Káva, seriál a zvířata z Výměny manželek jsou víc než nejbližší rodina

  0:17aktualizováno  0:17
Pohoda je pro třicetiletou Ivetu ze sídliště kafíčko s kamarádkou a sledování televizních seriálů. Pro Ditu ze vsi, která se do Výměny manželek přihlásila proto, aby manžel zjistil, kolik na ní leží práce se třemi dětmi a hromadou zvířat, je naopak nuda a nicnedělání největším strašákem.

Iveta a Jiří Malí žijí v pronajatém bytě 3+1 na sídlišti v České Lípě s osmiletým synem Otíkem a momentálně jsou oba bez práce. Volného času mají hodně, ale společných zájmů, jak se zdá, málo. Jejich vztah prochází krizí.

"Nejdu do Výměny manželek kvůli penězům, chci náš vztah zachránit, nebo si oba uvědomíme, že to nemá smysl," tvrdí Iveta. "Manžel tráví čas třeba tak, že si jde zakopat s klukem nebo ven do lesa. Já moc na procházky nejsem. Mě spíš baví kávička s kamarádkou," vysvětluje.

O kávičce a cigárku s kamarádkou si ale Iveta v rodině Dity a Petra Petružálkových mohla tak leda nechat zdát. Hned v manuálu, který na ni doma čekal, se dočetla, že vstávat bude v půl sedmé a od rána ji čeká jen samá práce.

Iveta prací zhubla

Fotogalerie

"Jdeš nakrmit slepice, vyčistit jim kurník, pokud je potřeba, dolít vodu. Poté jdeš ke kozám, kde je potřeba vykydat stáje, zamést malý výběh, doplnit vodu, seno a připravit si vše na dojení. Potom, co uděláš slepice a kozy, nasypeš oběma psům i kočkám misku se sušenou. Psi mají mísy v dílně a kočky ve stodole. Nezapomeň psům dolít i vodu (nebo spíš vyměnit) a to samé i večer – jen s vodou. Sušenou dostávají jen ráno. Tohle všechno by ti mělo zabrat tak maximálně hodinku," instruovala Ivetu o šest let starší Dita, jejíž manžel chodí do práce, stará se o barák, ale na další práce doma nesáhne.

Fyzicky Ivetě práce na vsi prospěla. "Člověk se u toho opravdu zapotí, zhubla jsem šest kilo," pochvalovala si na konci natáčení. Psychicky naopak strádala a nejvíc, když měla na zahradě sbírat výkaly po psech.

"To nedám, poprosím Hanku, aby to za mě dodělala," svěřila se na kameru hned první den, sotva zadržujíc obracející se žaludek. Hanka, osmnáctiletá dcera Petružálkových, byla ostatně celých deset dní její největší oporou, protože Petr - v souladu s manuálem - na domácí práce dobrovolně nesáhl.

Pak ale přišla změna rolí a velení převzala Iveta. Petr musel poprvé v životě podojit kozy a postarat se o všechna zvířata. Došlo konečně i na Ivetinu pohodu: kávičku, televizní seriál i nákupy ve městě.

"Jsem ráda, že jsme vyrazili ven. Tady to žije, tam v té prdeli není nic!" Dokonce jednou - a bez vědomí Petra - odjela na diskotéku. "O děti je postaráno," našel po příchodu z práce vzkaz na stole.

Zvířata na prvním místě

Zato Ditě, zvyklé být od rána v jednom kole, chyběla příroda a v paneláku se vyloženě nudila. Ivetin manžel Jiří jí navíc stál stále za zády a se vším pomáhal, nebo dokonce sám od sebe dělal.

"To není chlap," rozčilovala se Dita. "Já nechci, aby tu něco dělal, to je moje práce," vytáčela se a při výměně rolí si kromě společného výletu do přírody přála právě hlavně to, aby Jirka doma už na nic nesáhl. "Takovýho chlapa bych doma nesnesla," uvědomila si, že je vlastně se svou rolí hospodyně doma na vsi maximálně spokojená.

Rozdíly mezi životními styly vyplynuly napovrch při společném setkání. Dita se divila, co Iveta celé dny dělá, když jí manžel se vším pomáhá. Nechápala, jak je možné, že neznají ani okolí sídliště, nechodí na výlety do přírody.

Podle Ivety se zas manželé Petružálkovi dost nevěnují svým dětem. "Nežijí skrz děti, ale skrz zvířata," vysvětlovala na kameru nechápajíc, jak je možné, že jejich pětiletý Míša má tak velké problémy s mluvením.

Po Výměně

"S manželem jsme si po natáčení uvědomili, že bez sebe nedokážeme žít. Začala jsem se víc věnovat rodině, manželovi, jsem aktivní, chodíme do lesa, opékáme buřty. Zkrátka mou životní náplní už nejsou seriály, ale rodina. S manželem si říkáme miláčku, lásko, více se k sobě tulíme," popisuje změnu Iveta. "S Petružálkovými jsme sice dál v kontaktu, ale jejich život bych žít nechtěla."

Dita si situaci po Výměně dnes pochvaluje: "Manžel si po natáčení uvědomil, že je tady u nás opravdu hodně práce. Dokonce sám od sebe jde a pomáhá mi. Když jsme třeba sušili seno v létě, tak šel sám a ani se mě neptal," vysvětluje Dita. Podle Dity je na tom jejich malý syn Míša s výslovností mnohem lépe. "Pořád chodíme na logopedii a Míša taky nastoupil do školky, takže děti mu tam hodně pomáhají. S manželem a dětmi jsme si díky Výměně manželek upevnili vztah. S rodinou Malých jsme stále v kontaktu, byli u nás i na návštěvě," uzavírá Dita.

Který životní styl je vám bližší?

celkem hlasů: 2192

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. září 2013. Anketa je uzavřena.

3. Ani jeden 1841
2. Ditin se zvířaty na vsi 300
1. Ivetin na sídlišti 51
Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Hodně lidí se dnes rozvádí zbytečně rychle, říká psycholog Pavel Rataj

Rozvod, ilustrace

Až sedmdesát procent rozvodů je podle odborníků zbytečných. Partneři se zároveň ve vztahu dlouhodobě trápí. „Lidé se...

Příběh Miloše: Exmanželka žárlí na mou přítelkyni, chce se vrátit

Vztah lze udržet, jen stojí-li o to oba partneři (ilustrační snímek)

Ženil jsem se z lásky a věřil, že na celý život. A pár let to tak i vypadalo. Zplodil jsem syna a dceru, postavil dům a...

Manžela jí zabil autobus, s pěti dětmi skončila u rodičů. Začíná znovu

Tereza a jejích pět dětí budou mít nyní vlastní bydlení.

Tragická dopravní nehoda připravila Terezu o manžela a otce dvou dětí, ale také o živitele. Na samé dno ji pak přivedl...

Najdete na iDNES.cz