Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci zastavili šíření rakoviny

  0:01aktualizováno  0:01
Objev izraelských vědců, kterým se podařilo v laboratoři zastavit šíření rakoviny z tlustého střeva do dalších orgánů, potvrzuje podle předního českého onkologa Luboše Petruželky správnost cesty v léčení této zhoubné nemoci.

Výsledky je ale nejprve nutné ověřit v klinické praxi, řekl Petruželka.

Tato molekulární biologická léčba, která se přímo snaží ovlivnit určitá místa a faktory v těle, představuje nový směr léčby nádorů. 

"Je to potvrzení cesty, která je nyní nastoupena a která se odklání od klasické konvenční chemoterapie. Ta působila na všechny dělící se buňky," uvedl Petruželka, který je přednostou Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Podle něho se ale lékaři nyní snaží ovlivnit i další procesy v těle a působit přímo na látky, jako jsou například onkoproteiny, které bujení rakoviny a tvorbu druhotných nádorů způsobují. 

Izraelští vědci zjistili, že rakovinné buňky, které se začínají šířit do dalších orgánů, obsahují abnormálně vysoké množství proteinu beta-katenin. Kvůli tomu ztrácejí svou přilnavost k okolí a začínají s krví putovat.

Vytvářejí pak zhoubné nádory v jiných částech těla. Zvyšování obsahu betakateninu doprovází snižování obsahu dalšího proteinu, a sice ekadherinu, který je nutný pro udržování přilnavosti buněk. 

Izraelští specialisté v laboratorních podmínkách proto snížili produkci beta-kateninu a zvýšili produkci e-kadherinu. Podařilo se jim tak rakovinné buňky zastavit. "Toto je jeden z postupných kroků, ale nedá se přeceňovat, protože nádor si může najít zase jinou cestu k šíření. Je to další zpráva, která současný trend potvrzuje," řekl Petruželka. 

Rakovinu tlustého střeva nelze léčit ozařováním. V současnosti léčba spočívá tedy v operačním odstranění nádoru. Po něm následuje další zajišťující léčba. Při velmi radikálním zákroku pacient podstupuje zhruba půlroční chemoterapii. Jejím cílem je zlikvidovat ojedinělé nádorové buňky, které v těle zbyly.

U některých typů nádorů používají lékaři i vymývání břišní dutiny po operaci cytostatikem ohřátým na 40 stupňů. Tuto metodu by mohl nahradit v budoucnu například postup, který objevili nyní izraelští vědci.

Autor:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...Najdete na iDNES.cz