Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci varují před „dietními“ potravinami

  1:00aktualizováno  1:00
Zpestřujete si stravu dietními potravinami ve víře, že zhubnete? Pak byste měli vědět, že pravidelným konzumováním mnohých z nich si zvyšujete riziko onemocnění cukrovkou až o čtyřicet procent.
Při nákupu potravin si dejte pozor na označení dia, varují odborníci. Ilustrační foto.

Při nákupu potravin si dejte pozor na označení dia, varují odborníci. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Je to tím, že mnohé potraviny se vydávají za dietní, i když to tak není. Vyplývá to ze setkání vědců a lékařů, kteří se věnují zdravé výživě a bezpečným potravinám. O nebezpečí, které přinášejí "zdravé potraviny", jednali na půdě Akademie věd.

Přednosta 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Štěpán Svačina upozornil, že na trhu se objevuje stále více potravin, které se "tváří" jako dietní, ačkoliv je tomu naopak. "V podstatě jde o klamavou reklamu. Třeba diapárky nejsou ani náhodou dietní," varuje profesor.

Také Jiří Totušek z Masarykovy univerzity v Brně říká, že diabetologové už dávno pacientům radí: "Vyhýbejte se diapotravinám a jezte raději běžná jídla."

Štěpán Svačina tvrdí, že klamavé reklamě na potravinách, které se vydávají za velmi zdravé, či se dokonce nabízejí jako vhodné pro diabetiky, brzy v Česku odzvoní.

"Jsem o tom přesvědčen. Je to celoevropský trend. Buď se tedy takzvaný diapárek bude jmenovat jinak, anebo si na přiloženém nápisu kupující přečte, že tato uzenina není v žádném případě vhodná pro diabetiky a že na jeho pravidelné konzumování mohou tito nemocní doplatit, zdravé lidi nevyjímaje," varuje lékař.

I zdraví lidé se například pravidelným konzumováním diapárku vystavují riziku onemocnění cukrovkou. To u nich může vzrůst až na čtyřicet procent. Téměř stejně, jako když si na procházce u stánku rádi pochutnáváte na opékané klobáse.

Varování vědců se však netýkají jen nezdravých potravin s klamavou předponou dia, ale i jinak zdravé zeleniny, která se v podobě různých vysokokalorických salátů s majonézou či olejem nebo nevhodným konzervováním vydává za zdravou, ačkoliv je tomu naopak.

Obezita ohrožuje ekonomiku zdravotnictví
Odborníci, kteří v Akademii věd diskutovali o zdravé výživě, upozorňují, že Češi patří kvůli oblibě kalorických jídel k nejvíce obézním v Evropě. Hůře jsou na tom jenom Řekové a muži z bývalé Jugoslávie. Obéznější než Češky jsou jen Rumunky, Řekyně a ženy ze zemí bývalé Jugoslávie.

Rychlé stravování, které do Česka proniklo z USA, tam má na svědomí 30 procent obézních lidí a dalších 40 procent trpí nadváhou. Ročně Američané vydají za léčbu nemocí, které souvisejí s obezitou, 120 miliard dolarů.

I když tyto náklady v Evropě dosud nikdo nespočítal, internista a obezitolog Petr Sucharda říká, že i v Česku začíná být nákladná léčba cukrovky, ischemické choroby srdce, selhání ledvin či vysokého tlaku ekonomickým problémem.

"V nejčernějším scénáři může tento trend vyústit až v kolaps zdravotnictví," předpovídá profesor Svačina.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Jak si užít oslavu a nepřibrat

Ilustrační fotografie

Dnes tu máme 24. den našeho seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz a s ním pár tipů, jak si poradit mimo každodenní...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Alkohol při dietě škodí a nejen kaloriemi

Ilustrační fotografie

Je tu už 28. den a blíží se konec našeho seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz. V rámci stravovacího a pitného režimu se...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Přílohy při dietě ano, ale s rozmyslem

Ilustrační fotografie

Je to už 23 dnů vaší proměny a vy se pomalu stáváte odborníky na zdravý životní styl. V dnešním dílu našeho seriálu 30...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz