Ona
Na méně závažné formy akné stačí ošetření v salonu a domácí péče. Zázrak přes...

Na méně závažné formy akné stačí ošetření v salonu a domácí péče. Zázrak přes noc ale nečekejte, shodují se kosmetičky. | foto: Profimedia.cz

Vše o akné: kosmetičky odpovídají na nejčastější otázky

  • 0
Boj s akné může být pěkně frustrující. Zvlášť v případě, že domácí léčba nezabírá, krémy z lékárny nefungují a nepomáhají ani změny v jídelníčku nebo spánkovém režimu. Co nezvládneme sami, může ovšem dokázat zkušená kosmetička. Dvou z nich jsme se zeptali, co na pupínky platí.

Kdy je čas jít s akné ke kosmetičce?

„Důležité je podchytit ho včas,“ upozorňuje Kateřina Kralertová, dermoporadkyně z Kliniky krásy Phyris. „Varovat by vás měly rozšířené mazové žlázky, ucpané póry, zanícené a zarudlé pupínky.“ Ty jsou podle ní signálem, že je nejvyšší čas vyhledat zkušenou kosmetičku a systematicky začít o pleť pečovat. Pokud nás trápí těžší forma akné, ke kterému patří třeba hnisavé vřídky, cysty a boláky, je třeba nejdřív vyrazit za kožním lékařem.

Co můžeme pro pleť udělat sami?

Určitý rozdíl je podle odbornic mezi péčí o aknózní pokožku u teenagerů a u dospělých. „U mladé pleti je potřeba především důsledná domácí péče, dívky i chlapci by si měli pleť pravidelně ráno a večer čistit vhodnou kosmetikou,“ doporučuje Martina Vondráková. K tomu můžou jednou za měsíc přidat i hloubkové čištění u kosmetičky.

U dospělých pak podobná péče postačí, pokud se jedná jen o ucpané póry a černé tečky. U dalších forem akné už se jedná o problém, který je zpravidla v hlubších vrstvách kůže, vysvětluje Kateřina Kralertová. To už je třeba vyhledat speciální péči v kosmetickém salonu. „Domácí péče je pak doplňková a je jednoduchá: pravidelné čištění i odličování a exfoliace jednou až dvakrát týdně doplněná vhodnou maskou,“ shrnuje kosmetička Vondráková.

Na které kosmetické ošetření se máme objednat?

„Vždy je dobré se objednat na to, které je přímo určené pro problematickou pokožku,“ říká Martina Vondráková, kosmetička z pražského Bomton Spa & Wellness. „Zkušená kosmetička ovšem umí zhodnotit aktuální stav pokožky a upravit ošetření podle individuálních potřeb klienta.“

Klíčovým krokem je podle ní hloubkové čištění, které by mělo být provedeno odborně, šetrně a efektivně. „Velice dobré výsledky máme s kyslíkovou mezoterapií, která má nejen omlazující účinky, ale také pleť detoxikuje, a tím na akné působí příznivě,“ dodává kosmetička.

I dermoporadkyně Kateřina Kralertová přidává své zkušenosti: „Vhodné je intenzivní pulsní světlo (IPL), které aktivuje kožní buňky a přispívá k rychlejší obnově pokožky. Navíc snižuje produkci kožního mazu.“ Doporučuje také AHA peeling: ten díky alfa-hydroxylovým kyselinám (kterým se někdy říká ovocné) odstraňuje odumřelé buňky, vyhlazuje povrch pleti a pomáhá od ucpaných pórů. Každé ze zmíněných ošetření je pak dobré zakončit zklidňující maskou.

Jak často je třeba ke kosmetičce chodit?

„Pokud ošetření obsahuje hloubkové čištění, měli bychom ho podstoupit jednou za měsíc,“ radí Martina Vondráková. Na konkrétním postupu je však nejlepší se domluvit přímo v salonu. „Po každém ošetření bychom měli společně s kosmetičkou vyplnit diagnostickou kartu. Dozvíme se tak, jak o konkrétní stav pleti pečovat, jaké procedury a v jakém časovém sledu absolvovat,“ podotýká Kateřina Kralertová.