Už v každé třetí restauraci dostanete zdarma vodu z kohoutku (ilustrační snímek)

Už v každé třetí restauraci dostanete zdarma vodu z kohoutku (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Napijte se zdravé vody zdarma. Nabízí ji každá třetí restaurace

  • 50
Sednete si ke stolu, otevřete jídelní lístek a při výběru jídla si popíjíte obyčejnou vodu z kohoutku. Zdarma. Nebo za pár korun. To, co je v západní Evropě běžné, se postupně rozšiřuje i do českých restaurací. Na stole stojí karafa s obyčejnou vodou.

Občanské sdružení Česko pije z vodovodu vydalo ke čtvrtečnímu Světovému dni vody aktuální počet restaurací, které svým hostům nabízejí zdarma vodu načepovanou z kohoutku.

"S žádostí o sklenku "obyčejné" vody vám v současnosti vyhoví již v každé třetí restauraci. Nejvíce jich hlásí hlavní město – tam vodu z kohoutku podává téměř šest set podniků. Následuje Středočeský kraj se 132 restauracemi a Ústecký s necelou stovkou. Naopak nejméně se jich nachází na Vysočině, jen pět," uvedlo sdružení.

Svůj seznam má i vodárenská společnost Veolia, celkem je tedy v Česku registrováno 1 248 restaurací s vodou z kohoutku. Další podniky ale nejsou registrované, takže skutečné číslo je ještě vyšší. A další restaurace přibývají.

"Největší přírůstek jsme zaznamenali během léta. Za teplých dní lidé více pijí a voda z kohoutku je příjemným způsobem, jak uhasit žízeň," sdělila Zuzana Cabejšková, předsedkyně sdružení Česko pije z vodovodu. "Restauratéři na zvýšenou poptávku reagují a zařazují vodu z kohoutku do svého repertoáru."

Jaké to má výhody? V první řadě jde o značnou úsporu. V mnoha podnicích si za třetinku minerálky nebo vody účtují desítky korun, mnohdy víc než za půllitr piva. Voda je navíc zdravá, z kohoutku mnohdy víc než z plastového obalu. A třetí výhoda - voda z kohoutku je ekologičtější.

Aktuální počet restaurací podávajících vodu z kohoutku v jednotlivých krajích ČR

"Jeden litr vody je zhruba stokrát levnější než jeden litr balené vody, litr vody z kohoutku přijde v průměru na 6 haléřů," uvádí na svých internetových stránkách Veolia.

"Voda z vodovodu má asi milionkrát nižší dopad na životní prostředí než balená," uvádí zase sdružení Česko pije z vodovodu. Na "točenou" vodu se nemusejí vyrábět plastové lahve, které se pak nemusejí vozit kamiony po republice. Plasty pak není zapotřebí znovu odvážet na recyklaci (v lepším případě) nebo do spalovny či na skládku (v horším případě).

Voda z kohoutku je navíc pohodlnější. Nemusíte z obchodu tahat těžké lahve, stačí jen otočit kohoutkem a napít se.

Ani málo, ani moc

Voda je navíc nezbytná pro vyvážené fungování organismu. Podle Státního zdravotního ústavu by měl dospělý muž vypít denně okolo dvou litrů tekutin, žena asi o čtyři decilitry méně. Jde ovšem o průměrné údaje.

Fyzicky pracující, kteří si dopřávají pořádné porce masa, potřebují vypít více vody než ti, co celý den sedí v kanceláři a pojídají zeleninu. Aktivní sportovci by třeba měli vypít až pět litrů tekutin.

V každém případě není dobré pít extrémně málo, ale ani extrémně hodně. Zdravé není ani jedno. Pokud pitný režim nedodržíte, hrozí vám v lepším případě vážné zdravotní potíže, ale extrémní případy můžou skončit dokonce smrtí.

Voda zajišťuje nejen látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin, tedy vylučování škodlivých látek, které v těle vznikají. Umožňuje také plnou výkonnost všech ostatních orgánů a tělesných i duševních funkcí.

Není ani dobré řídit se podle pocitu žízně. Ten se totiž objevuje až v okamžiku dehydratace.

Voda zdarma stále častěji

Správný pitný režim můžete dodržovat i v restauracích, kde podávají vodu z kohoutku - zdarma nebo za mírný poplatek. Čím to, že takových podniků přibývá? Důvodů je nepochybně více, jedním z nich je konkurenční boj.

"Zvláště v menších městech, jako je například Kolín nebo Písek, pozorujeme silný sousedský efekt. Jakmile začne jedna restaurace podávat vodu z kohoutku, ostatní ji následují," poznamenává Igor Třeslín ze serveru Lunchtime.cz, kde je voda z vodovodu jedním z volitelných kritérií při vyhledávání restaurace.

"Naši obchodní zástupci se též snaží myšlenku prosazovat přímo mezi majiteli, aby se to šířilo ještě rychleji," dodává Třeslín.

Sami restauratéři pak často zmiňují heslo Náš zákazník, náš pán. "Vodu z kohoutku bereme jako jednu z investic do spokojeného hosta. Naší filozofií je navodit přátelské prostředí, kde hostům naší restaurace vyhovíme ve všech přáních, včetně žádostí o vodu. Rádi bychom přenesli tento velmi příjemný zahraniční zvyk do Čech jako standard," uvedla Michaela Šmucrová, manažerka Řízkové restaurace Kopretina v Třeboni.

Využíváte v restauraci možnosti, dát si zdarma vodu z kohoutku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 12. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 819
Ne
Ne 189