Ona

VIDEO: Podívejte se, jak správně vytáhnout klíště

  • 47
Klíšťat jsou dnes plné lesy. Je tedy pravděpodobné, že až se naplno rozjede houbařská a rekreační sezona, přinesete si některé domů vy nebo třeba váš pes. Podívejte se, jak klíště bezpečně odstranit.

Pokud na sobě objevíte přisáté klíště, místo nejprve dezinfikujte. Pokud je přichyceno jen krátce, dezinfekce může zahubit případný virus klíšťové encefalitidy.

Klíště vytahujte nejlépe pinzetou s kulatým či tupým okrajem. Kývejte s ním opatrně doleva a doprava a mírně táhněte. Do dvou nebo tří minut by se mělo uvolnit. Pokud přece jen v ráně zůstanou zbytky kusadel, vypudí je dezinfekce, kterou na ránu opět nastříkejte.

Vytažené klíště pak zabalte do ubrousku a spláchněte do záchoda. Hroty pinzety stejně jako potřísněná místa vydezinfikujte a důkladně si umyjte ruce.


Postup odstranění klíštěte ze psa je stejný jako u člověka. Jen protože jsou zvířata neklidnější, není zpravidla možné tři minuty klíštětem kývat ze strany na stranu. Proto je potřeba zvolit rychlejší způsob – silnější tah s mírným zakroucením.

"Je jedno, na kterou stranu klíštětem kroutíte, důležité je ho nerozmáčknout a ránu pak vydezinfikovat nejlépe prostředkem na bázi jódu, tedy například jódovou tinkturou nebo jodisolem," radí veterinář Karel Oldřich.


Nejen encefalitida a borelióza


Klíšťová encefalitida a borelióza nejsou jediné nemoci, které můžete od klíštěte chytit. V České republice se v posledních deseti letech začala objevovat bakteriální onemocnění s názvem ehrlichióza a ricketsióza. Druhá jmenovaná nemoc je velmi vzácná (není výjimkou, když během roku lékaři nezjistí žádný případ) a nemá tak závažný průběh jako ehrlichióza. Tu letos odborníci z českobudějovické laboratoře Gen-Trend zjistili u tří klíšťat.

Ehrlichióza se projevuje skvrnou na kůži podobnou té při borelióze, ale také vyrážkou. Přidruží se i horečka a bolesti hlavy a svalů, přičemž teplota nemocnému stoupne většinou do deseti dnů. Lidé s oslabenou imunitou mohou této nemoci podlehnout. Ricketsióza pak může kromě horečky způsobit i skvrnitý tyfus. Na obě onemocnění zabírají antibiotika.

Potíž je ovšem v tom, že většina tuzemských laboratoří testuje klíšťata či krev (ehrlichióza se z ní ovšem pozná až ve chvíli, kde se nemoc rozvinula) pouze na přítomnost borélií nebo viru klíšťové encefalitidy. Specializovaných laboratoří je v Česku jen několik, kromě pražského Státního zdravotního ústavu se testování na jmenované nemoci věnují ještě například v Ostravě nebo Českých Budějovicích. Záleží proto na praktickém lékaři, zda pojme podezření a pacientovi včas nasadí antibiotika.

,