Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Botox vypne vrásky, ale můžete se na něm stát závislí

  9:41aktualizováno  9:41
Touha po věčném mládí žene lidstvo už odpradávna k hledání zbraní na oddálení nebo ideálně zastavení procesu stárnutí. Dnes jsme pro krásu ochotni v těle akceptovat jeden z nejúčinnějších jedů, botulotoxin, komerčně nazvaný botox.
Botox patří k nejrozšířenějším látkám, kterými estetičtí chirurgové vyplňují vrásky. Ilustrační foto

Botox patří k nejrozšířenějším látkám, kterými estetičtí chirurgové vyplňují vrásky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Botox

Botulin se v lékařství začal používat v 80. letech minulého století, kdy měl pomáhat s léčbou šilhavosti a neurologických onemocnění.

Botulin neboli klobásový jed je všeobecně považován za nejúčinnější toxin. "Obvykle se využívá jako léčebný prostředek. Aplikace v korektivní dermatologii vznikla náhodně. Běžně se s ním léčí porucha hybnosti svalů v okolí oka, svalové křeče či zvýšené pocení," říká Jitka Chaloupecká, vedoucí lékařka pražského Laserového centra Anděl.

Injekce botoxu může odstranit nebo snížit intenzitu vrásek. Optimálně by botox měl obličeji dodat odpočatý vzhled, ale ne strnulý udivený výraz, jak se někdy u nepovedených zákroků stává. Pokud se tedy pro botox rozhodnete, vybírejte odborníka zkušeného. 

Nejčastější otázky a mýty:

Jaká jsou nejčastější místa vpichu? 
"Botox se používá k odstranění mimických vrásek, zejména mezi obočím, v okolí očí a na čele. Dá se použít i na některé typy vrásek na krku. Dokáže odstranit i pomerančovou kůži na bradě, zvedá koutky úst, snižuje linii úsměvu, který odhaluje dásně. Umí odstranit i nadměrné pocení, zejména podpaží či dlaní," vyjmenovává Monika Kavková z Myclinic Prague.

Může botox aplikovat kdokoli?
"Místa aplikace vycházejí z dokonalé znalosti anatomie. Proto patří botulotoxin pouze do rukou lékařů," informuje MUDr. Kavková.

Bolí aplikace botoxu?
Injekční podání není výrazně bolestivé, dalo by se přirovnat ke štípnutí. "Je jen málo těch, kteří se bojí bolesti při aplikaci, strach ale většinou ustoupí po prvním vpichu. Je to spíše obava z neznámého," sděluje Kavková.

Jak budu vypadat po zákroku?
Kůže může být v místě vpichu zarudlá, mohou vzniknout puchýřky odpovídající množství aplikované látky. Obojí však po několika minutách zmizí.

Mohu poté ihned pracovat?
Pro dosažení požadovaného výsledku je nutné zůstat čtyři hodiny po zákroku ve vertikální poloze (nelehat si) a dalších několik dní omezit fyzickou zátěž. Jinak hrozí, že se botox přesune mimo požadované oblasti. Jed začne působit zhruba třetí den po aplikaci, optimálně po dvou týdnech.

(ilustrační snímek)


Jak dlouho efekt vypnutí přetrvá?

Účinky botoxu odezní zhruba po třech až šesti měsících. To je doba, kterou naše tělo potřebuje na obnovení poškozených nervových vláken. Poté se vrásky objeví znovu, což vede k tomu, že se noví uživatelé botoxu znovu vracejí, mohou se tak stát na této proceduře postupně závislými.

Jaký proces vlastně probíhá v lidském organismu po vpichu botoxu?
"Botulotoxin blokuje přenos nervového impulzu na motorické ploténce svalu. To způsobí, že do svalu, jehož pohyb vyvolává tvorbu vrásek, nedoputuje nervový vzruch a sval se přestane hýbat. Jakmile ustoupí účinek botulotoxinu, sval se opět začne hýbat. Nedochází ovšem k návratu smršťovací schopnosti svalu v původní míře," vysvětluje funkci botoxu Monika Kavková 

Jaké jsou nežádoucí účinky?
"Při kosmetických aplikacích botoxu na vrásky se může objevit například bolest hlavy, pokles víčka či dvojité vidění. Pokud látka zateče jiným směrem, než kde má být, mohou svaly tohoto místa přechodně ochabnout," upozorňuje na možné vedlejší efekty botoxu Jitka Chaloupecká.

