Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jak vybrat správný olej do salátu i na smažení

  1:18aktualizováno  1:18
Olej používá při přípravě jídla každý. Ale jak vybrat ten správný na tepelnou úpravu a do salátu? Spolu s výživovými specialisty Karolínou Hlavatou a Petrem Havlíčkem vám v projektu "Vím, co jím" opět radíme, jak vybrat potraviny, které jsou prospěšné a neškodí našemu zdraví.

Nadbytečný příjem tuku ve stravě a zejména špatný poměr mezi jednotlivými druhy tuků je jednou z hlavních příčin mnoha nemocí. Nadváha, obezita, cukrovka 2. typu, některé typy nádorů, na tom všem se podílejí nevhodné tuky. O margarínech, másle a dalších mazadlech jsme se už bavili (více čtěte zde), dnes se zaměříme na oleje.

Rostlinné oleje se získávají lisováním různých semen, ořechů, nebo bobulí. Z výživového hlediska bychom měli rostlinným olejům a potravinám z nich vyrobeným dávat přednost před živočišnými tuky. Tedy častěji sáhnout po oleji, nebo kvalitním margarínu než po sádle. Rostlinné oleje mají totiž vhodnější složení.

Našemu organismu dodávají ty mastné kyseliny, které si tělo nedokáže samo nijak vyrobit, a přesto je nutně potřebuje. "Ale pozor, pokud se budete prolívat olejem s tím, že vám bude prospívat, jste na omylu. Přiberete po něm stejně jako po vepřovém sádle," říká výživový specialista Petr Havlíček.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Značka Vím, co jím je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit spotřebitelům snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte ZDE.

Vím, co jím

V obchodech můžeme objevit známé druhy olejů jako slunečnicový, sójový, řepkový nebo olivový, ale také méně tradiční oleje jako sezamový, klíčkový, světlicový, avokádový nebo olej z vlašských ořechů.

Extra panenský na studenou kuchyni

Ne každý olej se hodí pro všechny způsoby použití. Rostlinné oleje se podle způsobu výroby dělí do dvou skupin, na panenské a rafinované.

Panenské oleje se získávají lisováním celých plodů zastudena. Takový olej si uchovává své aroma a je velmi bohatý na vitamíny a minerální látky, které byly obsaženy v původní surovině. Nevýhodou těchto olejů je nižší trvanlivost a především nízká tepelná stabilita. Vlivem vysokých teplot se ničí vše dobré v daném oleji, a proto se panenské oleje užívají výhradně ve studené kuchyni, například do salátů.

Rafinované oleje se získávají lisováním, nebo extrakcí za užití chemických rozpouštědel a po dalších úpravách se rafinují. Při rafinaci se získává chuťově i pachově neutrální olej, který je trvanlivý a netvoří zákaly. Tyto oleje jsou také vhodnější pro tepelnou úpravu.

Při nákupu oleje se zpravidla orientujeme podle původní suroviny. Popularitu si získal zejména olej olivový. Je jednou z hlavních součástí středomořské stravy, o níž je všeobecně známo, že má ochranný vliv z hlediska kardiovaskulárních onemocnění. Je dobrým zdrojem mononenasycených tuků, přispívá k lepšímu poměru omega 3 a omega 6 mastných kyselin ve stravě, je zdrojem vitamínu E a řady prospěšných polyfenolů.

Zdravotní účinky olivového oleje spočívají v tom, že vzhledem ke složení jeho mastných kyselin pozitivně ovlivňuje poměr HDL a LDL cholesterolu, tedy špatného a dobrého cholesterolu, a má vysoké antioxidační účinky.

Oleje střídejte

Slunečnicový olej je u nás nejoblíbenější. V teplé kuchyni mu dává přednost až 80 procent lidí. Je výborným zdrojem nenasycených mastných kyselin, ale mezi těmi převažují omega 6 kyseliny. "Optimální poměr mezi omega 3 a omega 6 nenasycenými mastnými kyselinami je 1:5," upozorňuje dietoložka Karolína Hlavatá.

U slunečnicového je však běžný poměr 1:30 ve prospěch omega 6 nenasycených mastných kyselin.

"Omega 6 nenasycené mastné kyseliny v nadbytku působí prozánětlivě, podporují srážení krve a způsobují i kontrakce svaloviny cév, čímž celkově mohou přispívat ke vzniku nemocí srdce a cév, včetně zánětů. Proto bychom měli slunečnicový olej střídat i s jinými oleji," vysvětluje Hlavatá.

Řepkový olej obsahuje stejně jako olivový olej především mononenasycené mastné kyseliny. Zatímco olivový olej kupujeme většinou jako panenský, tedy vhodný pro studenou kuchyni, řepkový olej je vhodný nejen pro studenou kuchyni, ale také například na smažení. Mononenasycené mastné kyseliny v řepkovém oleji jsou totiž tepelně stabilnější. Složením je řepkový olej v současnosti jedním z nejvhodnějších vůbec.

A jak používat olej při vaření? "Abychom použili správný poměr omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin, použijeme při přípravě dvou porcí salátu 1 lžičku extra panenského olivového oleje a 1 lžičku řepkového oleje," říká výživový specialista Petr Havlíček.

Zároveň dodává, že při tepelné úpravě, například na přípravu steaků, je nejvhodnější rýžový olej. Stačí použít pár kapek, kterými maso potřeme. Vhodný je také řepkový olej, ale i tekutý margarín, který neprská a má ideální poměr mezi omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami.

Autor:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Změna stravy a vytrvalostní sporty zlepší metabolismus, poradil lékař

Ilustrační fotografie

Nadváhu řeší v Česku každý druhý. Většina svůj neúspěch v hubnutí svádí na špatné fungování metabolismu. Jak ho ale ...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Alkohol při dietě škodí a nejen kaloriemi

Ilustrační fotografie

Je tu už 28. den a blíží se konec našeho seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz. V rámci stravovacího a pitného režimu se...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Sůl je zdravá, ale ne víc než lžička denně

Ilustrační fotografie

Máte za sebou už 26 dní nabitých informacemi a motivací pro vaši proměnu. Do dalšího dílu našeho seriálu 30 dní hubnutí...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz