Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Východ Evropy je pro Němce levnou ordinací

  15:02aktualizováno  15:02
Zuby v Maďarsku, prsní implantáty v Čechách – U nás levněji a stejně kvalitně. Tak vypadá velká reklamní kampaň východoevropských klinik, které v německých médiích nabízejí zdravotní zákroky. Ve spojení s cestovními kancelářemi dostane klient kompletní servis od dopravy, ubytování až po ošetření.

V Německu se stala zdravotní turistika během pár měsíců po rozšíření EU masovou záležitostí. Na lékařské zákroky do Maďarska, Polska a Čech odjíždějí denně stovky pacientů.  

Rozhodující je cena
Například zubní protéza stojí v Německu kolem pěti tisíc eur. Na přední renomované soukromé klinice v polském Štětíně zaplatí pacient necelou třetinu.

Němečtí pacienti pojímají své zdravotní pobyty formou týdenní dovolené, kam někdy vyrazí i celá rodina. Hodinu denně pak stráví na zubařském křesle, zbytek času si užijí v přírodě, prohlídkou města nebo vyrazí za kulturou. Vše je perfektně zorganizováno.

V Maďarsku dokonce existují kliniky, které své německé klienty vyzvednou individuálně na letišti ve Vídni a dovezou přímo na ošetření. Lékaři většinou hovoří plynně německy, pokud ne, je na místě překladatel. Každý pacient má svého koordinátora, který mu zajišťuje kompletní program. Kliniky se směnným provozem fungují 12 hodin denně a v nasazení jsou desítky zubařů. 

České prsní implantáty pro nezaměstnané
Pětatřicetiletá Ulrike Mayerová ze saského Bautzenu už rok nemá práci. Pobírá měsíční podporu kolem tisícovky eur. Už dlouho si chtěla splnit svůj sen a nechat si zvětšit prsa. V Německu by pro ni byl takový zákrok naprosto nedostupný. Zaplatila by minimálně šest tisíc eur.

"Jednou jsem slyšela o jisté klinice plastické chirurgie v Praze. Známá si tam nechala zmenšit nos a vyšlo to poměrně levně. Se zákrokem byla navíc nadmíru spokojena, tak jsem se tam vypravila," říká Ulrike.

Ulrike byla příjemně překvapena. Celou dobu se jí věnoval primář kliniky, seznámil ji se všemi riziky, podrobně vysvětlil postup při zákroku. Ještě ten samý den se rozhodla, že operaci podstoupí.

Dostala lůžko na samostatném pokoji a jednu noc po zákroku na klinice zůstala. Výsledek byl přímo ohromující - bez bolestí a viditelných jizev. Za celý zákrok i s pobytem na klinice zaplatila 1580 eur. Na implantáty dostala dokonce záruku 10 let.

Na zuby Němcům přispěje pojišťovna
Plastické operace si musí hradit německý pacient celé sám, na zubní protézy ale dostane od pojišťovny příspěvek. Vzhledem k tomu, že se zákroky provádějí v zemích Evropské Unie, většinou uhradí až 60 % nákladů.

I tak jsou to ale částky, které jsou zlomkem cen výkonů v Německu. Jedinou nevýhodou pro německé pacienty je, že když protéza nesedí jak má či se prsní implantáty neujmou, musí zpět k lékaři do ciziny. Záruka na provedený výkon totiž v Německu neplatí.

Autor:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...Najdete na iDNES.cz