Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vedra škodí zdraví, opakují lékaři. Lidé je neposlouchají

  16:00aktualizováno  16:00
Po mnoha sychravých týdnech do Česka dorazilo letní počasí. Lidé shodili bundy a vyrazili ven. Řada z nich si však neuvědomuje, jak velká zdravotní rizika vedro přináší. Ačkoli lékaři rok co rok opakují základní zásady "letního" chování, záchranka mívá v horku plné ruce práce.
Léto, děti, voda

Léto, děti, voda | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Léto je tady, bude 28 stupňů

Vedro neprospívá žádnému lidskému organismu, dokonce ani tomu nejzdravějšímu. Zvláštní pozor by však na sebe měli dávat lidé z rizikových skupin, tedy nemocní, děti a senioři.

V horku je nejdůležitější dodržovat pitný režim. Pijte více než jindy, hlavně neslazené minerálky, ovocné čaje a tekutiny obohacené vitaminy. Vyhýbejte se alkoholu a nápojům s obsahem kofeinu (kávě nebo třeba coca-cole).

"Děti do dvaceti kilogramů by měly vypít dva litry tekutin denně, dospělí tři litry a více," vysvětluje mluvčí pražské záchranky Simona Cigánková. "Pro lidi s nemocemi zažívacího traktu jsou šetrnější neperlivé vody," doplňuje.

Další základní rada pro horké dny zní: vyhýbejte se přílišné fyzické zátěži. Varování platí hlavně pro kardiaky a starší lidi. "Ztrátu tekutin a zvýšení vnitřní teploty může způsobit třeba i práce na zahrádce," upozorňuje Cigánková.

Mezi jedenáctou a patnáctou hodinou nepobývejte na přímém slunci. Kdykoliv jdete ven, namažte se krémem s ochranným faktorem. Lidem často nedochází, že čelí sluníčku i při cestě na oběd nebo na nákup, varují lékaři. Používání ochranného krému by proto nemělo být spojené jen s poleháváním na pláži.

A další zásady? Nenechávejte děti v kočárcích na přímém slunci nebo v autech na parkovištích. Hrozí jim nebezpečné přehřátí organismu. Totéž platí i pro domácí zvířata, kterým vedra vadí ještě více než mrazy.

Pokud trpíte chronickým onemocněním dýchacích cest či kardiovaskulárními chorobami, omezte procházky nebo je odložte na podvečer a večer. Větrejte také až večer nebo naopak brzy ráno. Když už se v rizikových hodinách musíte pohybovat venku, nezapomeňte na sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Záchranka má práci
V horku mívá záchranná služba napilno. Sanitky vyjíždějí k nevolnostem, kolapsům, úžehům i úpalům. "Na případný nápor je pražská záchranka samozřejmě připravena," říká Simona Cigánková.

Pro ilustraci doplňuje čerstvé statistiky. "Nárůst případů stenokardie jsme zaznamenali hlavně ve čtvrtek a sobotu, kdy jsme vyjížděli celkem k 28 případům. Dušností bylo postiženo nejvíce lidí ve čtvrtek (22) a pátek (27). Kolapsových stavů bylo nejvíce ve čtvrtek (12)," vypočítává Cigánková.

Předpověď počasí

Aktuální předpověď najdete na pocasi.idnes.cz
Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...Najdete na iDNES.cz