Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vždycky se bojím o jeho žílu, říká manželka trenéra Františka Straky

  0:59aktualizováno  0:59
Zdena Straková umí čtyři jazyky, dobře vypadá a má v Německu vlastní firmu. Bývala špičková atletka, mohla být i módní expertkou, ale kariéru podřídila manželovi a dceři Tereze. "Jinak to nejde," říká manželka fotbalového trenéra Františka Straky.

Budete v pátek Jablonci na stadionu mezi diváky?
Samozřejmě. I s dcerou.

Dala jste manželovi talisman pro štěstí?
Minule jsem našla nedaleko místa, kde bydlíme, kameny s obtisknutými lasturami. Dřív tu totiž býval ostrov a kolem moře. Tentokrát ode mě dostal sošku hinduistického boha Šivy.

Jak vypadá večer po vyhraném zápase?
Franta energii vybije na přípravu a emoce při zápase. Pak přijde domů a je rád, že je doma, že se svlékne, vykoupe a chvíli si sedne.

A když mužstvo prohraje?
Vůbec nemluví, probírá si to sám. Většinou odejde se psem na procházku a přemýšlí si.

Jaká je v takové chvíli vaše role?
Nechám ho, ale protože už jsem nějaký ten zápas viděla a Frantu můj názor zajímá, zeptá se mě nakonec obvykle sám na můj názor. Jsem docela kritická, takže mu otevřeně řeknu, kde jsem viděla chyby.

Manžel je legendárně emotivní, pověstná je jeho krční žíla...
...no to se vždycky bojím, aby mu nepraskla.

Neuvěřitelné emoce, velká exprese. Nestálo právě tohle za fámou o tom, že bere drogy?
Prý přišlo anonymní udání. Od té doby jsme se stáhli do soukromí a jsme ještě mockrát opatrnější, s kým mluvíme. Franta si tehdy nechal udělat testy a potvrdilo se, že nikdy nic nebral, ale už jen to, že vás někdo donutí něco takového podstoupit, je strašný. Větší nesmysl si na nás nemohl nikdo vymyslet.

Spojovali vás s drogami, a přitom jste opravdu nikdy nezkusili ani marihuanu?
Ne, dejte si svátek. Absolutně. My ani nekouříme. Jen si občas rádi dáme pivko nebo sklenku vína.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

Zdena Straková

* Narodila se v Chomutově před 44 lety.
* V patnáct přišla do Prahy, studovala sportovní gymnázium Nad Štolou, běhala za Univerzitní sportovní klub a za Spartu 400 a 800 metrů.
* Sedmnáctého prosince 1987 se v Praze provdala za o sedm let staršího fotbalistu Františka Straku (je jeho druhou manželkou).
* Odjela s manželem do Německa, kde získal angažmá.
* V červenci 1988 se jim narodila dcera Tereza.
* Naučila se německy, anglicky, italsky a španělsky.
* V roce 2002 se celá rodina vrátila do Česka.
* Ráda čte dobré detektivky a válečné a historické romány.
* Se společníkem vede německou firmu, která vykupuje a prodává šrot.
* Nedaleko Prahy, u Kněževsi, rekonstruují statek.
* Jejich dcera závodně běhá. Minulý týden odmaturovala na samé jedničky na anglicko-německé obchodní akademii a pro další studium si ji vybrala privátní americká University of New York. Bude studovat evropský obchod a právo.
* Mají tři psy a německé občanství.
* Letos v květnu byl Straka jmenován trenérem reprezentace a 5. 6. povede český tým v utkání proti Maltě.

Nemáte strach, že jeho srdce tolik emocí jednou nevydrží?
Často řeší, kdo co píše v novinách, a proto mu říkám: "Nečti to a máš klid! Ty přece víš nejlépe, co se povedlo a co ne."

Bere prášky na vysoký tlak?
Nic takového. Je úplně zdráv. Hodně sportuje a umí vypnout a odpočívat. Viděla jste ho, jak vypadá? V jednapadesáti mu mohou všichni závidět.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

Urostlý a zábavný fešák byl vždycky, neměla jste strach, že vám ho přebere mladší fanynka?
Co se má v životě stát, to se stane. Ale Franta na zálety moc není, je spíš pro rodinu. Nejlíp mu je, když je s námi, a nám, když jsme s ním. Fanynky neřeším, jako manželka je musím brát s rezervou.

