Ona

Redaktorka vyzkoušela neviditelná rovnátka. Má dokonce bělejší zuby

  • 21
Má dědičnou zubní vadu, která se projevuje souběžně s růstem osmiček. Cítila nepříjemný tlak, měla posunutý skus, mezi zuby často zůstávalo jídlo a ve vyšším věku by měla chrup hodně křivý. Proto se kolegyně Veronika z redakce iDNES.cz rozhodla pro rovnátka. Nikoli ovšem pro ta obyčejná, ale pro neviditelná.

Při pohledu na zuby musíte opravdu hodně „zaostřit“, abyste si rovnátek všimli. Neviditelnost je ovšem jen jedním z důvodů, proč si redaktorka Veronika vybrala právě tento typ a investovala ze svých peněz 75 tisíc korun. Neviditelná rovnátka jsou totiž mnohem komfortnější při nošení a méně bolestivá.

„To, že si jich nevšimli ani kamarádi, je bonus,“ říká Veronika, i když přiznává, že by neměla problém ani s klasickými rovnátky. „Zaujala mě hlavně technologie, která je úplně jiná než u klasických rovnátek, a lákalo mě je vyzkoušet.“

Made in USA

Veronika si pro neviditelná rovnátka zašla do Světa rovnátek, kde se na ně specializují. Na začátku ji čekal rentgen s fotografiemi obličeje a chrupu. Pak následoval otisk zubů. „Je potřeba speciální otiskovací hmota,“ říká ředitel centra Daniele Mastracci. Samotná rovnátka se pak vyrábějí pomocí 3D tiskárny ve Spojených státech. Z USA dorazila po šesti týdnech.

Pak už stačila jen krátká instruktáž, jak se používají. Důležité je, že se napřed musí zuby důkladně vyčistit a jemně obrousit. Nosit se musí 22 hodin denně a sundávat jen před jídlem nebo pitím, s výjimkou čisté vody. A před opětovným nasazením znovu vyčistit zuby.

„Dost jsem se toho bála, ale zjistila jsem, že mi to žádný problém nedělá, jsem ráda, že si zuby čistím častěji. Musím ale s sebou neustále nosit kartáček, pastu a obal na rovnátka. Ženy mají výhodu, že nosí kabelku, a tak se jim tam kartáček ztratí, u mužů to asi bude vetší problém,“ říká Veronika.

Pokud někam večer vyráží, rovnátka si sundá a nechá je doma. „Nemusím do plesového psaníčka vtěsnávat ještě potřeby na rovnátka,“ pochvaluje si.

Každodenní čištění

Rovnátka se musí každý večer vyčistit. „Asi nebudou vhodná pro lidi, kteří mají problém s dechem. Stejně tak pro kuřáky, ale zase je mohou použít jako podpůrnou metodu, když chtějí přestat,“ soudí Veronika. Právě to, že se mohou kdykoli jednoduše sundat a vyčistit, pokládá za jejich velkou výhodu. Co dál?

Plusy a minusy neviditelných rovnátek

+ nejsou vidět

+ lze je kdykoli sundat

+ nejsou tak bolestivá

+ snadněji se čistí

- vysoká pořizovací cena

- musí se sundavat na každé jídlo a pití (kromě vody)

- po jídle a pití si vždy musíte vyčistit zuby (kromě vody)

- vhodné až od 12 let

„U těch klasických je čištění obtížnější, takhle si je sundám a čistím, jak jsem zvyklá. Díky častému čištění vidím, že mám zuby bělejší. Nejsou vidět, na fotografiích mám pocit, že zuby vypadají ještě lépe, protože se hezky lesknou,“ říká Veronika. Jako redaktorka pracuje s hlasem, proto se bála, jestli jí rovnátka „nezkazí“ výslovnost.

„Během prvního dne jsem si ale na ně natolik zvykla, že žádný problém s mluvením nemám, případně si je mohu sundat. Prý bolí méně, než klasická rovnátka, ale ta jsem neměla, tak nemohu srovnávat. Od kamarádů ale vím, jak několik dnů nemohli jíst, to se mi nikdy nestalo,“ konstatuje Veronika.

Pravidelná výměna

Veronika má rovnátka naplánována na sedm měsíců. Po dvou až třech týdnech je musí vyměnit za nová. Ordinaci za celou dobu léčby navštíví čtyřikrát.

„Navíc díky nim pravidelně jím a rozmyslím si, jestli něco budu mlsat a jíst po cestě, když musím rovnátka před jídlem vyndavat a pak si čistit zuby,“ říká Veronika. Po skončení léčby bude ještě nosit dlahu na noc a zezadu jí nalepí drátek, aby zuby držely na svém místě.

Podle ředitele ortodontické kliniky Daniela Mastracciho jsou tyto neviditelné pomůcky vhodné prakticky pro všechny zájemce od dvanácti let. „Našemu nejstaršímu pacientovi je sedmdesát,“ dodal.