VIDEO: Na co si dát pozor při výběru i konzumaci ovoce a zeleniny

  • 33
Že jsou zelenina a ovoce zdravé, ví každý. Většina z nás ale nedodržuje jejich správný příjem. Denně bychom měli sníst 500 gramů zeleniny a do 300 gramů ovoce. Spolu s výživovými specialisty Karolínou Hlavatou a Petrem Havlíčkem vám v projektu "Vím, co jím" opět radíme, jak vybrat potraviny, které jsou prospěšné a neškodí našemu zdraví.

Ovoce a zelenina jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek a také vlákniny. "Ideální je, pokud máme ovoce nebo zeleninu ke každému dennímu jídlu," doporučuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Ovoce může být součástí svačin dopoledne i odpoledne, lépe je kombinovat s mléčnými výrobky, a to zejména proto, že samotné ovoce nás příliš nezasytí. Příklad vhodné svačiny je třeba jablko a cottage sýr nebo jogurt a miska drobného ovoce.

Denní příjem ovoce by neměl překročit 300 gramů, protože pak můžete začít přibírat na váze. Naopak zeleninu si můžete dopřát v neomezeném množství, za den bychom jí měli sníst minimálně 500 gramů.

Prospěšná vláknina

Ze stogramové porce ovoce a zeleniny přijímáme v průměru asi 2,5 až 6 gramů vlákniny. "Vlákniny máme dva druhy. A to rozpustnou a nerozpustnou," vysvětluje výživový specialista Petr Havlíček.

"Pokud si to máme představit, tak u jablka znamená slupka tu nerozpustnou, která je vhodná pro správné fungování našeho střeva, a dužina tu rozpustnou, která bobtná, takže nás zasytí a je důležitá pro snížení krevního cukru, tuku a cholesterolu," doplňuje dietoložka Hlavatá.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit spotřebitelům snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Vím, co jím

Havlíček pak doporučuje těm, kteří mají potíže se zácpou, dvě jablka denně a je po problému.

Pozor na úpravu

Ovoce a zeleninu nepřijímáme jen v syrovém stavu, a tak je dobré vědět, na co si dát pozor při úpravě. Při tepelné úpravě se ztrácí zejména vitamin C, proto je důležité pracovat rychle a nenechávat nakrájené ovoce ani zeleninu dlouho volně na vzduchu. U kompotů, džemů a sušeného ovoce se zase zvyšuje obsah jednoduchých sacharidů.

Sušené ovoce si dát můžete, ale počítejte s poměrně vysokou energetickou hodnotou (cca 1 100 kJ/100g).

"Jakékoli sušené ovoce si dejte pouze v pětinovém množství oproti čerstvému. Pro příklad místo 100 gramů hroznového vína si můžete dát jen 20 gramů rozinek," doporučuje Petr Havlíček. Výhodou je ovšem relativně vysoký obsah vlákniny a draslíku.

Pro tepelnou úpravu zeleniny je nejlepší pára. Pokud vaříte brambory, opět je nejvhodnější v páře nebo dávat až do vroucí vody.