Ona
Víno je mimo jiné nečekaně vydatným zdrojem kalorií.

Víno je mimo jiné nečekaně vydatným zdrojem kalorií. | foto: Profimedia.cz

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o víně a zdraví

  • 4
Jedni na něj nedají dopustit, druzí zase tvrdí, že jeho zdravotní přínosy zdaleka nevyváží rizika. Ohledně zdravotního působení vína byly udělány desítky výzkumů. Přečtěte si jejich shrnutí a zjistěte, co se vlastně doposud o vlivu vína na naše zdraví ví.

Víno redukuje riziko srdečních chorob, některých druhů rakoviny a zpomaluje postup neurologických degenerativních nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Je-li tedy potravinovým doplňkem zdravého jídelníčku, lze víno jen doporučit, uvedl server msn.

Nicméně vliv vína na zdraví se odvíjí především od jeho zkonzumovaného množství. Pokud pijete víc, než odborníci doporučují, zdravotní přínosy vína se ztrácejí a brzo je převáží negativa. Doporučená denní dávka vína činí pro muže dvě deci a pro ženy polovinu této dávky.

Zázračné látky
Bylo dokázáno, že přiměřené množství vína zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL-cholesterol) a ředí krev. Tím víno (ale stejně tak i například pivo) velmi prospívá kardiovaskulárnímu systému.

Nealkoholické rostlinné fenoly, které jsou ve víně obsaženy, jako jsou flavonoidy a resveratrol, působí jako antioxidanty a chrání buňky těla před působením volných radikálů.

Ačkoli některé studie, které zkoumaly zdravotní přínosy resveratrolu, používaly při experimentování větší dávky, než se nacházejí ve sklenici vína, ukázalo se, že resveratrol dokáže účinně předcházet kornatění tepen.

Další výzkumy potom potvrdily, že resveratrol dokáže produkovat látky, které účinně působí proti trombóze, prospívají kardiovaskulárnímu systému, a předchází tak nemocem srdce. Při pokusech se zvířaty se dokonce ukázalo, že resveratrol dokáže redukovat některé typy nádorů v nejrůznějších stádiích.

Červené víno však, v porování s bílým, obsahuje resveratrolu mnohem větší množství. Kvůli barvivům se totiž hrozny pro výrobu červeného vína zpracovávají i se slupkou a to potom vede k vyšší koncentraci resveratrolu. V případě vína bílého je slupka odstraněna před kvašením a koncentrace resveratrolu klesá. Větší množství resveratrolu také obsahují odrůdy pěstované ve studenějším klimatu.

Víno má i rizika
Konzumace vína se však na druhé straně rozhodně nehodí pro každého. Některé nemoci a zdravotní potíže se totiž jeho požíváním mohou naopak ještě zhoršit.

Jeden z nepříjemných důsledků náruživé konzumace vína je zvýšení hladiny triglyceridů, která je spojena hned s několika zdravotními riziky (například cukrovkou). Ti, kteří už tímto typem zdravotních problémů trpí, by proto měli konzumaci vína razantně omezit nebo se jí zcela vyhnout.

Studie také dokázaly, že víno může zvyšovat hladinu estrogenu, a vést tak k vyššímu riziku rakoviny prsu.

Stejně tak je víno nevhodné pro ty, kdo trpí často migrénami; je totiž velmi silným spouštěčem jejich záchvatů. Ačkoli bílé víno obsahuje víc sulfidů než červené, červené má na migrénu a její spouštění negativnější vliv. Pravděpodobně tomu tak je kvůli kumulaci histaminu a taninu.

Navíc je neúměrná konzumace vína hrozbou pro všechny, kteří trpí nadváhou. Jde totiž o velký a často nedoceněný zdroj takzvaných prázdných kalorií. Pokud vypijete láhev vína, současně zkonzumujete okolo 480 kilokalorií.