VIDEO: Buďte krásná, ukážeme vám, jak správně nanášet make-up

  • 9
Dnešní make-upy už pokožku nezatěžují, naopak ji pomáhají ochránit před nepříznivými okolními vlivy. Jak ale podklad nanést tak, aby nevytvořil nevzhlednou masku?

1. Připravte pleť

Aby make-up vypadal pěkně a přirozeně, nanášejte ho vždy na očištěnou pleť, na kterou nanesete hydratační krém.

Skvělou službu udělá také báze pod make-up, kterou můžete používat nejen na výjimečné události, ale klidně každý den. "Báze pleť vyhladí a prodlouží líčení o několik hodin," vysvětluje vizážistka Daniela Dvořáková z Centra krásy Bomton. 

2. Korekce chybiček

                                                                                                                                                                   Nemáte-li dokonalou pleť, pak nejspíš budete muset nedostatky zamaskovat korektorem. Jedná-li se o větší plochy, pak korektor v tenké vrstvě nanášejte pod make-up. "Zelený korektor zmírní červené skvrnky v obličeji, bílý korektor se hodí na kruhy pod očima a tmavá místa a modřinky zakryje žlutý," popisuje vizážistka.

Drobné pupínky pak maskujte spíše po nanesení make-upu, při roztírání by se korektor mohl setřít.

3. Dokonalý podklad

Nepodceňujte volbu odstínu. Klidně s sebou na nákup vezměte kamarádku, která vám s výběrem pomůže. Ve značkových salonech vám pak odborně vyškolené asistentky poradí. Make-up se vždy zkouší na tváři a měl by co nejvíce korespondovat s tónem naší pleti. Jedině tak nebude vytvářet umělou masku.

Make-up můžete nanášet houbičkou (pozor, vsákne jej ale více do sebe), prsty nebo speciálním štětcem. "Osobně mám nejraději štětec, který make-up rozprostře v jemné a stejnoměrné vrstvě," říká Daniela Dvořáková.

Make-up nanášíme od středu obličeje ven. (Ilustrační snímek)

Samotné nanášení začínejte vždy od středu obličeje. Nejlepší je začít na čele a postupně podklad roztírat do stran. Poté přejděte na nos a opět jemnými tahy make-up zapracujte směrem ven.

Rozhodně nekopírujte při nanášení make-upu tahy, které děláte při aplikaci denního krému. Při krouživých pohybech nebo při pohybech zvenčí dovnitř by se zdůraznily chloupky v obličeji a případné vrásky.

Důležité je postupovat až k linii vlasů, pod bradu a na krk a dávat pozor, abyste vše dokonale rozetřela a nevznikly ostré barevné přechody.

"Make-up naneste i na rty a oční víčka, líčidla vám pak déle vydrží," radí vizážistka.

Make-up můžeme nanášet prsty, houbičkou či speciálním štětcem.

Odstín make-upu vybíráme vždy na pokožce obličeje. Nevíte-li si rady, vezměte s sebou na nákup kamarádku, nebo si nechte doporučit odborníkem.

4. Fixace

Poté, co vytvoříte podklad, je potřeba jej zafixovat. K tomu poslouží pudr, který pleť zmatní a líčení déle vydrží. "Pudr by se neměl používat bez make-upu, protože pleť se pak zbytečně vysušuje," upozorňuje Daniela Dvořáková.

Kompaktní (slisovaný) pudr je vhodný ke zmatnění a většímu zakrytí nedostatků. Sypký pudr je jemnější, docílíte jím přirozenějšího vzhledu a hodí se především pro zralou pleť s vráskami.

5. Modelace

Poslední krok je volitelný. Pomocí make-upu totiž můžeme náš obličej také modelovat.

"Doporučuji mít dva odstíny našeho oblíbeného make-upu, obličej se dá pak lépe tvarovat. Světlejším odstínem zvýrazníme přednosti, například lícní kosti, a můžeme jím prosvětlit i střed obličeje. Tmavším naopak zamaskujeme nedostatky, například vystouplou bradu, špičku nosu a podobně," vysvětluje vizážistka. 

Chcete-li obličej opticky přiblížit ideálnímu oválnému tvaru, pak naneste tmavší make-up na okraje obličeje (například spánky či tváře).