Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Virem HIV se loni nakazil rekordní počet Čechů

  13:46aktualizováno  13:46
V České republice loni přibylo rekordních 90 lidí nakažených virem HIV. Je to o 18 případů víc než v roce 2004. Podle údajů za uplynulé dva měsíce je pravděpodobné, že rekord bude letos opět překonán.
Loni bylo na celém světě virem HIV infikováno přes 40 milionů lidí. Ilustrační foto

Loni bylo na celém světě virem HIV infikováno přes 40 milionů lidí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Každý čtvrtý den v roce 2005 byl v Česku zjištěn nový případ HIV infekce," upozorňuje Miroslav Hlavatý, ředitel Domu Světla, který o nemocné pečuje.

V zemi bylo koncem loňského roku evidováno 827 HIV pozitivních lidí - 650 mužů a 177 žen. Letos by počet registrovaných infikovaných podle Hlavatého mohl překonat 1000. Jde ale jen o špičku ledovce.

Odborníci odhadují, že ve skutečnosti jich může být až desetinásobek. Z celkového počtu HIV pozitivních onemocnělo nemocí AIDS 196 lidí, sto osmnáct z nich už zemřelo.

Podle Hlavatého je nárůst počtu nakažených důsledkem zanedbávání osvětové kampaně. Prevence ve formě letáků se podle něj minula účinkem. Hlavatý tvrdí, že je nutné, aby se do kampaně zapojila média.

Odborníci doporučují anonymní testy
Lidé by podle specialistů měli více využívat bezplatného anonymního testování. Včasným odhalením HIV infekce se zamezí ohrožování sexuálních partnerů nebo společných uživatelů injekčních drog.

Na testy je nutné přijít dva až tři měsíce od posledního rizikového chování. Včasné odhalení infekce může vést k úspěšné léčbě, k prodloužení a zkvalitnění života nemocného člověka, upozorňují lékaři.

Přes nárůst nakažených patří Česká republika stále mezi země s nejnižším počtem nemocných na počet obyvatel. Největší počet HIV pozitivních má Praha, následuje Středočeský, Karlovarský a Ústecký kraj. Loni mělo na celém světě virus HIV v krvi 40,3 milionu lidí, což je víc než kdykoli v minulosti.

V Domě Světla se provádí bezplatné anonymní testování každé pondělí od 16:00 do 19:00 a každou středu od 09:00 do 12:00. Výsledky se oznamují vždy každé následující pondělí. V Česku je i řada dalších laboratoří, které se věnují bezplatnému anonymnímu testování.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...Najdete na iDNES.cz