Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výzkum: V Česku je druhá nejnižší úmrtnost novorozeňat

  23:01aktualizováno  23:01
Česká republika je podle mezinárodní organizace Zachraňte děti na druhém místě ve světě v nejnižší úmrtnosti novorozeňat ve věku do jednoho měsíce. Mezi 33 sledovanými vyspělými zeměmi světa ji předčilo pouze Japonsko.
Ve světě přijdou o život v prvním měsíci života čtyři miliony dětí. Ilustrační foto

Ve světě přijdou o život v prvním měsíci života čtyři miliony dětí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

S Českem jsou na stejné úrovni Finsko, Island a Norsko, a to s mírou úmrtnosti dvou dětí na tisíc novorozenců. Japonsko si udrželo prvenství s 1,8 dítěte na tisíc narozených dětí. Vyplývá to z tabulky Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2005 zveřejněné na internetových stránkách organizace Zachraňte děti.

Ze sledovaných rozvinutých zemích jsou na tom hůře například Spojené státy, kde umírá pět dětí na tisíc narozených. Na stejné úrovni jako USA jsou Maďarsko, Malta, Polsko a Slovensko.

Skupinu 33 sledovaných "bohatých" států uzavírá Lotyšsko s mírou šesti úmrtí na tisíc narozených dětí. V USA jde o zprůměrovaný výsledek vycházející z výrazného nepoměru mezi většinovou střední společenskou vrstvou a chudinou, ke které patří mnoho příslušníků národnostních menšin, lidí bez vzdělání a obyvatel odlehlých oblastí.

Propast mezi Západem a rozvojovými zeměmi
Dokument vydaný u příležitosti Dne matek, který připadá na příští neděli, poukazuje na propastný rozdíl mezi vyspělými státy a rozvojovým světem. Ve světě přijdou o život v prvním měsíci života čtyři miliony dětí, což je stejné množství jaké se narodí ročně ve Spojených státech.

99 procent dětí umírajících v této lhůtě je v rozvojových zemích. Ze 78 sledovaných středně bohatých a chudých zemí světa má nejvyšší novorozeneckou úmrtnost Libérie s 65 úmrtími z tisíce novorozeňat do jednoho měsíce života.

V zemi, kde jsou běžně donucovány k manželství dospívající dívky, každá šestnáctá žena zemře během těhotenství či při porodu.

Libérii následují ve vysoké novorozenecké úmrtnosti v těsném závěsu Afghánistán, Sierra Leone, Irák, Pákistán a Pobřeží slonoviny. Jde o země, kde zuří dlouholeté ozbrojené konflikty a kde je násilí páchané na ženách na denním pořádku.

Z dalších rozvojových zemí jsou na tom už mnohem lépe například Vietnam a Kolumbie, kde na tisíc narozených dětí jich do jednoho měsíce po porodu zemře dvanáct.

Tyto země poslední dobou rozšířily osvětu a více zajišťují předporodní péči a podporují služby porodních asistentek.

Úmrtnost na podobné úrovni je v Mexiku, Brazílii, Jordánsku, Kazachstánu a Nikaraguy. Nejvíce novorozenců umírá už první den svého života, každý rok to jsou až dva miliony dětí. Většině úmrtí se přitom dá lehce zabránit, ať už teplým zábalem, aby dítě neprochladlo, nebo použitím čistých nůžek k přestřižení pupeční šňůry.

Problémem je výživa a péče
V chudých zemích nemají těhotné ženy dostatečnou stravu. Půl milionu jich ročně zemře na těhotenské nebo porodní komplikace, a to protože jim není poskytnuta dostatečná péče před porodem, při něm či až po něm.

Velké množství matek rodí doma v nepřítomnosti školených pomocníků. Porod je ve většině rozvojového světa hrou se smrtí, jak pro matku, tak pro dítě, uvedla spoluautorka padesátistránkové zprávy o situaci dětí ve světě Anne Tinkerová, která vede kampaň za záchranu novorozeňat.

Podle ní tajemstvím úspěchu je osvěta vedoucí k důsledné preventivní péči a zdravému stravování. V řadě rozvojových zemí jsou na překážku také zaostalé kulturní zvyky. Každá pátá žena v subsaharské Africe přichází o jedno novorozeně, v jižní Asii je to každá sedmá.

Autoři: ,Nejčtenější

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Holčičí vizáž i po čtyřicítce? Reese Witherspoonová ví, jak na to

Reese Witherspoonová na Glamour Women of the Year Awards (New York, 9....

Zdá se, že pravá blondýna vůbec nestárne. Má rozjasněnou pleť bez nedokonalostí a vrásek i štíhlou a drobnou postavu....

Další z rubriky

Jak zvládnout pubertu: podporujte děti v jejich zájmech a komunikujte

Ilustrační fotografie

Prošel si jí každý z nás, ale jako bychom na to v dospělosti zapomněli. Řeč je o pubertě, období, kdy člověk začíná...

Sportovkyně matkami. Je to náročné, ale mohou být lepší než kdy dřív

Serena Williamsová se na sociálních sítích ráda chlubí snímky své dcery Alexis...

Vrcholový sport a mateřství se dnes již nevylučují. Naopak se čím dál častěji stáváme svědky toho, jak si atletka pro...

Digitální domorodci? Spousta dětí neumí víc, než klikat a dotýkat se

ilustrační snímek

Naše děti s digitálními technologiemi vyrostly a berou je jako samozřejmost. Sledují videa, píší si s kamarády nebo...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Najdete na iDNES.cz