Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vůně může odhalit sklon k demenci

  1:00aktualizováno  1:00
Citron, lilie a kůže patří mezi desítku vůní či pachů, které lze podle amerických vědců využít při zjišťování, zda má konkrétní člověk sklon k rozvoji demence. Dospěl k tomu tým badatelů z Kolumbijské univerzity.

On-line rozhovor s odborníkem na Alzheimerovu chorobu

Vědci prověřovali zdravotní stav 150 lidí s malým či středním poškozením poznávacích schopností (minimal/mild cognitive impairment - MCI). 

U lidí ohrožených rozvojem Alzheimerovy choroby zjistili jen velmi malou schopnost rozeznat deset specifických vůní - kromě tří již zmíněných jde ještě o aroma hřebíčku, mentolu, kouře, přírodního plynu, ananasu, mýdla a jahod.

Lékaři už dávno vědí, že pokud se u někoho rozvíjí demence, je třeba zkoumat, jak je na tom s čichem. Paměťové a genetické testy a skenování mozku umožňují získat představu, zda se jedná skutečně o demenci typu Alzheimerovy choroby. Včasná diagnóza je pro pacienta rozhodující, aby mohl podstoupit příslušnou léčbu a dostat odpovídající léky. 

Tým z Kolumbijské univerzity tedy nyní zjistil, jakou úlohu hrají při diagnostice Alzheimerovy demence určité vůně a pachy. Problémem však zůstává, že pacienty trpící poruchami paměti je velmi obtížné odlišit od lidí, u nichž paměť chátrá v souvislosti se stárnutím. Někteří lidé s poruchami paměti zůstanou zdraví, u jiných se v plné šíři rozvine demence. 

Americký tým se rozhodl pro tuto selekci využít testy vybraných deseti vůní, které se ukázaly jako nejvhodnější "značkovače". Vědci ověřovali čichové schopnosti dobrovolníků po dobu pěti let, a to jednou za rok.

Ukázalo se, že část lidí s MCI, u nichž se posléze rozvinula Alzheimerova choroba, prokázala v čichových testech značné nedostatky ve srovnání s dalšími "nositeli" MCI, kteří zůstali zdraví, a rovněž se skupinou zdravých seniorů.

Výsledky testů se do značné míry shodovaly i s výsledky jiných metod (ověřování paměťových schopností a počítačové snímání mozků). Podle vědců z toho vyplývá, že čichové testy by mohly přispět ke včasnému odhalení hrozby Alzheimerovy choroby u konkrétních lidí. 

Profesor Tim Jacob z britské Cardiffské univerzity sice vítá čichové testy jako dobrý nápad, připomíná ale, že je nutné kombinovat je s dalším ověřováním. Upozorňuje na různá úskalí, která mohou objektivitu čichových testů zkreslit.

Například rýma nebo i doba, kdy k testu dochází: třeba před jídlem je čich mnohem vyhraněnější a citlivější než po něm, poukazuje profesor Jacob.  Proto také odsuzuje "děsivou" skutečnost, že v USA si člověk může koupit v lékárně "čichovou" soupravu na zjištění Alzheimerovy choroby. 

Doktorka Susanne Sorensenová, která stojí v čele výzkumu britské Alzheimerovy společnosti, naopak vítá každý druh testů, jež prokazatelným způsobem, rychle a neinvazivní cestou odhalí nebezpečí dané nemoci.

Autoři: ,Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Novorozený princ bude zajímavé princátko, myslí si astroložka

Svého třetího potomka přišla vévodkyně představit veřejnosti v červených šatech...

Třetí potomek prince Williama a jeho ženy Kate se narodil 23. dubna v 11 hodin a jednu minutu, podle astrologického...

Další z rubriky

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Meditujte, objímejte se, jezte kaši. Sedm ranních zvyků pro lepší den

(Ilustrační foto)

Je jedno, jestli vás ráno naplňuje nadějí, nebo spíš zoufalstvím. V každém případě platí, že začátek dne dokáže...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz