Ona
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Přísná výchova? | foto: Profimedia.cz

Využijte humor, dělejte ústupky... 20 rad jak vychovávat dítě

  • 278
Zakazovat a trestat, nebo motivovat a chválit. Jak vychovávat děti? Ani psychologové a pedagogové se tak docela neshodnou. "Nabízejte jim možnosti, dělejte malé ústupky, radí mimo jiné na svých internetových stránkách americká psycholožka Aletha Solterová.

1.Staňte se analytičkou

Snažíte-li se pochopit příčiny chování a jednání dítěte, dokážete předpokládat, jak se dítě zachová a co udělá v různých situacích. Zkrátka eliminujete problém ještě před tím, než by mohl vzniknout. Příklad: Jestliže víte, že vás nemine situace, kdy stojíte s dítětem v nějaké frontě, řekněme v bance, na poště nebo na úřadě, promyslete ještě doma před odchodem, čím upoutáte během čekání dětskou pozornost. Noste sebou sešit a pastelky, modelínu, drobné hračky. Nejlepší jsou hry typu "hraj si sám". Ovšem některé děti vyžadují i v těchto situacích verbální kontakt. Volte proto tiché hry jako na "Tichou poštu" apod.

2. Neskrývejte své důvody

Menší děti často zmatkují a chybují proto, že nechápou, proč po nich něco chcete.

poradna pro rodiče

Ty starší jsou zase mnohdy tak vtaženy do svých her a představ, že se není co divit, když proběhnou bytem v zablácených botách, nebo jim nevadí, když jim zmrzlina stéká z úst na čisté tričko. Proto neskrývejte před dětmi své důvody. V klidu a popořádku jim od A až po Z vysvětlete, proč bazírujete právě na "takových maličkostech". Při samotném napomínání pak oproti nervóznímu spílání typu: "Ach ty čuně," nebo "Počkej já ti ukážu," efektivně zabere: "Věř, že před tebou nic netajím, a ty to určitě dobře chápeš."

3. Pochopte dětské city

Třebaže vám tečou nervy, snažte se své potomstvo pochopit. Je potřeba znát důvody a pohnutky, které jsou příčinou dětského zlobení. Místo impulsivního hubování a trestání zkuste třeba dítě vyzpovídat. "Co, proč a jak?" Případně chtějte, ať vám namaluje, jak samo vidí situaci. V momentě, kdy ve vzduch jiskří, můžete navrhnout, aby si zakřičelo do polštáře, nebo zabušilo do matrace.

4. Změňte své představy

Zásadní je začít u sebe. Umět se podřídit dané situaci. Proto například nezařizujeme dětský pokoj jako výstavní síň umění, ale spíše ve stylu domácí dílny. Tomu odpovídá i typ a materiál například koberců, nábytku, druh laku a barvy stěn…

5. Zábavu logicky organizujte

Striktní zákaz bez možnosti jiné volby je jednou z hlavních příčin dětské rozčarovanosti. Vysvětlete raději svému potomkovi, že nejlepší je stavět pevnost na zahradě, protože v kuchyni dostane přece každý hned na něco chuť a hra piráty už pak nikoho nebaví. Rozfázujte dítěti den tak, aby hlučné hry nerušily zaběhnuté zvyklosti. Tak, aby vaše práce korespondovala s jeho aktivitou. Dobří rodiče jsou hlavně důslední, pečliví a jednají promyšleně. Zvolit správný postup je totiž základním pilířem dobré výchovy.

6. Samy buďte příkladem

Důležité je, abyste se vždy chovali sami tak, jak to vyžadujete od dětí. Sami musíte jít příkladem. Je to těžké, a proto mějte vždy v záloze výmluvnou frázi: "Chtěl(a) jsem si tě vyzkoušet, zda si toho všimneš a uvědomíš si, že tak to nemá být."

7. Předkládejte dětem alternativy

Umožněte dětem, aby rozhodovaly samy za sebe. Připadají si tak dospělejší, učí se samostatnosti a lépe chápou odpovědnost. Direktivní přístup, mentorská dikce či rozkazovačný tón vyvolávají podvědomé záporné reakce. Příklad: loudá-li se dítě u snídaně, dejte mu na vybranou: chceš jíst v pyžamu, nebo se prvně oblečeš. Přitom zdůrazněte, že v obou případech se končí ve stejný moment, kdy jsou hodinové rafičky na určeném místě.

8. Dělejte malé ústupky

Zvláště adolescentům je třeba umět promíjet, a také s nimi problém probrat z nadhledu. Je-li to možné, je dobré sem tam ustoupit. "Výjimečně ti dnes dovoluji jíst u televize". Věřte, že váš potomek dokáže takový přístup ocenit. A jestliže by tohoto chtěl zneužít i další den, okamžitě mu připomeneme, že dnes už se jí podle pravidel u jídelního stolu.

