Doporučujeme

Pečená jehněčí kýta

Pečená jehněčí kýta | foto: Profimedia.cz

Velikonoční menu ve znamení bylinek

  • 4
Velikonoce jsou další příležitostí, kdy se může sejít celá rodina k bohatě prostřenému stolu. Připravili jsme vám menu, kterým oslníte i nejmlsnější tetičku.

Celé předvelikonoční období i Velikonoce samy jsou bohaté na tradice. I když předvelikonoční půst se dodržuje jen v málokteré domácnosti, jiné zvyky se naopak udržely dodnes. O pomlázce řeč nebude. Na velikonočních stolech se již po staletí objevuje kromě mazance také velikonoční nádivka, do které se přidávají jako symbol jara zelené bylinky a hlavně čerstvé kopřivy.

Pokud bydlíte ve městě, můžete kopřivy nahradit třeba spařeným čerstvým špenátem. Na velikonočním stole by nemělo chybět mladé maso, které je právě teď nejlahodnější a nejkřehčí. Proto je v našem menu pečená jehněčí kýta s bylinkami. Zkuste k ní třeba rané brambory.

Polévka: Brokolicový krém s bazalkou

PRO 4 OSOBY

Příprava: 10 minut + 15-20 minut vaření

* 500 g brokolice
* 1 svazek bazalky
* 3 vetší brambory
* 1 l vývaru
* sůl a mletý pepř
* 1/4 lžičky mletého kmínu
* špetka muškátového oříšku
* 200-250 ml šlehačky
* 1 lžíce olivového oleje
* toasty nebo bageta

1. Zeleninu a bylinky omyjeme, očistíme, brokolici rozebereme na růžičky, oloupané brambory nakrájíme na drobné kostičky. Brokolici a brambory vložíme do hrnce, zalijeme vodou nebo vývarem, osolíme, okořeníme muškátovým oříškem a kmínem a vaříme doměkka. Polévku stáhneme z ohně, přidáme většinu listů bazalky a vše rozmixujeme na jemný krém.

2. Vlijeme smetanu, necháme přejít varem a podle chuti osolíme a opepříme. Nakonec zakapeme olivovým olejem a již nevaříme. Podáváme se zbylými bazalkovými lístky a toasty nebo bagetou.

TIP
Brokolicový krém můžete podávat ozdobený i na povrchu částí sladké smetany nebo kysanou smetanou. Do polévky můžete samozřejmě přidat i jiné druhy zeleniny podle vlastní chuti.

Hlavní jídlo: Pečená jehněčí kýta

PRO 4 OSOBY

Příprava: 30 minut + 2-2,5 hodiny pečení

* 1 jehněčí kýta, asi 1,5 kg
* sůl a mletý pepř
* 2 snítky rozmarýnu
* 4 bobkové listy
* 1 lžička sušeného tymiánu
* 2 hlavičky česneku
* 2 cibule
* 4 lžíce olivového oleje
* 100 ml bílého vína
* 1 lžíce másla
* vývar na podlévání

1. Maso omyjeme, odblaníme a osušíme. Ostrým malým špičatým nožem uděláme do masa několik zářezů a zasuneme do každého po stroužku česneku. Maso potřeme polovinou oleje, osolíme, opepříme, posypeme tymiánem a necháme chvíli odležet.

2. Mezitím si předehřejeme troubu na 170-180 stupňů. V pekáči rozehřejeme zbylý olej, maso na něm ze všech stran opečeme, podlijeme trochou vody, přidáme oloupanou a přepůlenou nebo na čtvrtiny překrájenou cibuli a zbylé neoloupané stroužky česneku a paličku česneku i se slupkou. Přidáme bobkový list a snítky rozmarýnu, přiklopíme poklicí a pečeme v předehřáté troubě doměkka. Během pečení maso podléváme a obracíme.

3. Když je maso měkké, podlijeme ho bílým vínem a dopečeme ho bez poklice na barvu. Měkké maso vyjmeme a necháme chvíli odležet, aby se chutě a šťávy rozležely. Šťávu zjemníme máslem a dochutíme solí a pepřem.

