Ona

Vědci se přou, kolik zeleniny ochrání srdce

  • 2
Tři porce ovoce a zeleniny denně by měly člověka ochránit před onemocněním srdce. Vyplývá to z nejnovější studie řeckých expertů. Na kardiologickém kongresu ve Vídni řekli, že jíst denně víc než toto množství, nemá žádný užitek. Jejich britští kolegové ale tvrdí, že ideálních je pět porcí denně.

Jednou porcí se myslí například jedno jablko, či pomeranč nebo větší rajče, čemuž pak odpovídá 100-150 gramů salátu, či 200 gramů dušené zeleniny.

Navzdory tvrzení expertů, že to může výrazně snížit riziko srdečních nemocí, infarktu nebo dokonce rakoviny, však v Británii plní tento požadavek tak jeden muž z osmi a jedna žena ze sedmi.

Řecký profesor Demosthenes Panagiotakos provedl se svými kolegy z univerzity v Aténách průzkum, do něhož bylo zařazeno 84 lidí se srdečními problémy a 1078 zdravých dobrovolníků.

Všichni dostali stejnou otázku, kolik ovoce a zeleniny obvykle jedí. Z odpovědi vyplynulo, že skutečně pravidelně jí ovoce a zeleninu 43 procent pacientů se srdečními nemocemi a 67 procent zdravých lidí.

Z nich většina jí méně než dvě porce denně. Sedm procent z lidí nemocných na srdce a deset procent zdravých dobrovolníků uvedlo, že jedí víc než 2,5 porce denně.

Odborníci tvrdí, že lidé, kteří jedí jednu až dvě porce zeleniny a ovoce denně, jsou vystaveni mnohem nižšímu riziku srdečních onemocnění ve srovnání s těmi, kdo se ovoci a zelenině vyhýbají. U lidí, kteří jedí 2,5 porce denně, se riziko srdečních onemocnění snižuje až o 70 procent. Tady se to ale zastavuje.

Jíst víc než tři porce denně prý už nemá vliv na výrazné snižování rizika srdečních onemocnění.

Britské ministerstvo zdravotnictví si však stojí za svým doporučením, že by lidé měli jíst pět porcí ovoce a zeleniny denně. "Obsáhlé studie ukázaly, že čím více ovoce a zeleniny, tím nižší riziko koronárních nemocí," tvrdí.

Závěry řeckých vědců se podle nich liší proto, že studie aténské univerzity byla časově omezená a bylo do ní zapojeno méně lidí.