Ona

Ze změn stavu pleti se dá vysledovat i to, jestli za ně může náš jídelníček. | foto: Profimedia.cz

Chcete se zbavit akné? Lépe jezte a sledujte reakce pleti, radí experti

  • 19
Zatím neexistuje žádný vědecký průzkum, který by stoprocentně potvrdil nebo vyloučil vliv stravování na akné. Odborníci na péči o pleť i na výživu tak můžou čerpat jenom z vlastních zkušeností: zeptali jsme se kosmetičky a nutričního poradce, jaké jsou ty jejich.

Vše o akné

„Na zhoršení pleti má vliv mnoho faktorů, ať už vnitřních, jako je celkový zdravotní stav, hormonální nerovnováha, psychická a duševní nevyrovnanost nebo nedostatek spánku, nebo vnějších. K těm patří třeba klimatické změny, znečištěné ovzduší, hygiena, nevhodná kosmetika a v neposlední řadě výživa,“ uvádí kosmetička Aneta Hlavatá ze salonu Dermacol v OC Palladium.

Radek Pajič, výživový specialista a osobní trenér z Bomton Power Concept, k tomu přidává ještě genetické předpoklady, nezdravé návyky, jako je kouření, experimentování s dietami a také stres. „To všechno má svůj nemalý podíl na vzniku akné a samozřejmě i dalších závažnějších onemocnění organismu,“ tvrdí. „Naše tělo neumí mluvit, ale dokáže nám demonstrovat, že se mu něco nelíbí, že s ním něco není v pořádku. Třeba právě skrze projevy akné.“

V tomto případě má podle něj zásadní vliv nadměrná konzumace rafinovaných cukrů v sušenkách, polevách a dalších sladkostech, bílého pečiva a jídla z fast foodů. Mají vysoký glykemický index: znamená to, že sacharidy v nich obsažené se rychleji přemění na glukózu a v těle se zvýší hladina inzulinu a růstového hormonu IGF-1. „Následně se zvyšuje produkce testosteronu a ten zase vede k tvobě mazu, ucpávání pórů a zánětům,“ vysvětluje odborník.

Proti akné pomáhá i čištění pleti:

Co jíst a co vynechat

„Omezit bychom měli i kořeněná, smažená a mastná jídla, uzeniny, které obsahují velké množství soli a umělých náhražek, mléko a mléčné výrobky,“ dodává Aneta Hlavatá. Oba experti se ale shodují, že není třeba hned vyházet půlku ledničky. „Když se stav pleti po konzumaci některé potraviny zhorší, jedná se vlastně o alergickou reakci. Je dobré vysledovat, které potraviny a nápoje nedělají tělu dobře, a jídelníček individuálně upravit,“ říká kosmetička.

Nejen kvůli pupínkům bychom měli upřednostnit potraviny, které mají glykemický index nižší – libové maso, ryby, ovoce a zeleninu. „Přímo na akné může pomoci zinek, který je v ječmeni, pohance či ovsi, a vitaminy skupiny B,“ radí Radek Pajič. Například vitamin B6 (pyridoxin) je v játrech, drůbeži, vejcích, banánech, bramborách, špenátu i zelí; B5 (kyselinu pantothenovou) najdeme ve žloutcích, ledvinách, rybím mase a v mnoha druzích zeleniny.

Pitný režim není mýtus

Klíčový je taky často propíraný pitný režim. Oba odborníci doporučují pít hlavně čistou pramenitou vodu, kterou můžeme obměnit minerálkou (“Je vhodné střídat různé druhy, abychom udrželi správnou rovnováhu minerálů v těle,“ doporučuje Pajič.), bylinné čaje čestvé ovocné šťávy bez přidaných cukrů. „Naopak slazené nápoje, alkohol ani káva pleti moc neprospívají, je vhodné je vynechat nebo aspoň omezit na minimum,“ uzavírá Aneta Hlavatá.

Krásná pleť

Svěřte se do rukou odborníků. Na Raketa.cz naleznete spoustu nabídek na ošetření pleti, peeling nebo třeba kurzy líčení.