Ilustrační snímek | foto: quiltcrazy.com

Výzdoba z patchworku dá vašemu bydlení nový ráz

  • 5
Vpusťte do bytu více jak tři sta let starou techniku precizně vyráběnou z kousků pečlivě nastříhaných látek. Originální barevné přehozy nebo přikrývky změní atmosféru každé místnosti.

Patchworková technika se odvíjí od anglického slova "patch", což česky znamená záplata. Patchwork tedy doslovně znamená "vyrobeno ze záplat".

Tato technika spočívá v tom, že k sobě sešíváte precizně střižené malé i větší barevné textilní kousky geometrického tvaru. Díky své jednoduchosti a stále se opakující základní formě mohou tvořit abstraktní obrazec. Použít můžete i konkrétní barevné odstíny.

Pro mnohé milovníky ručních prací se stal patchwork doslova uměleckým koníčkem. Touto technikou vznikají i například "záplatové" verze známých obrazů, po precizním seskupení malých barevných kousků se může zobrazit i konkrétní podoba z fotografické předlohy.

Deka vyrobená metodou patchworkDeka vyrobená metodou patchwork

Pomocí patchworku se dá vyrobit oblečení i interiér. Vznikají tak pokrývky, polštáře a jiné dekorativní výrobky, které lze uplatnit například jako deky na křesla, přehozy přes postele, pohovky a zahradní nábytek či ubrusy.

Oblíbené jsou quilty, které tvoří horní a dolní vrstva látky s hřejivým materiálem uprostřed. Vrstvy se pak sešijí dohromady různými obrazci. Právě horní vrstva látky je často tvořena patchworkovou technikou.

Fanoušci této tradiční techniky mají do konce ledna 2011 otevřené dveře výstavní chodby jičínského regionálního muzea a galerie, kde české patchworkářky představují svou tvorbu. Výstava je prodejní, pokud vás tedy některé dílko zaujme, můžete si je zakoupit. Kromě toho je 9. prosince 2010 pro návštěvníky výstavy připravena tvůrčí dílna s možností vyrobit si vlastní kousek.

Polštář vyrobený metodou patchworkModerní quilt, patchwork

Patchwork už od druhé světové války

Zahraniční patchworková scéna se začala vyvíjet hlavně po druhé světové válce, nicméně český patchwork se posunul na velmi dobrou úroveň až kolem roku 2003.

"Za posledních osm let vznikla třetí velká evropská výstava právě v Praze, nazvaná Prague Patchwork Meeting, která je největší v zemích bývalé střední a východní Evropy. Rozmach moderní a art quiltové složky českého patchworku je natolik významný, že už běžně vystavujeme v zahraničí," říká Jana Štěrbová, ředitelka Prague Patchwork Meeting, která v současné době kurátorsky připravuje českou účast v Birminghamu v roce 2011 a 2012 a ve Francii v roce 2012.