Jenže vy sama jste ho poznala jako ženatého. Měl už dokonce syna.
Dva roky jsme byli kamarádi. Rozuměli jsme si a najednou jsme oba cítili, že spolu chceme být víc a víc a že nás dosavadní partneři přestávají zajímat. Já do jeho manželství neviděla, on do mého vztahu také ne a ani jsme nic takového spolu neprobírali. Vyřešila jsem si svůj vztah a on zase své manželství. Do té doby jsme si nedali ani pusu.

Malému Františkovi bylo tehdy osm let. Od té doby se nikdy neviděli. Proč?
Ze strany jeho syna nebyl zájem. Manžela to hodně mrzelo a mrzí. Proto prosím, pokud o tom budete psát, tak citlivě. Byla doba, kdy jsem se snažila s jeho synem zkontaktovat a dát je dohromady, ale nepodařilo se.

Když se váš muž stal před pěti lety dědečkem, řekl jeho syn novinářům, že by se s tátou rád viděl.
Franta by byl jen rád. Zaplať pánbůh, že teď už o sobě alespoň vědí a sem tam si napíší esemesku.

Víte, kdy má Straka junior narozeniny?
No jasně, deset dní před Frantou. Taky jsme mu teď k narozeninám psali.

Spolu už jste další dítě nechtěli?
Terezce šlo při porodu o život. A pak jsme byli na všechno sami. Tady komunismus, rodiče za námi do Německa mohli jen dvakrát do roka, stejně tak my do Čech. Terča byla živel, budila se třeba pětkrát šestkrát za noc. Když jí byl měsíc, dokonce jsem z nevyspání zkolabovala. Do toho jsme se často stěhovali, bylo to náročné a se dvěma dětmi bychom to nezvládli.

Mohla jste udělat kariéru u Versaceho, a dala jste přednost rodině. Nemrzí vás to?
Franta v té době hrál, dcera byla malá a práce náročná, navíc jsem musela hodně cestovat. Nešlo by, abychom oba měli tak náročné zaměstnání, a tak jsem byla nakonec ráda, že spolupráce skončila.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

Proč?
Trpěla by rodina. I u nás doma táta pracoval a máma ho podporovala. Když dneska vidíte, jak se všichni honí za penězi a slávou a jak se všem rozpadají manželství, říkám si, že se nám špatně nedaří. A že peníze nejsou všechno. Čemu se mám obětovat? Vydělávání peněz? Důležitější je spokojená rodina a pár přátel, na které se můžete spolehnout.

Vyznáte se od té doby v módě lépe?
Určitě. Byly to dva roky obrovských zkušeností. Versace chtěl v Praze otevřít první obchod, já uměla italsky, a tak mě kamarád požádal, abych mu pomohla vyřídit licenci. Získala jsem o módě pochopitelně daleko lepší přehled.

Znáte z hlavy manželovu velikost?
Je dvacet let stejná: osmačtyřicítka nebo devadesátka; a protože je vysoký a má relativně dlouhé ruce a nohy, tak vždycky prodloužená.

Jaký oblek vyberete na zápas s Maltou?
Něco vítězného. Pokaždé stojíme před skříní a přemýšlíme, co by se hodilo. Jednou například neprohrál s týmem několik kol, takže jsem celou dobu prala a žehlila dokola jednu a tu samou košili. Fanoušci ji pak vydražili a peníze šly na podporu turnaje místních žáčků.

Kde mu oblečení nakupujete?
Různě, ale přiznám se, že spíš nakupuji venku, protože u nás mi přijde oblečení obecně dost předražené. V Německu vás stejný oblek přijde o třetinu levněji.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

Jezdíte někdy na dovolenou každý sám?
Když nemusíme, tak ne. Někdy vyrazím jen s Terezou, protože má volno, zatímco Franta hraje fotbal. Ale není to ono.

Umí být romantický?
Jsme spíš akční. Někdo si lehne a kouká na nebe, my jdeme na kolo, na běžky nebo si zaběhat.

Tipovala bych vás spíš na posilovnu.
Jsem lesní typ. Když to čas dovolí, vezmu psa a vyrazím na kole, případně běhám, v průměru tak osm kilometrů třikrát čtyřikrát do týdne. Někdy volněji a déle, jindy ostřeji, prokládám běh kopci.

Opálená jste ze solárka?
Pracuji na zahrádce. V neděli jsem přesázela asi dvacet květináčů a na noc jsem si musela vzít prášek proti bolesti. Na manikérky, pedikérky, maséry nemám čas a ani mě to nebaví. V zimě do solárka ale občas zajdu.

