Vitiligo je nemoc bílých skvrn na kůži, která ničí sebevědomí

Neestetické bílé skvrny na kůži trápí každého stého člověka. Nemoc se nazývá vitiligo. Nebolí, ale dokáže velmi znepříjemnit život.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Getty Images

Lidé považují vitiligo především za kosmetický problém, bílé skvrny se totiž nejčastěji vyskytují na obličeji, kolem očí a úst. Mohou se však objevit na jakémkoli místě na těle, hlavně na prstech, kloubech i tříslech. 

Vedle bílých skvrn můžeme na kůži někdy pozorovat bílý lem kolem hnědých pigmentových névů (tzv. halo névy), na skvrnách vitiliga se mohou ve stáří vytvořit přednádorové změny a občas, byť vzácně, i zhoubný kožní nádor, konkrétně spinocelulární karcinom. 

Projevem vitiliga bývají také bílé a předčasně šedivé vlasy, ohraničená ložiska bílých vlasů nebo ložiskový výpad vlasů (alopecia areata). Vitiligo postihuje muže i ženy stejnou měrou a většinou se rozvíjí mezi desátým a třicátým rokem života.

Kožní lékař je zapotřebí

Zdánlivě čistě kosmetický problém má však vliv i na zdraví. Mezi zdravotní komplikace patří postižení očí, až desetina nemocných trpí zánětem cévnatky a duhovky. Naštěstí zrak jako smysl postižen není. 

Může se objevit i sluchové postižení. Vitiligo by se proto nemělo podceňovat, návštěva kožního lékaře je rozhodně namístě. Vhodné je vyšetření krve, vedle krevního obrazu i na hladiny hormonů štítné žlázy a cukru. 

Vitiligo se mnohdy spojuje s jinými autoimunitními poruchami, jako jsou poruchy funkce štítné žlázy, cukrovka, chudokrevnost, revmatoidní artritida, Crohnova choroba nebo systémová lupénka. Při podezření na konkrétní související onemocnění se provádějí specifické testy. Krev by se měla vyšetřovat jednou za dva roky.

Může vymizet

Vitiligo je chronická nemoc, jejíž průběh je nepředvídatelný. Zhruba u třetiny pacientů dokonce spontánně vymizí, ale mnohdy se zničehonic vrátí.

Protože vitiligo ovlivňuje vzhled, mají pacienti často psychické problémy. Zvlášť když je postižení rozsáhlé a nelze je dobře skrýt. Není ostuda vyhledat psychologa nebo psychiatra. 

„Hlavním problémem je ztráta sebevědomí. Každému vadí, pokud je jeho kůže nestejnoměrně zbarvená, protože to přitahuje pozornost okolí,“ říká profesorka Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice na Bulovce. 

Druhy vitiliga

Druhy vitiliga

Fokální – jedna nebo několik skvrn je na jenom místě na těle.

Segmentální – jedna nebo několik skvrn je v pruhu na jedné straně těla. Skvrny se nešíří, ale většinou ani nemizí.

Generalizované – mnohočetné, rozeseté bílé skvrny, typicky kolem očí a úst, na prstech, loktech, kolenou, v křížové krajině, na genitálu. Bývají symetrické a jejich splynutím celá kůže vybledne (tzv. vitiligo universalis). Toto univerzální vitiligo je někdy považováno za samostatný, čtvrtý typ poruchy. 

Vedle normálního vitiliga, tedy bílých skvrn, se mohou objevit i zvláštní typy: trojbarevné vitiligo, kdy jsou skvrny bílé, světle a tmavě hnědé, a dále zánětlivé vitiligo, u nějž mají skvrny vyvýšené červené okraje a mohou svědit.

Lidé s vitiligem bývali ve starověku počítáni mezi malomocné, v některých zemích jsou zavrhováni dodnes. Například v Indii jsou ženy z vitiligem neprovdatelné, a pokud už vdané jsou a vitiligo se u nich objeví později, je to považováno za nezpochybnitelný důvod k rozvodu. 

