Tradiční betlém

Tradiční betlém | foto: Daniel Beran, MF DNES

Víte, kde vznikají jesličky?

- Oblastí, kde se vyráběly a stavěly betlémy nebo jesličky je celá řada. Ovšem jen málokde se betlémářská tradice udržela tak, jako v Ústí nad Orlicí.

Tady totiž dodnes místní obyvatelé pokračují v tom, co začalo vznikat už někdy v osmnáctém století a betlémy se zde dosud stavějí i v některých domácnostech.Zvláštností těch ústeckoorlických je takzvaná dálina krajina s oblohou. Před ni jsou nastavěny pruhy krajiny bez oblohy, namalované v jasnějších barvách. Tyto bližší pruhy jsou zpestřeny různými stavbami, skupinami stromů i skalkami. Ve zdejších betlémech se používají figurky malované na bílý papír a nalepené na tužší podklad - většinou lepenku.

Mezi nejstaršími jsou i některé slepené z několika vrstev papíru. Velikost figurek se pohybuje většinou mezi čtrnácti až šestnácti centimetry, svatá rodina bývá o něco větší - asi osmnáct centimetrů. Všechny části betléma se do mechu zapichují zašpičatělým dřívkem, nalepeným na zadní straně. Při sestavování betléma má většinou hlavní slovo fantazie tvůrce, vžitých pravidlech pro umístění jednotlivých figur bývá jen několik.

Ve středu betléma jsou vždy jesličky s jezulátkem, nad kterým se sklání Panna Maria se svatým Josefem. Této ústřední části se místně říká »chlívek«. Někdy byl znázorněn místo chléva polorozpadlý chrám, případně jeskyně. Nad jesličkami se vznáší anděl. Drží stuhu s nápisem »Sláva na výsostech Bohu« nebo latinským »Gloria in excelsis Deo«. Nesmělo chybět ani »zvěstování« - anděl se skupinkou pastýřů a polekaných ovcí.

Další prostory vyplnili »darovníci«, přinášející nejrozmanitější dary. Tady velmi záleželo a dosud záleží na představách zhotovitele i na tom, co se v kraji pěstovalo a co mohli lidé nabídnout. Nikdy však nechyběly vánočky. Ve větších betlémech jsou zachyceny i výjevy z každodenního života. Řemeslníci v dílnách, muzikanti, lidé na poli, různá obydlí. Stromy v prostoru betléma jsou jak jehličnaté,tak listnaté,okolo jesliček se často dávaly palmy.

Oblečení postav v ústeckoorlických betlémech je světské, většinou ve stylu předcházejících generací. Typická jsou také četná stáda ovcí, kterým se říká »sníh ústeckých betlémů«. Betlém, patřící k vánočním svátkům je všeobecně známý. Jeho obměnou vznikal ale i betlém tříkrálový. Místo prostých »darovníků« se objevili králové Kašpar, Melichar a Baltazar s doprovodem, patřila k němu hlavně u nás exotická zvířata.

Ježíška drží Panna Maria na klíně, místo anděla je kometa, která třem králům ukazovala cestu. Touto tříkrálovou obměnou většina betlémů končila a bylo zvykem uložit betlém devět týdnu před Velikonocemi. Méně známými typy betlémů jsou hromniční a postní. I ty má ostatně městské muzeum v Ústí nad Orlicí ve svých sbírkách.