Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vynadali mi, že jdu k lékaři jen s bolestí hlavy

  1:00aktualizováno  1:00
Záchvaty migrény se u bývalé učitelky Aleny Mazačové (60) objevily někdy kolem prvních měsíčků v pubertě, takže je brala jako něco běžného. Po narození první dcery však zažila tak silný několikadenní záchvat, že se rozhodla jít k lékaři.
Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

"Bylo mi hrozně špatně, a tak si dodneška pamatuji, jak mi vynadali, že jsem si dovolila jít k doktorovi jen s bolestí hlavy, navíc v pátek," vzpomíná Alena na svou první zkušenost s přístupem lékařů k migréně.

Na doporučení známých se však nakonec dostala do rukou výborných neurologů, kteří jí pomáhali migrénu zvládnout, takže mohla pokračovat v náročné profesi učitelky bez zvláštních úlev.

"Záchvaty přicházely tak desetkrát do měsíce, ale měla jsem doma injekce, které na rozjetou migrénu většinou zabíraly. Také už jsem sama na sobě přesně poznala její první příznaky, takže jsem se snažila vzít si včas prášek. Ten ale zabral jen někdy," vypráví Alena, dnes již v důchodu.

"Migréna ve škole, to bylo opravdu náročné. Nejvíc mi vadil hluk a pachy školní jídelny," říká. I u ní začala frekvence záchvatů po padesátce řídnout, takže novodobou léčbu nepodstoupila.

I bolest hlavy se léčí  
Za poslední desetiletí léčba migrény totiž značně pokročila a lékaři mají v rukou daleko více možností než jen tišicí léky na akutní bolest. Existuje řada přípravků, které mají za cíl předejít záchvatům, snížit jejich četnost a intenzitu.

Při dobré spolupráci pacienta a lékaře lze vysledovat konkrétní vlivy, které migrénu spouštějí a udržují a které jsou u každého jiné. Typ léčby se určuje podle věku, frekvence a síly záchvatů.

Při méně častých záchvatech mnohdy stačí úprava denního režimu a správné léky na bolest. Silné záchvaty zmírní nebo úplně potlačí léky pro akutní záchvat migrény (často v injekcích) a častý výskyt a silnou intenzitu mohou omezit preventivní léky, které se užívají denně.

Migrénu je dnes možné velmi dobře ochočit, takže není nutné trpět a zbytečně se nechat vyřazovat z aktivit, které jsou člověku milé. Tlouct hlavou do zdi už prostě není třeba - alespoň kvůli migréně ne.

Je to bolest, nebo už migréna?

Chronické záchvatovité onemocnění, při němž dochází k opakovaným záchvatům středních až krutých bolestí hlavy, většinou na jedné polovině hlavy, nejčastěji za okem, s trváním 4-72 hodin. Záchvat migrény má čtyři fáze:

1. fáze - může trvat několik hodin, výjimečně i déle, a příznaky jsou velmi pestré: člověk se necítí dobře, je podrážděný, neklidný, unavený, bývá malátný, může mít chuť na některá jídla či pociťovat neobvyklý hlad.

2. fáze - neboli aura. Postihuje jen část migreniků. Projevuje se neostrým viděním, světelnými záblesky či jiskřením před očima. Ke vzácnějším typům aury patří jednostranné brnění nebo snížení citlivosti, pocity tuhnutí, někdy jednostranná porucha hybnosti, poruchy rovnováhy, závratě či porucha řeči, kdy se nedokážete vyjádřit tak, jak byste chtěli.

3. fáze - přichází u většiny migreniků bez předcházející fáze a bez varování nástupem velmi silné bolesti hlavy. Postupně se objevuje pocit na zvracení, světloplachost, přecitlivělost na hluk a pachy.

4. fáze - člověk je unavený, spavý, pociťuje bolesti ve svalech, někdy naopak překypuje dobrou náladou.

ČTĚTE TAKÉ:
Nevidím, neslyším, mám migrénu

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Operní pěvkyně Dagmar Pecková

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod vedením známých dirigentských osobností, ale...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Další z rubriky

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Najdete na iDNES.cz