Ona
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

Víno je nejzdravější alkohol, říkají lékaři

  • 24
Stále více Čechů se učí pít víno. Jejich zájem se od krabicového přesouvá ke kvalitnějším značkám. Projeví se to časem i na jejich zdraví? Budou mít tak silná srdce jako Jihoevropané, kteří si bez vína neumějí svůj život představit?

Pokud jde o pití alkoholu, lékaři nejsou zrovna jednotní. Zatímco část z nich varuje i před vínem a poukazuje na to, že Češi patří mezi největší pijáky alkoholu na světě, jiní naopak s odkazem hned na několik studií tvrdí, že malé množství alkoholu tělu prospívá.

A prim mezi pitím má v tomto ohledu hrát právě víno - obsahuje totiž hned několik chemických látek, které zdraví svědčí.

"Studie opakovaně prokázaly, že pití malého množství alkoholu je zdravé, má mimo jiné kladný vliv na oběhovou soustavu," říká ostravský kardiolog a zároveň velký znalec vína Martin Křístek.

Ani on však neumí říci, zda stačí jakýkoli alkohol, nebo zda musí jít skutečně jen o víno. Vědci totiž zatím nedokázali jednoznačně zodpovědět otázku, zda je zdravý samotný alkohol, nebo zda jsou ti, kteří si dopřávají bezpečné množství alkoholu, zdravější díky dalším látkám v nápoji obsaženým.

Pro druhou teorii hovoří například již studie Selwyna St. Legera z roku 1979, který jednoznačně zjistil, že pití malého množství vína mělo na snížení úmrtnosti lepší vliv než konzumace drinků, pivo v této studii vliv na snížení úmrtnosti na infarkt nemělo.

Co všechno se ve víně tedy dá najít? Mimo jiné takzvané flavonoidy, látky, které umějí zpomalit stárnutí buněk, protože omezují působení volných - kyslíkových radikálů. Ty se jinak v těle tvoří neustále. Nejprospěšnější z nich má být takzvaný resveratrol.

"Tuto látku vytváří vinná réva jako ochranu proti nepříznivým podmínkám, jakými jsou například plísně," vysvětluje kardiolog Křístek.

Chrání srdce, plíce i střeva
Víno má podle vědců kladný vliv hned na několik orgánových soustav lidského těla. Ten největší se týká oběhového systému a srdce - víno totiž zpomaluje kornatění tepen, zlepšuje hladinu cholesterolu, snižuje riziko, že se ucpou cévy krevními sraženinami. Překvapivě se také ukázalo, že malé množství vína dokonce chrání játra.

Třísloviny obsažené ve víně povzbuzují trávení, svědčí sliznici trávicího traktu a mají antibakteriální účinky. Zejména červené víno ničí bakterie způsobující infekce zažívacího traktu, a chrání tak před onemocněním ze stravy, například před salmonelózou.

Víno rovněž zvyšuje tvorbu enzymů, které štěpí bílkoviny obsažené v pokrmech. Příznivě podporuje svými kyselinami trávicí činnost a usnadňuje trávení tuků a dalších látek nerozpustných ve vodě. Lidé se sklony k překyselení žaludku by měli dát přednost vínu červenému, ostatní by si měli dopřát mladé bílé víno.

Flavonoidy obsažené ve víně pomáhají chránit plicní tkáň. Látka resveratrol snižuje úroveň škodlivých chemikálií v plicích, které vyvolávají onemocnění chronickou bronchitidou a rozedmu plic. 

Sklenice vína denně může pomoci chránit před nervovými onemocněními. Ukazuje se totiž, že zmíněný resveratrol vytváří v mozku enzym napravující nervová poškození.

Pití vína má svědčit i imunitní soustavě, a tak snižovat riziko nákazy běžnými virózami. Ale pozor, nadměrné pití naopak riziko infekčního onemocnění zvyšuje.

Podobný je i vztah pití alkoholu a plodnosti - zejména u žen malé množství vína zvyšuje šanci na početí, avšak přílišné pití jim naopak tuto možnost bere. Ženy by obecně měly pít zhruba polovinu toho, co muži.

"Ženy mají k alkoholu obecně nižší toleranci než muži. Je to dáno odlišnou aktivitou skupiny jaterních enzymů, které zajišťují metabolickou přeměnu alkoholu," vysvětluje profesor Pavel Ventruba z gynekologicko-porodnické kliniky v Brně.

Některé studie se zabývaly dokonce vztahem pití vína a hubnutím a dospěly k závěru, že kdo si bude hlídat jídelníček a přitom bude pít trochu vína, bude hubnout snáze. Vědci tento vliv vysvětlují nízkým obsahem kalorií ve víně, které se místo ukládání ve formě tuku mají tendenci okamžitě spalovat.

Alkoholu však musí být skutečně jen trochu, sám o sobě totiž obsahuje spoustu prázdných kalorií.

Tekutina pro duši
Malé množství vypitého alkoholu může působit dobře i na psychiku: uvolňuje totiž v mozku látku zvanou serotonin, která zlepšuje náladu, člověk se díky sklence vína cítí uvolněný a klidnější.

"Kromě odbourávání volných kyslíkových radikálů a dalších účinků ryze zdravotních má jistě význam pro lepší náladu, pro prožití příjemných chvil s někým blízkým a hlavně pro uvolnění z celodenního psychického i fyzického napětí," říká profesor Ventruba.

Na druhou stranu však alkohol postupně vyplavuje z krve vitaminy, a i proto by se nemělo zapomínat zejména na dostatečný přísun vitaminu C, ovoce a stravy bohaté na bílkoviny.

A jelikož alkohol odvodňuje, je důležité dopřávat si k němu i dostatek nealkoholických, pokud možno neslazených nápojů.

Léčba podle babiček

Žaludeční potíže
Litr bílého vína nalijte na 100 gramů nastrouhaného kořene křenu a dvě minuty nechte povařit. Nechte deset minut ustát a sceďte, užívejte jednu polévkovou lžíci před jídlem.

Zažeňte průjem
Na tři hrsti sušených borůvek nalijte půl litru červeného vína s vysokým obsahem tříslovin. Nálev pijte vlažný ve dvou dávkách po čtvrt hodině. K tomu pijte hodně tekutin a jezte banány, dušenou mrkev a rýži.

Vylečte si virózu
Svařte čtvrt litru červeného vína, přidejte po jednom dílu - květ černého bezu, květ lípy, květ podbělu, list jitrocelu, přidejte dobromysl a mátu peprnou, případně truskavec. Nápoj můžete osladit medem, musíte vypít horké a ihned ulehnout. Extrakt způsobuje silné pocení.

Když se chcete osvěžit
Dvě hrsti květů petrklíče neboli prvosenky jarní nalijte litr bílého vína, nechte půl dne stát a sceďte. Pijte večer jednu sklenku.

Pro dobrou náladu
Do hrnce nalijte 0,75 litru polosuchého červeného vína, přidejte pomeranč nakrájený na plátky, několi hřebíčků a kousků skořice. Pět minut zahřívejte, ale nevařte, podle chuti můžete přisladit medem.

Zbytky do mrazáku
Pokud vám zbylo trochu vína, které nevypijete, dejte ho zmrazit v nádobkách na led. Později jím ochuťte omáčky či polévky.