Stárnete pod dohledem plastických chirurgů?
Nejsem toho nepřítel, ale to, co si dnes nechávají dělat některé mladé holky, to bych si v jejich věku dělat nenechala. Jsem přírodní typ, ale přiznám se, že až bude hůř, možná o tom uvažovat budu.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

Posílá vás manžel na plastiku, abyste vypadala mladší?
To vůbec. Říká mi, že vypadám super a že on na mně žádné chirurgické vylepšování nepotřebuje.

Co od vás naopak bezpodmínečně potřebuje?
Kdybych nevařila, to by byl asi problém. Když jedu obchodně pryč, vařím tři čtyři hodiny a všechno jim připravím do mističek. Minule ale hlásili, že si vařili večeři, takže už umí přežít i beze mě.

Kdo vás učil vařit?
Obě babičky byly vyhlášené kuchařky. A vůbec všichni příbuzní z mamčiny strany jsou dobří kuchaři. Můj bratranec má v Kalifornii bombastickou restauraci. Druhá teta vařila u Mánesa... takže asi to mám v krvi.

Manžel s hotelovou školou, vy s talentem, co si otevřít restauraci?
Je fakt, že Fanda zná perfektně stolování, jaké vidličky na co a jaké víno k čemu. Restaurace je ale veliká zodpovědnost a člověk si musí užívat i toho, že má občas volno. Kuchyňka doma mi stačí.

Teď chcete už natrvalo zůstat v Česku?
V Čechách jsme doma, líbí se mi tady, ale nikdy nevíte, kam vás práce zavede. Důležité je mít všude kolem sebe dobré lidi.

Opravujete starý statek, takže se tu přece jen usazujete?
Myslím, že tu zůstaneme, jinak bychom ho nekupovali.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

očima autorky

Domů ke Strakům jsme se nevnutili. "Máme tam lešení a binec," odmítla paní Zdena, a tak redakční fabie sledovala její mercedes do vyhlášené provensálské restaurace v Tuchoměřicích. Z černého auta vystoupila celá v bílém. Při rozhovoru nevynechala žádnou otázku, ani nepříjemné téma o drogách či o partnerovu synovi z prvního manželství. Ani jednou se ale nenechala unést emocemi. Nemluvila o svých ani manželových chybách. Těžko říct, jestli opravu žádné nebyly. Kostlivce ve skříni z ní jen tak nedostanete. Zdena Straková je pragmaticky vstřícná, nicméně po nepříjemných zkušenostech také velmi ostražitá a důsledně uzavřená ve své roli ženy obhajující "Strakovic rodinnou idylku".

Autoři:


Nejčtenější

V manželství jsou lidé šťastnější a žijí déle, ukázal výzkum.
Příběh Ondřeje: Žena mě má za malé dítě, nemám chvíli klidu

Už se pomalu blížím důchodu a jak jsem se na něj vždycky těšil, tak si poslední dobou říkám, že snad budu pracovat, dokud nepadnu. Aspoň v té práci nemusím být...  celý článek

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

Přírodní oleje jsou báječným kosmetickým pomocníkem. Pokud víme, jak nám mohou...
Jak se vyznat v pleťových olejích? Kokosový na tělo, měsíčkový na tvář

Oleje patří do kosmetické výbavy stejně neodmyslitelně jako třeba pleťové krémy, sprchové gely nebo líčidla. Nejen, že skvěle pomáhají například s odličováním,...  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Sportovní moderátor ČT Vojtěch Bernatský s rodinou
Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě, komentoval vymyšlené zápasy, zpíval, šaškoval. Sen si splnil už jako student, jen na...  celý článek

Další z rubriky

Z Kary Robertsové se stala mořská víla, která má vlastní show, při které...
Z Američanky je profesionální mořská víla. Zbavila se tak mindráků

Američanka strávila přes 400 hodin výrobou kostýmu mořské víly. Díky rybímu ocasu může předvádět speciální podvodní show a splnit si sen. Jako podmořská bytost...  celý článek

Modelka Yasmin Le Bonová nafotila v padesáti letech kampaň na plavky.
Najednou mám prsa, břicho a boky, říká o stárnutí modelka Le Bonová

Britská kráska Yasmin Le Bonová (52) patřila v osmdesátých letech k nejžádanějším modelkám. Manželka frontmana kapely Duran Duran Simona Le Bona (58) si prý...  celý článek

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky
Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky

Nanést na pleť make-up tak, aby dokonale seděl? Pořádná alchymie. Beauty blogerky i obyčejné smrtelnice proto sahají k m... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.