Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Všeho moc škodí. Platí to i pro vitaminy…

  1:00aktualizováno  1:00
Reklamy na různé vitaminové přípravky na nás nepřestávají útočit čelně i ze zálohy. Na jednu stranu je to dobře, protože vitaminy jsou pro zdraví nezbytné a jejich nedostatek způsobuje různé obtíže a nemoci. Ale...

Na druhou stranu bychom neměli podlehnout představě, že bez různých vitamínových přípravků nemůžeme rozumně přežít. I vitaminy se totiž můžeme předávkovat. Jak? Vezměme to podle abecedy:

Vitamin A
Je potřebný pro správnou stavbu a funkci sliznic, pro dobré vidění a pro růst buněk. Při předávkování způsobí nevolnost a zvracení, apatii, suchost kůže, padání vlasů, poruchy vidění, bolesti kloubů a krvácení. Nebezpečný je zejména v těhotenství, kdy narušuje správný vývoj končetin plodu. V praxi se vám podaří předávkovat se při denní konzumaci jater nebo kvanty tablet s vitamínem A.

Vitamin B1
Thiamin je vitamín potřebný pro správnou funkci nervové a trávicí soustavy, srdce a ledvin. Hrozí předávkováním výjimečně, neboť nespotřebovaný vitamín se vylučuje z těla. Nicméně při značném jednorázovém příjmu tohoto vitamínu byly popsány bolesti hlavy, svědění pokožky, slabost, pocení a nevolnost.

Vitamin B2
Má vliv na stav srdce, kůže, očí a na buněčný metabolismus. Předávkování jako u jednoho z mála opravdu nehrozí, neboť je bezpečně vylučován z těla ven. Můžete ho jíst, kolik hrdlo ráčí. Jenom si uvědomte, že je to zbytečné a v konečném důsledku i nákladné.

Vitamin B3
Má také vliv na buněčný metabolismus, nervovou soustavu a kvalitu kůže. Je nebezpečný v gramových dávkách (nad 3 g/den) po delší dobu. Předávkování způsobí způsobuje zarudnutí kůže, nevolnost, průjem, bolesti žaludku a poškození jater.

Vitamin B6
Nezbytný je pro metabolismus cukrů, krvetvorbu, nervový systém. Obvykle nehrozí předávkováním, jelikož jeho přebytky se vylučují ledvinami. Pozor na jednorázové vysoké dávky. Pak se vitamín B6 nestihne vyloučit a může způsobit poškození nervů, které se projeví slabostí a zhoršením citlivosti končetin.

Vitamin C
Je důležitý pro správnou stavbu tkání, ochranu buněk před poškozením a pro správnou obranyschopnost. Ve velkých dávkách způsobuje zvýšení hladiny kyseliny močové a šťavelové v moči, což vede ke vzniku ledvinných kamenů. Také snižuje hladinu cukru v krvi a způsobuje nadměrné vstřebávání železa, které je pro organismus ve vyšších dávkách toxické. Vysoké dávky tohoto vitamínu také zvyšují vstřebávání rtuti a zatěžují játra.

Vitamin D
Nutný pro stavbu kostí a správný metabolismus cukrů. Ve velkých dávkách způsobuje nechutenství, vysoký krevní tlak, nadměrné močení a zvracení. Z kostí vyplavuje vápník, který se pak usazuje v měkkých tkáních a vytváří bolestivé uzly. Vitamín D také vzniká v kůži při slunění. Ale zde předávkování nehrozí, protože organismus jeho tvorbu včas sám zastaví.

Vitamin E
Vitamín chránící buňky před poškozením oxidací může v dávkách přesahujících 1000 mg denně u citlivých jedinců způsobovat žaludeční potíže a průjmy.

Vitamin K
Je důležitý pro srážlivost krve a vazbu vápníku v kostech, ve vysokých dávkách může způsobit horečku a nechutenství.

Jezte do polopita, pijte dopolopita a vitaminy užívejte s rozumem. Všeho moc škodí…

Autor:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....Najdete na iDNES.cz