Vinařka Lenka Sedláčková

Vinařka Lenka Sedláčková | foto: Tomáš Martínek

Vinařka z klubu výjimečných: Střik jsem nikdy nepila

  • 40
Ve světě jich je pouze 343 a ona je jediná Češka, která se může pyšnit v Británii vydávaným titulem Master of Wine. Díky němu se Lenka Sedláčková zařadila mezi největší světové odborníky na víno. Už šestnáct let žije v Londýně, do Česka přijela jen, aby usedla do poroty, která vybírala nejlepšího tuzemského vinaře.

Po kterém víně vás nejvíc bolela hlava?
Po víně mě hlava nebolí. Pamatuju si spíš lahve, po kterých se mi pak v noci něco zdá.

Po čem se vám zdálo posledně?
Byl to asi ryzlink. Moje nejoblíbenější odrůda. A taky mám ráda červená vína z Burgundska. Hlavně od vinaře Armanda Rousseaua. Jeho vína jsou květinová, navoněná a lehká. To mě baví. Nemám ráda těžká vína. A ryzlinky si cením nejvíc z německé z oblasti Mosel. Za poslední léta jsem ochutnala tisíce vín.

Udělala jste si někdy z bílého vinný střik?
Nikdy! Ani vodu, ani kolu, ani kostku ledu bych do sklenky nepřidala. Brala bych to jako urážku vinaře. Udělat víno je strašná práce... Navíc teď už si nekupuju levná vína. Možná jsem v tomto trošku snob, ale nedala bych si víno pod deset liber (zhruba 310 korun, pozn. red.). A třeba z Burgundska nic dobrého za deset liber neseženete. Ze Španělska, Chile nebo z Argentiny naštěstí ano.

Podle čeho se rozhodujete, po čem sáhnete?
V létě většinou piju bílé víno, v zimě spíš červené. Záleží také na počasí.

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Co musí člověk absolvovat, aby získal titul Master of Wine? Proč Lenka Sedláčková nemá ráda odrůdu sauvignon? A kterou lahev si otevře až bude slavit? Více se dočtete v pátečním vydání týdeníku Téma.

Jaké nejdražší víno jste pila?
Pila jsem hodně drahých vín, jaké bylo nejdražší, si nepamatuji. Často to byla degustace s kolegy nebo při hodnocení vín. Když jsem udělala zkoušky, tak jsem třeba ochutnala víno od mého oblíbeného burgundského vinaře Rousseaua. Ročník 1989. Hrozny pocházely z Chambertin, což je asi nejslavnější vinohrad v té oblasti (pěstuje se na něm odrůda Pinot Noir, neboli Rulanda modrá, pozn. red.). To víno by stálo asi 1 700 liber (zhruba 53 000 korun), protože je to rarita.

Kolik máte lahví ve sklepě?
Doma asi tři sta lahví a ostatní jsou v celním skladišti, jelikož nejsou ještě zralá k pití. Mám tam i ročník 1953 ze Sicílie. To je likérové víno.

Která z našich vín by uspěla na trhu v Británii?
Asi ta suchá. V Británii se sladká vína moc nepijí. Největší šance mají odrůdy veltlín a ryzlink. Ale problém je trochu i v tom, že česká a moravská vína nejsou levná. A když Brit vidí v regálu stejně drahé víno z Itálie nebo Francie, dá přednost jemu. České etikety navíc neumí ani přečíst. Nevyzná se v nich.

, Téma