Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Velké boky škodí ženské paměti, lepší je mít větší bříško

  • 45
Tvar těla a nadváha mohou po menopauze ovlivnit mentální schopnosti ženy. Podle nové studie amerických odborníků mají horší paměť starší ženy s postavou ve tvaru hrušky.

Poměr usazování tuků na určitých částech těla je dán především geneticky. Pokud matka přibírá zejména v oblasti boků, s velkou pravděpodobností bude mít hruškovitou postavu i její dcera.

Usazování tuků na bocích a zadku je však podle lékařů méně nebezpečné, než když tuk obalí oblast pasu a břicha. Postava ve tvaru jablka, která se vyznačuje velkým břichem, totiž znamená větší riziko rakoviny, cukrovky a srdečních onemocnění.

S jedním pozitivem pro postavy typu jablko však přišla nová americká studie. Ačkoli nadměrná váha kdekoli na těle ženy zhoršuje mozkové funkce, největší zátěž pro mozek představuje tuková zásoba nikoli na břiše, ale na bocích starších žen.

Břišní tuk chrání mozek

Tým expertů z Northwestern Medicine univerzity v americkém státě Illinois provedl rozsáhlou studii 8 745 žen po menopauze ve věku 65 až 79 let. Všem zkoumaným ženám byl předložen k vyplnění paměťový test, kterým lékaři měří funkce mozku.

Ženy byly rovněž důkladně zváženy a změřen byl také jejich BMI (Body Mass Index). Více než dvě třetiny žen měly nadváhu nebo byly obézní.

Vědci zjistili, že v průměru za každý stupeň navíc v BMI pokleslo o jeden stupeň i paměťové skóre žen. Zvláště špatné byly v kognitivních testech ženy s hruškovitou postavou, tedy ty s menším pasem, ale většími boky.

Toto je pravděpodobně spojené s typem tuku, který je uskladněn okolo boků, a druhem tuku kolem pasu. Vědci už vědí, že různé druhy tuků uvolňují různé hormony a mají rozdílné účinky na inzulínovou rezistenci, lipidy a krevní tlak.

Břišní tuk vytváří více ženského hormonu estrogenu, jehož hladiny přirozeně klesají po menopauze a který nejspíše chrání mozek před kognitivním poklesem.

Štíhlost je důležitá pro tělo i mysl

Výsledky amerického výzkumu však především vyzdvihují, jak důležité je udržení si zdravé váhy nejen pro tělo, ale také pro mysl. Čím větší má člověk nadváhu, tím výraznější mohou být jeho problémy s pamětí ve vyšším věku. Rizika spojená s obezitou, jako jsou vaskulární onemocnění a různé záněty, mohou vysvětlovat, proč jsou lidé s nadváhou častěji ohroženi demencí.

"Tuk může přispívat k formování plaků spojených s Alzheimerovou nemocí nebo omezovat průtok krve do mozku," varuje doktorka Diana Kerwinová, vedoucí amerického výzkumu.

"Hruškový tvar je velmi běžný a i když tato studie úplně nevysvětluje spojitost mezi tvarem těla a funkcí mozku, určitě je důvodem k hlídaní ručičky na váze," vyjádřila se k výzkumu svých kolegů Rebecca Woodová, předsedkyně Alzheimer´s Research Trust. Zdůraznila, že i když s přirozenou postavou nic moc nenaděláme, rozhodně můžeme ovlivnit váhu.

"S tolika důkazy o nebezpečnosti obezity bychom všichni mohli zvážit rozumné změny životního stylu, abychom udrželi naši váhu pod kontrolou," dodala Woodová.