(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Večírková sezona pleti nesvědčí. Naučte se ji chránit před nejhorším

  • 3
Podzimní a zimní dny se oproti létu zpravidla pojí s výraznějším líčením. Navíc častěji vyrážíme na večírky – a co si budeme povídat, make-up nám na pleti mnohdy zůstává dlouho do noci, někdy i do rána. Co to s ní udělá? Ptali jsme se českých dermatologů a vizážistů.

Rezignovat na večerní čištění a usnout například po večírku s make-upem na tváři znamená pro pleť podle odborníků přímo katastrofu. I pár hodin spaní s make-upem je podle nich pro pokožku mnohem horší, než když máte tvář nalíčenou třeba celý den. „Pomineme-li fakt, že se do postele dostanete zřejmě až v pozdních nočních hodinách, takže vaše tvář bude ráno už tak dost zašedlá, mdlá a jakoby bez života, další škody na ní stoprocentně napáchají i zbytky make-upu,“ otevírá téma vizážistka Lucie Koťanová.

I když máte make-up na tváři během spánku v součtu vlastně méně hodin, než kolik vám líčení na obličeji vydrží i celý den, polštářem se líčidla zatlačí ještě hlouběji do pórů. „Pleť nemá čas ani prostor regenerovat a volně dýchat, proto se v ní hromadí bakterie, které se následující den obvykle projeví zánětlivými pupínky a větším množstvím černých teček,“ uvádí Petra Trojanová, korektivní dermatoložka značky Skinso.

Nesmíme zapomínat ani na fakt, že když se pravidelně neodličujeme a ještě k tomu často ponocujeme, pleť podstatně rychleji stárne. Podle vizážistky Petry Šestákové pak není důležité jen odlíčení pleti, ale také očí. „Když na očních víčkách a na řasách zůstane přes noc make-up, stáváte se náchylnějšími k tvorbě ječných zrn a k zánětu spojivek,“ říká.

Micelární voda aneb jednodušší to nebude

Pokud jde o přípravky určené přímo k čištění pleti, poslední roky patří k těm nejoblíbenějším různé micelární vody. Francouzský vynález si oblíbila třeba hollywoodská herečka Gwyneth Paltrowová nebo modelka Karlie Klossová, ale i vizážisté z týdnů módy. Chválí je také dermatoložka Martina Neradová, která si oblíbila variantu pro citlivou pokožku.

Co pleti prospěje

V katalogu kosmetiky na Arome.cz najdete široký výběr pečujících kosmetických produktů s recenzemi:

Odlíčení jakoukoli micelární vodou je opravdu jednoduché. „Nanášejte ji na vatový tamponek tak dlouho, dokud na něm uvidíte stopy nečistot a líčidel. A pokud už se večer nechystáte nikam do společnosti, odličte se micelárkou nejlépe hned po příchodu domů. Pleť začne volně dýchat a zregeneruje se rychleji,“ říká vizážistka Petra Šestáková.

Martina Neradová ji doplňuje: „Po odlíčení micelární vodou ovšem nezapomeňte obličej, krk i dekolt ošetřit ještě pleťovým krémem či výživným sérem. Na noc se skvěle hodí třeba přípravky s retinolem nebo s kyselinou hyaluronovou. Tyto složky vyhlazují a hydratují pokožku plus mají výrazný anti-agingový efekt.“

Na večírek s novým make-upem

Koneckonců odlíčit se hned po příchodu domů se vám, slovy Petry Šestákové, vyplatí v každém případě – takže i tehdy, pokud se ještě chystáte na party. „Máte-li chvilku času, určitě je lepší dát si doma před večerní akcí sprchu, pleť odlíčit a ošetřit krémem a pak se nově nalíčit, než rovnou přidávat další vrstvu make-upu.“

„Rychlým odlíčením ulevíte pleti od nečistot, které se na ní během celého dne nastřádaly,“ vysvětluje. „S novým make-upem vaše pleť získá zdravější nádech a zapůsobí svěžejším dojmem.“

Jak se za 20 minut nalíčit na večírek i na ples (podrobný návod zde):

Záložní plán pro velmi ospalé návraty

Pokud se večírek protáhne dlouho do noci a vy se vrátíte domů absolutně bez energie, mějte na nočním stolku nebo klidně přímo pod polštářem přichystaný plán B – balíček navlhčených odličovacích ubrousků. Díky nim zvládnete alespoň tu nejnutnější očistu pleti během pár minut a v podstatě i potmě.

Balení takových kapesníčků napuštěných odličovadlem pak určitě využijete i pro jiné příležitosti. Děkovat za ně budete třeba před i po cvičení, před bazénem a saunou, během dlouhého letu a při cestování vůbec.

Záchrana v podobě kokosového oleje

Pakliže dojdou všechna vaše běžná odličovadla, můžete v nouzi sáhnout třeba po kokosovém oleji. Na ten nedá dopustit mimo jiné australská modelka Miranda Kerrová, která ho používá nejen k odlíčení pleti, ale i k odstranění očního make-upu. V krajním případě můžete k odlíčení využít také jiné potraviny z ledničky či spíže – třeba bílý jogurt nebo rozmačkané mango.

Test olejů

Spolu s redaktorkami z tištěných magazínů jsme otestovaly osmičku univerzálních olejů pro pleť, tělo či vlasy.

Přečtete si, jak dopadly.

(Ilustrační foto)

Je dobré ale ještě před aplikací potraviny na pokožku udělat rychlý test snášenlivosti, radí korektivní dermatoložka Katarína Třísková z Medicom Clinic. „Nachystanou potravinou ošetřete nejprve jen malé místečko na tváři a vyčkejte pár minut. Pokud vás pleť nezačne svědit, poštipovat nebo pálit, můžete v čištění tímto způsobem pokračovat. V opačném případě ale danou směs z tváře okamžitě smyjte čistou vlažnou vodou.“

Podle lékařky by měli být při takových domácích pokusech dvakrát tak opatrní lidé obecně trpící ekzémy, atopici a pacienti s periorální dermatitidou.

Voda z kohoutku a mýdlo jsou tabu

Odborníci se nakonec jednohlasně shodují na tom, že se při odličování vyplatí vyhýbat běžnému mýdlu a obyčejné tekoucí vodě. „Voda z kohoutku obsahuje chlór, který zejména citlivou pleť značně vysušuje. Pleti pak nesvědčí ani horká nebo kupodivu příliš studená voda,“ říká Markéta Majerová, hlavní korektivní dermatoložka z Medicom Clinic.

, pro iDNES.cz