Krevní tlak - (c) profimedia.cz/corbis

Krevní tlak - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vysoký tlak nebolí, ale zabíjí

  • 25
Nebolí, přesto může zabíjet. Riziko lze zmírnit užíváním léků a hlavně změnou životního stylu. Řeč je o vysokém krevním tlaku neboli hypertenzi, který trápí každého čtvrtého dospělého člověka. Přibývá postižených mezi mladými, a dokonce i mezi dětmi.

CO PORADIL ODBORNÍK - MUDr. Martin Herold

Právě horké letní dny jsou přitom pro lidi s vysokým krevním tlakem obzvláště nebezpečné.

V horku totiž tlak kolísá, a kardiovaskulární systém je tak ještě více zatěžován.

Příčina potíží s tlakem? Kromě dědičnosti nezdravý životní styl, který vede k obezitě a nedostatku pohybu. Vadí také hodně soli, která zadržuje v těle vodu, a tak rovněž přispívá ke zvyšování tlaku.

"Vysoký krevní tlak ohrožuje nemocného zejména krvácením do mozku - tedy mrtvicí - často s těžkými následky. Jelikož hypertenze udržuje neustálé napětí svalové vrstvy cévní stěny, dochází k jejímu zbytnění. Trvale zvýšeným tlakem se urychluje proces aterosklerózy, především v srdci, v periferních tepnách, v ledvinách," vypočítává Petr Niederle, kardiolog z pražské Nemocnice Na Homolce.

Srdce podle něj trpí tlakovou zátěží, jeho svalovina zbytňuje a postiženému hrozí srdeční selhání. Poškozování cév a ateroskleróza mají za následek to, že vázne výživa různých orgánů a hrozí, že přestanou fungovat.

Není tedy zdaleka ohroženo jen srdce. U lidí s vysokým tlakem, hypertoniků, tak kromě zmíněné mozkové mrtvice může vzniknout infarkt myokardu, selhání ledvin či například uzávěr periferních tepen. Vysokým tlakem trpí také cévy na sítnici oka, které mohou krvácet.

Vysoký krevní tlak zkracuje život
Každý čtvrtý dospělý člověk se potýká s příliš vysokým krevním tlakem. Mnozí z nich to netuší, a proto se svým problémem nic nedělají. Vysoký krevní tlak je přitom ohrožuje na životě, zvláště v nadcházejících horkých dnech.

Polovina lidí s vysokým krevním tlakem o svém vysokém tlaku vůbec neví a z té informované poloviny je opět jen polovina správně léčena a kontrolována, říká Petr Niederle.

Vysoký tlak totiž nebolí a lidé se mnohdy cítí zcela zdraví. Většinou se však o své hypertenzi dozvědí, až když jim začne působit nějaké vážné zdravotní potíže.

Proč horko vadí
"Při změnách atmosférického tlaku může některým hypertonikům kolísat tlak krve, ať už směrem nahoru nebo dolů. Kolísání se stupňuje v horkém létě," varuje Niederle.

Lidí s vysokým krevním tlakem přitom není zrovna málo. Nejčastěji ho lékaři poprvé zjišťují u lidí středního věku, nevyhýbá se však ani mladistvým.

"V případech geneticky podložené hypertenze mohou mít vyšší krevní tlak již mladí lidé kolem 20 let. Tlakové hodnoty mladých pacientů je třeba průběžně sledovat a hypertenzi léčit," upozorňuje lékař.

Nejčastějším důsledkem vysokého krevního tlaku jsou potíže se srdcem a oběhem. Někdy je naopak vysoký krevní tlak důsledkem jiných potíží: zvýšenému riziku vzniku hypertenze jsou vystaveni lidé, kteří trpí cukrovkou, mají vysoké hladiny cholesterolu, jsou obézní, hodně solí a nadmíru pijí alkohol. Vysoký krevní tlak postihuje ženy i muže stejně.

Jak se hypertenze léčí
Léčba vysokého tlaku spočívá v úpravě životosprávy a v nasazení účinných léků. "Antihypertenziv - čili léků ke snížení vysokého krevního tlaku - existuje řada a mají rozdílné mechanismy účinku," dodává Petr Niederle.

Nemocní se někdy domnívají, že poté, co jim léky pomohly snížit krevní tlak na optimální hodnotu, už léky nemusí užívat. To ale neplatí, po vysazení antihypertenziv se krevní tlak u pacientů zase rychle zvyšuje. Hypertenze není chřipka a je nutné počítat s léčbou doživotní.

Ještě lepší je hypertenzi zcela předejít. "Muži po čtyřicítce a ženy po padesátce by si občas měli nechat krevní tlak změřit," radí lékař Niederle. K prevenci vysokého krevního tlaku doporučuje chovat se střídmě - dávat pozor především na obsah soli v potravě a na alkohol. Hypertenze se spíše vyhne těm, kteří nejsou obézní a pohybují se.

Aby vás netrápila hypertenze

Vysokému krevnímu tlaku se někdy říká "tichý zabiják", nebolí, ale může být smrtelně nebezpečný. Přinášíme rady, jak se s ním vyrovnat.

 Víte, jaký máte tlak?
I když nemáte žádné zdravotní problémy, měli byste znát hodnotu svého krevního tlaku a vědět, zda nemáte 140/90 a více. Vysoký krevní tlak sám o sobě totiž nebolí, ale svědčí o tom, že vaše kardiovaskulární soustava není úplně v pořádku.

Máte vysoký tlak. A víte proč?
Dobré je také najít příčinu zvýšeného, nebo dokonce vysokého krevního tlaku a zaměřit se na její odstranění. Někdy se vysoký krevní tlak dědí, zvyšuje ho nadměrný přísun soli, alkoholu a také obezita. Někdy může jít o projev onemocnění třeba ledvin či některé hormonální poruchy.

Pozor na horké letní dny
Lidé s vysokým tlakem by měli být opatrnější v horkých letních dnech, které jsou pro ně větší zátěží než pro zcela zdravé lidi. Neměli by mimo jiné pobývat na slunci ani v rozpálených ulicích mezi 11. a 15. hodinou, musí dost pít, nosit pokrývku hlavy či dávat pozor na sluneční odrazy.

Sledujte varovné příznaky
Vysoký krevní tlak o sobě dá mnohdy vědět až závažnými problémy se srdcem či jinými orgány, ale někdy lze ještě předtím vypozorovat některé varovné příznaky: například závratě, hučení v uších, krvácení z nosu, bolesti hlavy.