TIP
Upečený česnek pomocí vidličky vymačkejte ze slupek, po vyndání masa přidejte do šťávy a podle chuti šťávu dosolte a opepřete.

Zapečená sladká šunka krok za krokem

1,5 kg šunky vcelku i s kůží převážeme motouzem. Postavíme ji na pařák s vroucí vodou s bobkovým listem, novým kořením a s celým pepřem (po 8 kuličkách) a vaříme v páře asi hodinu. Kůži nařežeme do kosočtverců a do křížů vpíchneme hřebíčky.

V misce promícháme 250 g medu se skleničkou pomerančové šťávy a lžící meruňkové zavařeniny. Přidáme pár lžic horké vody, aby směs byla tekutá, a přelijeme ji přes šunku v pekáčku. Zapékáme v předehřáté troubě, až povrch zkaramelizuje.

Nádivka: Kopřivová klasika

PRO 4 OSOBY

Příprava: 30 minut + 30 minut pečení

* 150 g anglické slaniny
* 6 hrstí mladých spařených kopřiv
* 6 tvrdších žemlí
* 6 vajec (zvlášť žloutky a bílky)
* 250 ml smetany 12% nebo 33%
* sůl a mletý pepř
* špetka muškátového květu

1. Slaninu nakrájíme na drobné kostičky. Listy kopřiv vložíme do cedníku, přelijeme vroucí vodou a necháme okapat. Nakrájené žemle vložíme do mísy a zvlhčíme částí smetany. Přidáme spařené posekané kopřivy, slaninu, přilijeme žloutky, které jsme rozmíchali ve zbylé smetaně. Osolíme, okořeníme mletým pepřem a muškátovým květem, promícháme a necháme chvíli stát.

2. Z bílků si ušleháme tuhý sníh, lehce vmícháme do směsi a urovnáme do sádlem vymaštěné a strouhankou vysypané formy nebo pekáčku. Zvolna pečeme v předehřáté troubě dočervena, popřípadě otestujeme ve středu nádivky špejlí, jestli nelepí.

3. Nádivku můžeme podávat jak teplou, tak studenou samostatně nebo s listy salátu nebo se salátem z libovolné čerstvé jarní zeleniny.

Salát: Jarní zeleninová variace s vejci

PRO 4 OSOBY

Příprava: 15-20 minut

* 8 vajec
* 1 svazek ředkviček
* 1 svazek polníčku
* 250 g cherry rajčátek
* 1 vetší žlutá paprika
* hrst pažitky

Na zálivku:
* 4 lžíce olivového oleje
* sůl a mletý pepř
* šťáva z 1/2 citronu
* lžička dijonské hořčice

1. V misce prošleháme olivový olej, sůl, mletý pepř, citronovou šťávu a hořčici na zálivku, přikryjeme folií a uchováme v chladu. Uvařená, vychladlá a oloupaná vejce překrájíme na osminky nebo čtvrtiny. Ředkvičkám seřízneme kořínky a listy a nakrájíme je na plátky, rajčata přepůlíme. Z papriky vykrojíme semeník a dužinu nakrájíme na proužky.

2. Do skleněných pohárů nebo misek střídavě vrstvíme zeleninu a vejce, každou porci posypeme částí pažitky a doplníme listy salátu. Podáváme zakápnuté připravenou zálivkou.

Do salátu můžete použít i mladé křehké a neporušené listy ředkviček. Nejlepší jsou z vlastní zahrádky nebo z prodejen zdravé výživy v bio kvalitě. Výborné jsou také mladé špenátové listy nebo mangold.

DOMÁCÍ MAJONÉZA CHUTNÁ NEJLÉPE Zapomeňte na polotovar a vyrobte si svou vlastní - o Velikonocích se bude hodit i na spotřebování vajíček natvrdo. Stačí jedno čerstvé vajíčko (nejlépe bio), respektive žloutek, který opatrně vyklepneme do mísy, osolíme a pak už jen za stálého šlehání přiléváme tenkým pramínkem kvalitní olej až do zhoustnutí. Můžeme použít olivový i slunečnicový. Majonézu můžeme ochutit malou lžičkou dijonské hořčice nebo prolisovaným česnekem.


  • Vybrali jsme pro Vás