Doporučujeme

Velikonoce

Velikonoce | foto: Profimedia.cz

Velikonoční kuchařka: pečeme jehněčí pětkrát jinak

  • 2
Jen těžko byste hledali maso, které na počátku jara chutná lépe. Sezona jehněčího právě začíná. Stačí si vybrat, v jaké úpravě se objeví na vašem stole.

Jehněčí ramínko s rajčaty, olivami a piniovými oříšky

Pro 4 osoby

Příprava: 10 minut + doba na marinování + 45-50 minut pečení

* 600 g jehněčího ramínka, bez kosti
* 2 stroužky česneku, prolisovaného 
* 4 lžíce olivového oleje 
* 4 lžíce suchého bílého vína + 200 ml na podlití 
* 1 snítka oregana 
* hrst piniových oříšků 
* 2 lžíce strouhaného parmazánu 
* 400 g třešňových rajčátek, nejlépe na větvičce 
* 2 hrsti černých oliv

1. Jehněčí maso obalíme v marinádě z oleje, bílého vína, prolisovaného česneku a snítky oregana. Necháme v chladu 4 hodiny. Troubu předehřejeme na 200 stupňů.

2. Maso osolíme,opepříme, vložíme do pekáčku, zprudka zapečeme a potom snížíme teplotu o 20 stupňů. Podlijeme vínem a zbylou marinádou, pekáček přikryjeme alobalem a pečeme doměkka, cca 45 minut. Během pečení maso otáčíme a přeléváme vypečenou šťávou.

3. Ke konci pečení odstraníme alobal, přidáme rajčátka a olivy, jehněčí posypeme parmazánem a piniovými oříšky a společně dopečeme.

Tip
Podávejte s bagetou nebo těstovinovou rýží.

Velikonoční nádivky

* Základem každé nádivky je starší pečivo, mléko a vejce. Pro nadýchanější výsledek je lepší použít žloutky zvlášť a z bílků ušlehat pevný sníh. Ten opatrně vmíchejte až nakonec.

* Klasikou je velikonoční nádivka s uzeným masem a kopřivami. Kopřivy trhejte mladé a před použitím je spařte horkou vodou. Pokud nevíte, „kam na kopřivy“, použijte místo nich čerstvý špenát – ten stačí nakrájet nadrobno. Místo uzeného masa můžete sáhnout po anglické slanině.

* Kdo má doma vegetariána, ten si uzeninu do nádivky odpustí a místo ní použije kukuřici a hrášek.

* O chuť jara se postarají čerstvé jarní bylinky – pažitka, petrželová nať, řeřicha. Chybět nesmí ani muškátový květ. 

Marinované koleno s chřestem

Pro 4 osoby

Příprava: 30 minut + doba na marinování + 2-2,5 hodiny pečení

* 4 jehněčí kolínka po 200-300 g
* 4 lžíce medu
* 4 lžíce vinného octa
* 4 lžíce olivového oleje
* 1 lžíce rozmarýnu
* 250 ml červeného vína
* 150-200 ml masového vývaru
* 400 g zeleného chřestu
* 400 g bílého chřestu
* 1 hlávka listového salátu
* 1 pórek
* 2 kostky cukru
* šťáva z 1 citronu
* 80 g másla

1. Očištěná kolena vložíme do mísy a vetřeme do nich marinádu z medu, vinného octa, oleje, soli, pepře, rozmarýnu, poloviny vína. Přikryjeme a necháme v chladu odležet.

2. Kolena vyjmeme z marinády a orestujeme ze všech stran na oleji, přendáme do pekáče, podlijeme marinádou, přikryjeme a pečeme v předehřáté troubě na 160 stupňů asi 2-2,5 hodiny. Během pečení podléváme vínem a vývarem. Maso vyjmeme a necháme si 10-15 minut
odležet pod alobalem. Šťávu povaříme do zhoustnutí, dochutíme solí a přecedíme. Oloupaný chřest povaříme ve vodě s cukrem, solí a citronovou šťávou 3-5 minut.

3. Natrhaný salát, překrájený pórek a chřest v pánvi osmahneme na másle, zakapeme citronovou šťávou, osolíme a podáváme s pečeným kolenem a jehněčí šťávou.

Tip
Chřest omyjeme, odřízneme zdřevnatělé či oschlé konce stonků podle potřeby, asi 3 cm, a oloupeme tenkou slupku škrabkou na zeleninu od hlavičky směrem dolů. Zelený chřest má delší vrcholky, takže loupeme spodní třetinu stonku, bílý chřest loupeme asi 2 cm od hlavičky dolů.

Jehněčí žebírka s česnekem

Pro 4 osoby

Příprava: 10  minut + 35-50 minut pečení

* 800 g jehněčích žebírek, vcelku
* 1 palice česneku
* sůl
* šťáva a kůra z 1 citronu, bio
* 4 olivového oleje
* 2 lžíce usekaných čerstvých bylinek (šalvěj, oregano, tymián apod.)
* trochu vody nebo vývaru na úpravu šťávy
* 1 lžíce másla

1. Předehřejeme si troubu na 190-200 stupňů. Do masa ostrým úzkým nožem uděláme zářezy, do kterých vložíme vždy po celém stroužku oloupaného česneku.

2. Maso potřeme směsí oleje, jemně nastrouhané citronové kůry, šťávy, usekaných bylinek a soli. Vložíme do pekáčku na mřížku, zprudka zapečeme, zmírníme teplotu o 20 stupňů a dopečeme do měkka, trvá to asi 30-45 minut. Během pečení potíráme vypečenou šťávou a olejem. Měkké maso vyjmeme, přikryjeme alobalem a necháme chvíli odpočinout.

3. Do šťávy přilijeme trochu vývaru nebo vody, krátce povaříme, zjemníme máslem a dochutíme podle potřeby solí. Hřbet naporcujeme na jednotlivá žebírka a podáváme je podlitá šťávou.

Tip 
Maso podávejte na nahřátých talířích. Jako příloha se hodí různě upravené brambory a vařená nebo na másle dušená jarní zelenina.

Jehněčí hřbet v bramborové krustě

Pro 6 osob

Příprava: 15 minut + hodina marinování + 30-35 minut pečení a vaření

* 900 g jehněčího hřbetu + kosti na šťávu
* 3 lžíce olivového oleje
* 1 snítka rozmarýnu
* 2 snítky tymiánu
* 4 stroužky česneku
* 2 uvařené brambory
* 100 g másla
* 1 žloutek
* 2 lžíce čerstvé majoránky
* lžíce máty
* lžíce rozmarýnu
* 2 mrkve
* 1 petržel
* celer
* 1 cibule
* 6 pepřů
* 1 bobkový list
* 5 kuliček nového koření 
* 500 ml červeného suchého vína

1. Jehněčí hřbet potřeme trochou oleje, poklademe plátky česneku, přidáme po snítce rozmarýnu a tymiánu a necháme v chladu hodinu odležet. Mezitím si připravíme základ šťávy. Kosti, plátky očištěné kořenové zeleniny, cibuli a celé koření osmahneme v hrnci na lžíci oleje. Zalijeme litrem vody, přidáme tymián, lehce osolíme a vaříme na mírném ohni bez poklice asi hodinu.

2. Troubu zahřejeme na 175-180 stupňů. Maso zprudka opečeme ze všech stran na lžíci oleje, vyjmeme a necháme zchladnout.
Brambory prolisujeme, přidáme vyšlehané změklé máslo se solí, žloutek, usekané bylinky a dobře promícháme. Směs naneseme na vychladlý hřbet, přeneseme zpět do pekáčku, přidáme olej, česnek a bylinky z marinády a dopečeme dozlatova - asi 20 minut.

3. Vývar přecedíme do pekáče se šťávou, přilijeme víno a vaříme do zhoustnutí, dochutíme solí a přecedíme. Upečené maso vyjmeme z pekáče a necháme odležet.

Pečená jehněčí plec s bylinkami

Pro 4-6 osob

Příprava: 15 minut + hodina odležení + 2,5 hodiny pečení

* 1,5 kg jehněčí plece (kýty) s kostí
* 4 stroužky česneku, prolisovaného
* 2 lžíce olivového oleje + 4 lžíce na krustu
* sůl a čerstvě mletý pepř
* velká hrst čerstvých bylinek (rozmarýn, tymián, oregano)
* hrst usekané petrželky
* šťáva z 1 citronu
* trochu nastrouhané citronové kůry, bio
* 2 lžíce hořčice
* 100 ml portského vína
* 1 lžička másla

1. Odblaněné maso potřeme prolisovaným česnekem s olejem, osolíme a opepříme. Necháme při pokojové teplotě hodinu odpočívat. Předehřejeme si troubu na 170 stupňů. Jehněčí položíme do pekáče na mřížku, překryjeme alobalem a pečeme asi hodinu a půl.

2. Během pečení můžeme maso podle potřeby podlévat a přelévat vypečenou šťávou. V misce spojíme usekané bylinky, olej, citronovou kůru, šťávu a hořčici, osolíme a opepříme. Maso odkryjeme, potřeme bylinkovou pastou a pečeme zhruba další hodinu doměkka. Maso vyjmeme, necháme odležet asi 15 minut pod alobalem a do vypečené šťávy vlijeme portské víno, popřípadě přilijeme trochu vody nebo vývaru a rozmícháme všechny přípečky.

3. Necháme povařit, aby šťáva zhoustla, a podle potřeby dochutíme solí a pepřem. Nakonec zjemníme máslem a stáhneme z ohně. Odleželé maso nakrájíme a podáváme podlité horkou šťávou. 

K večeři si po náročném dnu dejte jen lehký salát z jarních surovin. Jako přílohu si k němu v troubě rozpečte čerstvé bagety nebo chlebíčky pita, které můžete rovnou naplnit.

Rybí salát s bramborami, hráškem a jablky

Příprava: 30 minut + doba na odležení + 5-10 minut vaření

* 300 g matjesů
* 4 uvařené brambory ve slupce
* 2 jablka
* 4 lžíce hrášku
* 150 g karotky
* sůl a čerstvě drcený pepř
* 100 g majonézy
* 4 lžíce bílého jogurtu
* šťáva z 1 citronu
* ocet na dochucení majonézy
* 1 lžička cukru

1. Karotku omyjeme, očistíme a uvaříme v osolené vodě doměkka. Zchladlou ji nakrájíme na kostičky. Jablka omyjeme, vykrojíme jádřince a nakrájíme je na hranolky. Vložíme je do mísy, zakapeme citronovou šťávou a promícháme.

2. Přidáme plátky brambor, matjesy, hrášek, karotku, osolíme, opepříme a promícháme. V misce smícháme majonézu s jogurtem a dochutíme octem a cukrem. Salát spojíme se zálivkou a necháme v chladu odležet. 

Salát s červenou řepou, polníčkem a semínky

* 4 bulvy červené řepy
* 2 větší hrsti polníčku
* 80-100 g pancetty nebo slaniny
* 2 lžíce olivového oleje
* 150 ml kysané smetany
* šťáva z 1 citronu
* 1 lžička třtinového cukru
* 4 lžíce dýňových semínek

Červenou řepu omyjeme a vaříme v osolené vodě doměkka asi 20-30 minut. Řepu necháme vychladnout, oloupeme a nakrájíme na silnější plátky, vložíme do mísy, lehce osolíme a zakapeme citronovou šťávou,olejem a podle chuti dochutíme cukrem. Necháme chvíli odležet. Slaninu nakrájíme na proužky a opečeme. Červenou řepu rozdělíme na talíře, posypeme slaninou,semínky a poklademe listy polníčku.

Salát se špenátem, karotkou a řapíkatým celerem

* 400 g baby špenátu
* 250 g lusků mladého hrášku
* 150 g karotky
* 2 řapíky celeru
* 4 lžíce olivového oleje
* šťáva z citronu
* šťáva z menšího pomeranče
* sůl a čerstvě drcený barevný pepř

Špenátové listy a lusky hrášku omyjeme a necháme okapat, případně zlehka osušíme v utěrce. Karotku a řapíkatý celer nakrájíme na tenké delší nudličky, klidně na struhadle. V misce prošleháme suroviny na zálivku - med, citronovou a pomerančovou šťávu, olej, špetku soli a drcený pepř. Všechnu zeleninu vložíme do mísy, přelijeme připravenou zálivkou, promícháme a ihned podáváme.


  • Vybrali jsme pro Vás