U nás to tak zlé sice není, potíže se sociálními kontakty však pacienti mají často. Zcela zbytečně, vitiligo rozhodně není nakažlivé.

Příčiny poruchy

Co způsobuje vitiligo, není zatím jasné. Ví se, že ke ztrátě kožního pigmentu dochází v důsledku odumírání melanocytů, což jsou kožní buňky, které produkují tmavý kožní pigment melanin. Při vzniku onemocnění hraje pravděpodobně určitou úlohu dědičnost, zhruba u třetiny pacientů mají tutéž poruchu i rodiče nebo někdo z blízké rodiny.

Nicméně stále jsou tu dvě třetiny nemocných lidí, kteří příbuzné s vitiligem nemají. Většina odborníků zastává názor, že vitiligo je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém ničí vlastní buňky nemocného. 

Rizikem je například dlouhodobý stres, podráždění kůže nebo šok. Vyšší riziko vzniku vitiliga je v místech porušené kůže, například při aplikaci piercingu, tetování, ale také permanentního make-upu.

Jak se léčí

Vitiligo nelze zcela vyléčit. I když se zbavíme bílých skvrn, mohou se kdykoli vrátit. Přesto má smysl poruchu léčit. Využívá se několik postupů. Světloléčba čili fototerapie využívá úzkopásmové UVB záření nebo tzv. P-UVA (kombinace místních léčiv s UVA zářením). Dále se používají speciální masti, které se aplikují přímo na postižené místo, mezi ně patří také kortikosteroidy nebo tzv. imunomodulátory. Jinou možností jsou speciální gely. Mezi nejúčinnější postupy patří kombinace fototerapie a tzv. topických imunomodulátorů. 

Existuje i chirurgická léčba, při níž se využívají kožní miništěpy následované fototerapií. Je vždy na lékaři, jaký postup pro konkrétního člověka zvolí. 

Jak uvádí Dermanet.cz, pacienti léčení fototerapií by měli být pravidelně dvakrát ročně na vyšetřeni kvůli zvýšenému riziku kožních nádorů a počet ošetření UV zářením by v průběhu života neměl přesáhnout dvě stě padesát.

Protože pacienty s vitiligem trápí obvykle především vzhled, jsou namístě i kosmetické prostředky. Především kvalitní make-upy (některé vydrží na kůži i 24 hodin) nebo různé samoopalovací kosmetické prostředky. Pozor, kůže se i při jejich použití při intenzivním opalování spálí!

V místech bílých skvrn kůže postrádá pigment, jehož úlohou je mimo jiné chránit pokožku před negativním vlivem UV paprsků. Je proto nezbytné je zakrývat. Ideální je chránit bílé skvrny ochranným protislunečním přípravkem s vysokým UV faktorem (nejlépe 50) a navíc je zakrýt oblečením. 

Opatrnost je namístě, na bílých skvrnách se totiž může snáze objevit kožní nádor. I lidem s bezproblémovou pokožkou se doporučuje zvykat ji vždy po zimě na slunce pozvolna a nejprve používat silnější ochranné přípravky.

Autor:
  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

Intersexualita pro mě byl šok, říká žena bez ženských pohlavních orgánů

28. března 2024  8:45

Alyssa Ballová byla od mala vychovávána jako dívka. Ve skutečnosti ale úplnou dívkou nebyla. Pravdu...

KVÍZ: Oslavte den učitelů. Poznejte známé kantory a procvičte si znalosti

28. března 2024

Den učitelů se letos potkal s prázdninami, a k tomu ještě s přípravou na velikonoční svátky. Jestli...

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Otékaly a modraly mi prsty. Onemocněla jsem systémovou sklerodermií

28. března 2024

Vždy jsem byla aktivní, jezdila jsem na výlety, fotila a plně se věnovala své práci. Před sedmi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...