Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyspala jsem se, až když dvojčatům byly tři roky

  10:00aktualizováno  10:00
"Byla to jedna velká hrůza," vzpomíná Klára Rulíková na dobu před třinácti lety, kdy se vrátila z porodnice s dvojčaty. Doma na ni totiž čekal ještě starší, dvouletý syn a skloubit péči o všechny tři děti byla pěkná honička.
Dvě děti najednou dají ženě pořádně zabrat. Ilustrační foto

Dvě děti najednou dají ženě pořádně zabrat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Ven jsem chodila jen jednou týdně a dva dny jsem se na to připravovala. Byly to manévry," popisuje.

"Dvojkočár se do výtahu nevešel, takže jsem děti strčila do tašek a snesla je pod schodiště. Tam byl zaparkovaný kočár," vypráví matka dnes už čtyř dětí a taky autorka dosud jediné české knihy u nás pro matky dvojčat.

"Udělali jsme dlouhou výpravu na druhý konec města ke kamarádce, kde jsem všechno přebalila, nakrmila a pochodovala zpátky," říká. "Pořádně jsem se vyspala, až když jim byly tři roky."

Dnes se nad tím už usmívá a je ráda, že dvojčata se mají ráda a mají k sobě blízko. Tehdy však byla občas zoufalá. Nasbírané zkušenosti se hodí - předává je dál.

"Je třeba dobré, když se v noci vzbudí jedno dítě a chce pít, zatřást i s tím druhým a nakojit ho taky. Sladit jim rytmy. Protože jinak se za chvíli vzbudí samo a matka se nevyspí," radí.

Podle předsedy Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti není náhoda, že se rodiny, kterým se naráz narodí více dětí, často rozpadají.

"Porody více dětí najednou málokdy dopadají dobře a bohužel jich kvůli léčbě neplodnosti přibývá," říká Tonko Mardešic.

Nad dvojčaty lékaři nejásají
"Mít dvojčata či více dětí, to je riziko jak pro matku, tak pro děti. Ty se rodí dříve, nejsou úplně zralé a musí se vypiplávat. A pak: i když se na ně rodina těší, tak ten záběr pro matku je nepředstavitelný. Žena v podstatě přestane plnit roli partnerky, protože stíhá jen práci kolem dětí. To ustojí málokterá rodina."

Neplatí to samozřejmě absolutně, což dokazují i příběhy některých dvojčat. U nás patří k nejslavnějším dvojčatům bratři Jan a Karel Saudkovi a v Polsku to zase společně daleko dotáhli bratři Kaczynští - jeden je prezidentem, druhý ministerským předsedou.

Podle Mardešice je však nyní hlavním úkolem lékařů zajistit, aby počet porodů více dětí poklesl. "Při umělém oplodnění se přenášejí do dělohy ženy dvě oplozená vajíčka, tedy embrya. Zvýší se tím sice šance na úspěch, ale taky stoupá pravděpodobnost, že se narodí dvojčata," popisuje Mardešic.

"Chceme usilovat o podobnou cestu, kterou se vydala Belgie. Tam si spočítali, že je drahé piplat nedonošená dvojčata, a tak začali přenášet jen jedno embryo. A zároveň se rozhodli, že stát bude ženám hradit místo tří cyklů umělého oplodnění šest cyklů, aby jim nesnížili šanci na dítě," dodává. Finančně to vyjde nastejno a hlavně: ubude rizikových porodů více dětí.
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Patří dětem do rukou pistolky a další hračky napodobující zbraně?

ilustrační snímek

Pistolky, luky, praky, nože, meče, dýky, ale i realistické samopaly. Nabídka hračkářství se v sortimentu dětských...

Poradna: Po smrti syna nám snacha brání ve styku s dospívající vnučkou

ilustrační snímek

Píšeme vám s manželem ohledně naší šestnáctileté vnučky. Její matka ji omezuje ve styku s námi a my nevíme, co dělat....

Co nevíme o emocích dětí, o vlivu násilí, mobilů, hraček a klouzání

ilustrační snímek

Někdy je těžké zorientovat se v záplavě vědeckých výzkumů a článků doporučujících rodičům různé metody výchovy nebo...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz