Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

Vynadali mi, že jdu k lékaři jen s bolestí hlavy

  • 2
Záchvaty migrény se u bývalé učitelky Aleny Mazačové (60) objevily někdy kolem prvních měsíčků v pubertě, takže je brala jako něco běžného. Po narození první dcery však zažila tak silný několikadenní záchvat, že se rozhodla jít k lékaři.

"Bylo mi hrozně špatně, a tak si dodneška pamatuji, jak mi vynadali, že jsem si dovolila jít k doktorovi jen s bolestí hlavy, navíc v pátek," vzpomíná Alena na svou první zkušenost s přístupem lékařů k migréně.

Na doporučení známých se však nakonec dostala do rukou výborných neurologů, kteří jí pomáhali migrénu zvládnout, takže mohla pokračovat v náročné profesi učitelky bez zvláštních úlev.

"Záchvaty přicházely tak desetkrát do měsíce, ale měla jsem doma injekce, které na rozjetou migrénu většinou zabíraly. Také už jsem sama na sobě přesně poznala její první příznaky, takže jsem se snažila vzít si včas prášek. Ten ale zabral jen někdy," vypráví Alena, dnes již v důchodu.

"Migréna ve škole, to bylo opravdu náročné. Nejvíc mi vadil hluk a pachy školní jídelny," říká. I u ní začala frekvence záchvatů po padesátce řídnout, takže novodobou léčbu nepodstoupila.

I bolest hlavy se léčí  
Za poslední desetiletí léčba migrény totiž značně pokročila a lékaři mají v rukou daleko více možností než jen tišicí léky na akutní bolest. Existuje řada přípravků, které mají za cíl předejít záchvatům, snížit jejich četnost a intenzitu.

Při dobré spolupráci pacienta a lékaře lze vysledovat konkrétní vlivy, které migrénu spouštějí a udržují a které jsou u každého jiné. Typ léčby se určuje podle věku, frekvence a síly záchvatů.

Při méně častých záchvatech mnohdy stačí úprava denního režimu a správné léky na bolest. Silné záchvaty zmírní nebo úplně potlačí léky pro akutní záchvat migrény (často v injekcích) a častý výskyt a silnou intenzitu mohou omezit preventivní léky, které se užívají denně.

Migrénu je dnes možné velmi dobře ochočit, takže není nutné trpět a zbytečně se nechat vyřazovat z aktivit, které jsou člověku milé. Tlouct hlavou do zdi už prostě není třeba - alespoň kvůli migréně ne.

Je to bolest, nebo už migréna?

Chronické záchvatovité onemocnění, při němž dochází k opakovaným záchvatům středních až krutých bolestí hlavy, většinou na jedné polovině hlavy, nejčastěji za okem, s trváním 4-72 hodin. Záchvat migrény má čtyři fáze:

1. fáze - může trvat několik hodin, výjimečně i déle, a příznaky jsou velmi pestré: člověk se necítí dobře, je podrážděný, neklidný, unavený, bývá malátný, může mít chuť na některá jídla či pociťovat neobvyklý hlad.

2. fáze - neboli aura. Postihuje jen část migreniků. Projevuje se neostrým viděním, světelnými záblesky či jiskřením před očima. Ke vzácnějším typům aury patří jednostranné brnění nebo snížení citlivosti, pocity tuhnutí, někdy jednostranná porucha hybnosti, poruchy rovnováhy, závratě či porucha řeči, kdy se nedokážete vyjádřit tak, jak byste chtěli.

3. fáze - přichází u většiny migreniků bez předcházející fáze a bez varování nástupem velmi silné bolesti hlavy. Postupně se objevuje pocit na zvracení, světloplachost, přecitlivělost na hluk a pachy.

4. fáze - člověk je unavený, spavý, pociťuje bolesti ve svalech, někdy naopak překypuje dobrou náladou.

ČTĚTE TAKÉ:
Nevidím, neslyším, mám migrénu