Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Leváci to mají v životě těžší, ale často bývají výjimeční

  • 97
Spousta geniálních a slavných lidí jsou leváci. Je leváctví v životě výhodou, nebo spíš problémem, který je třeba překonat? A proč to mají nejtěžší ti, kterým dala příroda do vínku zkříženou lateralitu?

Bezkonkurenčně nejdál to ze všech leváků dotáhli Bart Simpson a čurající chlapeček v Bruselu. Oba denně okukují davy! I když u Barta to vypadá spíše na zkříženou lateralitu.

Fakta o levácích

* Čistokrevných leváků je v lidské populaci přibližně 10%. Mezi muži je jich více než mezi ženami.

* Podle webu Státního zdravotního ústavu má u nás 7 % dospělé populace funkční převahu levé ruky, ale 30 % dospělé populace funkční převahu levého oka.

* Některé zdroje uvádějí, že až 50 % populace má nějakým způsobem „namíchanou“ lateralitu.

* Mezinárodní den leváků je 13. srpna.

Na paty těmhle dvěma šlape Barack Obama a princ William. Mimochodem v britské královské rodině je leváctví evidentně dědičné. První doloženou levačkou byla královna Viktorie, pak Williamova prababička královna matka i její manžel Jiří VI., u kterého násilné přeučování vedlo ke koktavosti, což skvěle ukazuje film Králova řeč. Levoruký je i princ Charles.

Ale jsou i jiní slavní leváci, hlavně mezi politiky, vědci, umělci a sportovci. U těch je levorukost či levonohost obzvláště ceněná. Své by o tom mohli vyprávět fotbalisté či házenkáři. A což teprve tenisté a hlavně tenistky. Stačí připomenout české hvězdné trio Martina Navrátilová, Petra Kvitová a Lucie Šafářová.

Levou rukou se ovšem fanouškům podepisují i Angelina Jolie, Julia Roberts, Nicole Kidman, Morgan Freeman, Keanu Reeves, Jim Carrey, u nás třeba Taťána Vilhelmová či Jiřina Bohdalová. Stejně je na tom Lady Gaga, Paul McCartney či Robert Kodym – schválně, všimli jste si někdy, že oba drží kytaru obráceně?

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Velký rozhovor se Sárou a Samuelem Saudkovými si můžete přečíst spolu s tématem jarní restart v pátečním magazínu MF DNES Rodina DNES.

Titulka Ona Dnes č. 12

Leváci to mají ve škole těžší

Schopnosti člověka do jisté míry předurčuje dominance jedné z mozkových hemisfér. Levá je zaměřená na analytické myšlení a početní operace, zatímco pravá spíše na vnímání umění, abstraktní myšlení či emoce. Samozřejmě to neplatí stoprocentně, protože mozek si s námi prostě pohrává, nicméně se tím dá vysvětlit, proč je mezi leváky (s dominantní pravou hemisférou) tolik umělců.

Existují i domněnky, že leváctví je v nějaké míře spojeno s genialitou, inteligencí a tvořivostí. Ale zatím pro toto tvrzení neexistují přesvědčivé vědecké důkazy, nicméně jména jako Mozart, Beethoven, Verdi, Rubens, Rafaelo, da Vinci či Michelangelo se zdají být dostatečným potvrzením této teorie.

Než se však leváci dostanou na pomyslný vrchol, mají za sebou spoustu práce, o které se pravákům ani nezdá. I když se dnes už děti násilně nepřecvičují (na českých školách to bylo úředně zakázáno v roce 1967), jejich krasopis zpočátku nebývá zrovna úhledný.

Zkřížená lateralita

Někteří praváci (leváci) jednou rukou píší, ale druhou třeba otvírají dveře nebo odmykají zámek. Nerovnoměrnému využívání párových orgánů, tedy ruky, nohy, oka, ucha, se říká lateralita. „Jejími nejznámějšími projevy jsou leváctví a praváctví. Pokud je dominantní celá jedna strana, jde o lateralitu souhlasnou. Jakmile však používáte např. pravou ruku a levé oko, jedná se o lateralitu zkříženou,“ vysvětluje PhDr. Markéta Frývaldská, psycholožka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 9. Zkřížená lateralita může v motorice dětí nadělat pořádnou paseku. Špatně čtou i píší, jsou neohrabané, pomalé.

Písmo je totiž (nejen svým sklonem) „konstruováno“ pro praváky. A proces psaní je řízen levou mozkovou hemisférou, kde mimo jiné sídlí i centrum řeči. Z hlediska školních dovedností je proto nejvýhodnější vyhraněná dominance pravé ruky a pravého oka.

Ani žít v pravorukém světě není vůbec lehké, leváci se musí hodně přizpůsobovat. Vezměte si třeba jen otvírání dveří či řadicí páky v autě. I většina nástrojů, jako otvírák na konzervy, nůžky, videokamera či fotoaparát, je přizpůsobena pravákům.

Podle některých vědců se právě proto dožívají leváci nižšího věku, údajně jsou vystaveni většímu riziku úrazů. Zní to logicky, ale důkaz pro to neexistuje.

Stejně tak se plně neprokázalo tvrzení profesora Joshuy Goodmana z Harvardské univerzity, že leváci vydělávají o 10 až 12 procent méně než praváci. Jeho zjištění se opíralo o studii, která dokládala, že častěji pracují na méně placených pozicích. Okamžitě se totiž vynořily výzkumy, které dokládaly pravý opak.

Zdá se vám, že leváků je daleko méně než praváků? Ve skutečnosti je leváctví a praváctví v populaci rozloženo víceméně rovnoměrně podle Gaussovy křivky, tj. rovnoměrně, avšak tzv. nevyhranění leváci se prostě pravorukému prostředí přizpůsobí. Je to pro ně jednodušší. Vždyť leváctví nikdy nebylo zrovna oblíbené. Stačí si připomenout slova jako levárna, levoboček či tvrzení „má obě ruce levé“. I latinské slovo pro leváka (sinister) znamená „nepravý, křivý, neobratný, zvrácený“ či „nepříznivý“. Anglické „sin“ (hřích) pochází z téhož slovního základu. Být levák prostě vyžaduje odvahu!