Ona

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro ženskou masturbaci závádějí Švédové feministický výraz „klittra“

  • 114
Švédské království je známé svým aktivním přístupem k otázkám nerovnosti pohlaví. Nedávno tam zavedli genderově neutrální zájmeno a nejnovějším přírůstkem ve švédských slovnících je klittra, co je slovo označující ženskou masturbaci.

Švédové se poměrně ztotožňují s tím, že slova formují způsob našeho myšlení o věcech i abstraktních pojmech. Proto narazili ve Švédské asociaci pro sexuální výchovu na to, že ve švédštině neexistovalo slovo označují ženskou masturbaci. Výraz runka (honit) pro ni nebyl výstižný.

Asociace proto vyzvala Švédy, aby zkusili vymyslet vhodný termín. „Slovo klittra získalo 30 procent hlasů, na druhém místě skončil výraz pulla (znamená také mít sex), potom runka, scrolla (odvozenina od anglického scroll, tedy rolovat, posunovat) a selfa (odvozeno od self-sex),“ vysvětluje skandinávistka Dominika Gašparová. Z více než dvou stovek navržených výrazů tak zvítězil termín vzniklý spojením slov klitoris (slangově klitta) a glittra (třpytky).

„Ženská sexualita a ženská masturbace byla historicky považována za tabu. Nepředpokládá se, že ženy budou mít sexuální touhy a že mohou být vzrušivé stejně jako muži, což se projevuje nedostatkem slov (pro ženskou masturbaci),“ uvedla Švédská asociace pro sexuální výchovu ve svém prohlášení. Nové slovo by podle ní mělo podpořit pozitivní a otevřený přístup v oblasti sexuality.

Jak je na tom čeština?

V češtině bychom výraz pro ženské sebeukájení také hledali také s obtížemi, výraz odkazující k použití prstů má velmi vulgární nádech. Ženy se proto většinou uchylují k opisu „udělat si to sama“.

Ale nejsme v tom sami. Jak si nedávno všiml britský Independent, i v angličtině mají ženy problém najít vhodný výraz pro masturbaci, což celkem logicky omezuje jejich možnosti, jak se o ní bavit s ostatními. Muži si přitom mohou vybrat ze širokých vod termínů od těch přisprostlých přes popisné až po vtipné eufemismy.

Otázkou samozřejmě zůstává, jestli se nové slovo klittra ujme. To se zatím podle skandinávistky Gašparové celkem nedávno podařilo třeba genderově neutrálnímu zájmenu hen (pokud mluvčí nechce zdůraznit žádný rod, použije hen). V roce 2006 se pak slovo snippa oficiálně stalo výrazem pro ženské přirození. Na rozdíl od předchozích fitta a mutta (vulgární výrazy), eufemistického mus (myš) nebo framstjärt (přední zadek) a lékařského termínu vagina se snippa hodilo k užití i pro malé děti.

Termín snippa původně označoval malou loďku nebo nádobku na smetanu v kapkovém tvaru a uchytil se poměrně rychle, snad i díky tomu, že se podobal běžně užívanému švédskému označení pro pindíka (snopp) a že jej někteří lidé ve stejném smyslu již používali. V roce 2006 se snippa pod novým významem bez emotivního zabarvení dostala i do slovníku Švédské akademie.

Užívání nového švédského slova podporovala třeba sociální pracovnice Anna Kostovicová: „Zatímco chlapcům ve školkách říkaly učitelky na záchodech Utři si pindíka, dívkám říkaly jenom Utři se. Pokud jenom jedna jediná část vašeho těla nemá své jméno, pak se z ní stává tabu,“ vysvětlila deníku Guardian.

Podívejte se na video Snippen och Snoppen, které vyvolalo ve Švédsku kontroverzi mezi rodiči (vysílalo se v dětském vysílání státní televize):

V češtině máme výrazů vhodných i pro děti spoustu, namátkou třeba pipinka, fifinka, mušlička, broskvička, kočička apod. Snippa ovšem není zdrobnělina, a její užívání se proto rozšířilo i mezi dospělé.

Možná bychom se také mohli inspirovat na Dálném východě, kde užívají poetické výrazy jako lotosový květ její moudrosti, nefritová jeskyně ,anebo modernějším výrazem jóni, který si pomalu hledá cestu i na Západ.

Potřebovala by čeština také zavést nová slova pro ženské přirození a masturbaci, nebo si vystačíme s těmi současnými? Sdělte svůj názor ostatním v diskusi.

, pro iDNES.cz