Mohou na botox těhotné či kojící ženy?
Jitka Chaloupecká to nedoporučuje, a to i přesto, že žádné studie nebo sledování o škodlivosti tohoto jedu na plod neexistují.

Kvůli botoxu umírají zvířata

Botox je název registrovaného přípravku, nikoli samotného jedu. K jeho rozšíření přispěla velmi levná výrobní cena přípravku, injekce totiž obsahují pouze mikrostopy tohoto jedu. Podle výročních zpráv byl v roce 2005 konkrétně BOTOX®, hned po Viagře, druhým celosvětově nejprodávanějším farmaceutickým výrobkem.

Kvůli svým smrtelně jedovatým účinkům musí být botox silně naředěný, což představuje vysoké požadavky na testy. Organizace na ochranu zvířat Svoboda zvířat uvádí, že se stále používá zastaralý test toxicity LD50, kdy se hledá taková dávka jedu, po níž polovina testovaných myší zemře. Jed se vstříkne do dutiny břišní myší a zvířata trpí postupným ochrnutím, které po 3-4 dnech končí udušením.

Podle Barbory Večlové, koordinátorky kampaně za nahrazení pokusů na zvířatech, by měl každý, kdo uvažuje o aplikaci botoxu, zvážit, zda je krása dostatečným důvodem pro působení utrpení zvířatům."Tlakem na výrobce této látky se snažíme o vývoj a používání metod bez použití zvířat. V současnosti jsou k dispozici především metody, při nichž jsou stále zvířata využívána, pouze je snížena jejich bolest nebo počet," říká Barbora Večlová.

Boj se společnostmi je obtížný, neboť botoxové výrobky jsou klasifikované jako léčiva a netýká se jich tedy Směrnice EU o kosmetice, která testování kosmetiky na zvířatech zakazuje.

Koordinátorka Večlová by osobně botox k estetickým účelům nepoužila. Alespoň dokud se bude testovat na zvířatech. "Případná krása nemůže vykompenzovat zbytečné utrpení. Navíc botulotoxin je jed, a proto jeho aplikace skýtá mnoho rizik. Místo krásného vzhledu může způsobit vážné zdravotní problémy. Kromě toho si myslím, že stárnutí je přirozený proces a skutečná krása člověka je někde jinde než v mladistvém vzhledu," dodává.

Autoři:Nejčtenější

Análie nebo Melanomia? Rodiče se předhánějí ve vymýšlení neobvyklých jmen

(Ilustrační snímek)

Většina z nás vybírala jména potomků v rodině, případně ve známé knížce Jak se bude jmenovat? Výběr jména u nás i dnes...

Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...

Příběh Aleny: Nastěhoval se k nám švagr, manžel to neřeší, já zuřím

(ilustrační snímek)

Před pár týdny jsme poskytli na pár dní azyl bratrovi manžela. Žena ho vyhodila a neměl rychle kam jít. Z dočasného...

Ženské křivky jsou nyní více v kurzu, pochvaluje si Kate Winsletová

Kate Winsletová na Hollywood Film Awards (Beverly Hills, 5. listopadu 2017)

Od natáčení Titanicu uplynulo dvacet let. Herečka Kate Winsletová (42) se už tehdy pyšnila ženskými tvary. Po premiéře...Další z rubriky

Zrzka Tereza se díky kratšímu střihu proměnila v sexy dračici

Terezin nový účes z ní udělal mnohem výraznější ženu.

Sympatická personalistka Tereza toužila po nějaké razantní změně účesu. Jediné, co si nepřála, byla tmavá barva. Jenže...

Radikální vlasová proměna, při které došlo i na sprostá slova

Iloně proměna vyloženě prospěla. Nový účes jí dodal velký šmrnc.

Ilona Mozdzelewska se sice nebojí experimentovat s barvou vlasů, ale na hlavě jí po tom zůstal nejednotný mišmaš....

Manuál péče o pleť na podzim: jak se starat o suchou či citlivou tvář

Přechody z tepla do zimy pleť vyčerpávají, proto potřebuje intenzivní péči v...

Babího léta jsme si letos moc neužili a pleť navyklá na vysoké teploty a sluníčko se proto musela rychle aklimatizovat...Najdete na iDNES.cz