Lidé poslouchající hudbu zapojují do činnosti centrum pozornosti.

Lidé poslouchající hudbu zapojují do činnosti centrum pozornosti. | foto: Profimedia.cz

Výkonný mozek zajistí poslech hudby

  • 4
Pozornost a výkonnost mozku se podle amerických odborníků zvyšuje při poslechu hudby. Maximální mozkové činnosti člověk dosáhne prý v momentě, kdy jedna skladba končí a další začíná.

Podle vědců ze Stanfordovy univerzity tento objev pomůže pochopit proces, při němž lidský mozek třídí vstupní informace z chaotického světa kolem něj.

Lidé poslouchající hudbu zapojují do činnosti části mozku, které řídí centrum pozornosti a obezřetnosti, tvoří předpovědi a aktualizuje paměť událostí. Vědci použili magnetickou rezonanci, aby zjistili, co se děje pod lebkou při různých činnostech. K výzkumu použili krátké úseky symfonií neznámého autora z 18. století.

"Během koncertu například různí jedinci naslouchají hudbě s méně upřenou pozorností, ale když dochází k přechodu od jedné skladby k druhé, pozornost všech se zbystří. Nejsem si jistý, že si toho byli barokní skladatelé vědomi, ale z pohledu moderní neurovědy naše studie ukazuje, že je to moment, kdy mozky jednotlivých lidí odpovídají poměrně synchronizovaným způsobem," tvrdí docent psychiatrie Vinod Menon.

"Výsledky studie by nám mohly pomoci rozluštit problém večírků, jak je možné, že dokážeme sledovat konverzaci v zaplněné místnosti, kde všichni hovoří," věří docent psychologie Daniel Levitin, jeden z autorů studie z McGillovy univerzity v Montrealu.