíčku s barvou. Její množství odpovídá počtu papírů. Toto elegantní a pohodlné řešení má jen jednu nevýhodu, je dost drahé. Vytištění jedné fotografie vyjde zhruba na 12 korun.

Termosublimační tiskárny má ve své nabídce například Sony nebo Canon. V druhém případě lze volit jednoduchý model Selphy CP530 za dva tisíce korun nebo model Selphy CP780, který má i barevný displej, za tři tisíce.

To speciální fotopapír pro klasické inkoustové tiskárny je výrazně levnější. Jedna pohlednice (10 x 15 centimetrů) vyjde zhruba na 1,30 koruny při použití značkového a kvalitního papíru. S rozměry papíru samozřejmě cena stoupá, papír formátu 13 x 18 stojí zhruba dvě koruny, velký formát A4 pak vyjde podle kvality od pěti do patnácti korun. Cenu samozřejmě ovlivňuje i velikost balení.

Jenže u inkoustové tiskárny je nutné do ceny fotografie započítat i náklady na inkoust. Zde se cena určuje velmi obtížně. Záleží na mnoha faktorech, počínaje cenou samotných inkoustových náplní a konče množstvím inkoustu, které je na konkrétní fotografii potřeba. Zhruba lze počítat s celkovými náklady okolo pěti korun u pohlednicového formátu fotografie. A to je cena srovnatelná s cenou ve fotolabu.

Epson Stylus px700w

Epson Stylus px700w

Fototiskáren je na trhu velké množství a jejich ceny jsou více než příznivé. Popravdě, největší náklady stejně představuje spotřební materiál, tedy inkoustové náplně a papíry. A na nich také výrobci nejvíce vydělávají. Nejlevnější inkoustové tiskárny lze dnes pořídit již za 1000 korun, špičkové pak málokdy překročí hranici pěti tisíc korun.

Rozhodně doporučujeme vybírat ty tiskárny, které používají oddělené inkoustové zásobníky pro jednotlivé barvy. Pokud totiž dojde jedna barva, stačí dokoupit zásobník jen pro ni, nikoliv celý, jak je tomu často u těch nejlevnějších tiskáren.

Vedle speciálních fototiskáren najdeme na trhu univerzální přístroje, které poskytují výbornou kvalitu tisku, ale navíc fungují i jako kopírka či skener. Možnosti některých z nich jsou až neuvěřitelně široké. Třeba Epson PX700w má barevný displej pro kontrolu fotografií před tiskem, má slot na paměťové karty, takže lze tisknout bez připojení tiskárny k počítači. A pokud ji už k počítači budete chtít připojit, lze použít i bezdrátovou technologii wi-fi. A to vše za přijatelné čtyři tisíce korun.

Pokud se vám tolik peněz za tiskárnu dávat nechce a nepotřebujete bohatou výbavu Epsonu, můžete zkusit Canon Pixma iP3600. Za necelé dva tisíce poskytne špičkou kvalitu tisku a možnost dokupování inkoustu po jednotlivých barvách. A jedna rada na závěr, pokud hodně tisknete běžné dokumenty, je jasně nejvýhodnějším řešením tiskárna laserová. Investice do dvou tiskáren – laserové a inkoustové fototiskárny – může v konečném důsledku ušetřit hodně peněz.