Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyléčili jsme vás? Tak o co se ještě staráte?

  1:00aktualizováno  1:00
Příběh Moniky Tomíčkové se bude kdekomu zdát povědomý. S osmiletou dcerou strávila loni na podzim měsíc v nemocnici. Dívce ochrnula noha a lékaři z dětské neurologie v pražském Motole zjišťovali proč. Jsou to odborníci, takže příčinu zjistili a vyléčili. Problém je jinde.
Lékař - ilustrační foto

Lékař - ilustrační foto - Lékař - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Matka s dcerou si v nemocnici připadala jako nesvéprávná. "Co se bude s dítětem dít, mi nikdo neřekl. Když jsem se ptala, odpovídali neochotně, jako co otravuju, když tomu nerozumím," říká žena.

"Zajímalo mě třeba, jestli se dcera může učit. Lékař mi jen odsekl, že to není nemoc mozku, tak co by ne. Za pár dní jsem se dozvěděla od jiné lékařky, že se mozek dcery naopak namáhat nesmí."

Podobně protichůdných reakcí bylo podle Moniky Tomíčkové víc. "Vizity probíhaly na chodbě a lékaři přes sklo sledovali pacienty v pokoji. Když jsme se ptali, proč je nemůžeme slyšet, řekli, že nesmíme poslouchat cizí diagnózy. Proč pak ale další vizita proběhla už v pokoji a nikdo si s tím, že sděluje diagnózy před dalšími rodiči, hlavu nelámal?" kroutí hlavou.

Nejvíc jí však vadilo nerespektování soukromí. "Když jsem v koupelně koupala dceru, přišla nějaká doktorka. A to přesto, že na dveřích byla cedulka Obsazeno. Když jsem ji na to upozornila, řekla: to se nedá nic dělat, já tady něco potřebuju..."

Nebyla to jediná ztráta soukromí. "Pokoje mají obří skleněná okna, ale jen někde jsou závěsy, které se dají zatáhnout. Kde ta šance nebyla, měl ten, kdo se nemohl jít převléct na záchod, smůlu a musel se svlékat a spát před zraky lidí, kteří na chodbě procházeli," popisuje matka.

"Je dobré, že mají hernu pro děti. Jenže nevětranou - někdo před třemi měsíci ztratil klíč. A že je v nemocnici dietní sestra a dá se objednat ze dvou jídel, jsem se dozvěděla po týdnu. Proč se praktické informace pacient nedozví už při nástupu a musí se o ně prosit, ne?"

Nemocnice: když nejde o život, nejde o nic
Monika Tomíčková není kverulantka, která chce házet špínu na motolskou nemocnici. Podobné zážitky má i Doubravka Skřečková s nemocnicí v Přerově a tisíce dalších pacientů v jiných nemocnicích.

Už i u nás však existují nemocnice, kde to jde jinak. Kde lékaři před vstupem do pacientova pokoje klepou. A je jedno, jestli je pacientovi deset, nebo šedesát. Své desatero pravidel úcty k pacientům musí dodržovat například lékaři a sestry v pražské nemocnici Na Homolce.

V příběhu Tomíčkových přesto není až tak výjimečné chování lékařů jako reakce nemocnice, když se MF DNES začala o případ zajímat. "Já nevěřím, že to myslíte vážně," nechápala, v čem je problém, mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

"Vy si myslíte, že lékařka, která má na starosti mozky dětí po vážných zánětech, si bude pamatovat nějakou madam? Chcete mě rozčílit? Ptejte se těch dalších dvaceti tisíc pacientů, a ne nějaké maminky, která je zřejmě vyšinutá," řekla Jurinová.

"Proč vás vede k tak urozené myšlence, že by lékaři měli dbát na komunikaci, případ starý půl roku? Že nejde jen o léčbu? A co se stalo tak strašného? Plivali na ni lékaři? Nebo jí trhali vlasy?" ptá se mluvčí.

Primářka neurologie Miluše Brožková po mluvčí vzkázala, že lékaři si na žádnou takovou situaci nepamatují a za důležitější považují, že léčba byla úspěšná.

Davida Marxe, předsedu společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví, to nepřekvapuje. "Čtyřicet let za lékaři stál stát a oni směli vše. Proto to hulvátství. Musí vyrůst nová generace, která se naučí, že znakem skvělého doktora není jen to, že dobře řeže a určí diagnózu, ale i to, že s pacientem jedná slušně," míní David Marx.

A šéf Společnosti lékařské etiky Jan Payne dodává: "Je těžké se denně vyrovnávat s utrpením nemocných. Lékaři zcyničtí. Potíž je, že skoro ve všech zemích na západ i na východ od našich hranic se to snaží řešit. My ne. A odmítáme o tom i mluvit."
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Lékař: Změna času škodí. Sovám víc na jaře, skřivanům na podzim

Ilustrační snímek

Koncem března nás čeká změna středoevropského času na letní. Zdraví člověka to neprospívá, shodují se lékaři. „I když...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Grafton Recruitment Praha
Manažer pro aktivní prodej

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 80 000 - 110 000 Kč

Najdete na iDNES.cz