Ilustrační foto

9. Dejte dětem čas

Je zřejmé, že menší děti potřebují na orientaci víc času. Jestliže jste si pozvali na večeři vážené hosty, proberte s dětmi situaci dopředu. Vysvětlete, jak by se měly chovat, co je slušné a co se nehodí. Buďte konkrétní. Tak připravíte dítě na možné složité situace. Tento způsob se doporučuje především před narozením sourozence, před návštěvou zubního lékaře, před prvním letem v letadle apod. Aletha Solteová navrhuje hry na pilota, na bratra se sestřičkou, anebo na doktora. Pomůže to dětem poznat neznámo a zorientovat se.

10. Výchova chybami

V rozporu s mateřským instinktem nechte přijít chronického loudala jednou do školy pozdě. Nedává váš puberťák včas špinavé prádlo na vyprání? Nechte ho. Ať si jednou utrží ostudu ve špinavém. Neumí chodit včas ke stolu? Ať si pošmákne na studeném jídle s oschlou přílohou a bez chutného moučníku. Pro nepoučitelné má tento způsob výchovy mnohem větší efekt než mnohonásobné mravoučné upomínání.

11. Neskrývejte city

Jestliže vás dítě rozčílilo, svěřte mu svoje pocity. Nestyďte se za fráze: "Jsem unavená, Potřebuji si oddechnout, Necítím se dobře." Máte právo mít špatnou náladu a vaše děti se musí naučit tento fakt vnímat. Právě podle pocitů a citů matky se děti učí vnímat správně samy sebe a následně i ostatních lidí.

12. Umět se včas rozhodnout

Rozhodný čin ještě neznamená trest. Neumí-li se děti podělit mezi sebou o hračky, je lepší je všechny schovat a navrhnout jinou společnou hru. Nedopusťte se chyby v podobě zákazu: "Nedostanete míč zpátky, dokud se mezi sebou nedohodnete!" Řekněte raději toto: "Trochu moc konfliktů pro jeden míč, co myslíte?" Neponižujte a neurážejte, zkrátka dělejte jen to, co by nevadilo ani vám.

13. Výchova láskou

Agresivní chování či hysterii lze u dětí snadno dostat pod kontrolu. Stačí dítě obejmout, případně silněji a s láskou uchopit za ruku. Přitom šeptejte laskavá slova korespondující se situací, nebo se s klidem uchylte pro tentokrát k frázím typu "to bude dobré, bude líp..." Tato rada zabere v devíti případech z deseti. Vyzkoušejte ji.

14. Vyveďte dítě z konfliktní zóny

Někdy je třeba vzít dítě mimo konfliktní prostředí. Aletha Solteová doporučuje posedět s ním chvíli a uklidnit ho tím, že se s ním podělíte o jeho pocity. Zároveň ho emočně a morálně podpoříte, čímž snížíte konfliktní trauma.

15. Změňte spor ve hru

Je dobré naučit se měnit konfliktní situace ve hru. Ne však za každou cenu a ne v každém případě. Například: "Pokud uklízíš hračky, zahraj si při tom na popeláře. Pojď, vyčistíš mi zuby a já pak vyčistím tvoje zoubky, abys je měl čisté jako tvůj milý medvídek." Účelná je soutěživost, ve smyslu "kdo dříve..."

16. Výchova humorem

Hra o pobyt v lázních VElichovky

11. hledané slovo: LÁZNĚ

Z řady situací je možné vyjít s pomocí humoru. Jestliže si dítě zapomíná čistit zuby, přilepte mu v koupelně patřičně vtipný obrázek. Malým školáčkům pak třeba s textem: "Děkujeme ti za péči. Tvoje zoubky!". Když děti zapomínají zavírat dveře, improvizujte o dveřích, které se samy zavírají, jako v metru. Jestliže se váš miláček na vás zlobí, navrhněte, aby si z vás na chvíli utahoval. Mnohé konfliktní situace jsou si podobné. Stačí jen improvizovat.

17. Uzavírejte dohody

Před návštěvou hřiště buďte předem domluveni, kolikrát projdete kterou atrakci. Nechce-li dítě do postele, domluvte s ním čas spánku předem, třeba hned po pohádce.

18. Hledejte kompromisy

Snažte se společně probírat nepříjemné situace. Vyslechněte si, jaké řešení navrhuje vaše dítě. Společně si stanovte pravidla a snažte se je dodržovat. Tato technika se hodí při vleklých potížích a je poměrně efektivní.

19. Nečekejte příliš mnoho

Přání malých dětí ovládají silné emoce, jimž podřizují své mnohočetné prosby. Je pro ně normální být hlučnými, tichými, citlivými i otrlými zároveň. Naše děti jsou plné energie i únavy. Přijímejte je takové, jaké jsou.

20. Dopřejte si odpočinek

Matka i otec jsou také jen lidmi. Jestli cítíte, že s vámi cloumá zlost a že máte všeho doslova plné zuby, dopřejte si pauzu. Jděte se opláchnou chladnou vodou, vypijte si čaj, či sklenici vody, pusťte si oblíbenou píseň, nebo si přečtěte znovu tato doporučení od začátku.