Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osm zvláštních věcí, které se nám mohou dít ve spánku

aktualizováno 
Spánek je většinou vlastně docela nezajímavá činnost, kterou si jen dobíjíme baterky. Někdy však během spánku můžeme zažít velmi zajímavé a často i děsivé věci.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Většina z nás už někdy slyšela historky o náměsíčnosti nebo mluvení ze spánku. Říká vám však něco pojem spánková paralýza, sexsomnie či syndrom explodující hlavy? Přečtěte si, co všechno se vám během spánku může přihodit.

Pocit pádu

Nepříjemný sen o padání z útesu, ze střechy nebo prostě z velké výšky obvykle doprovází takzvaný hypnagogický záškub. Toto náhlé škubnutí tělem je obvyklé během procesu usínání. Doktor W. Christopher Winter, ředitel spánkového centra z Martha Jefferson Hospital ve Virginii, tento jev vysvětluje tím, že ve spánku je sice tělo paralyzované, ale někdy můžeme začít snít ještě dříve, než je naše tělo úplně "vypnuté". 

A proč se nám zdá právě o pádu? Ani odborníci pro tento jev nemají jasné vysvětlení. Jisté je, že tuto podivnost během hypnagogie (přechodový stav mezi bděním a spánkem, který může být doprovázen krátkými sny a různými zvuky) pravidelně prožívá většina lidí někdy i vícekrát za noc. Svaly se během této fáze uvolní a mozek si může tento stav splést se ztrátou rovnováhy nebo pádu. Proto přinutí svaly rychle stáhnout a vy sebou škubnete.

"Častěji se to stává, když jste velmi unavení, trpíte nedostatkem spánku nebo jste ve stresu," vysvětlil doktor Winter a dodal, že mozek se dostane do spánkových cyklů rychleji, ale tělo je pozadu.

Spánková paralýza

Začnete se ráno probouzet a náhle zjistíte, že se nemůžete pohnout nebo mluvit. Tento opravdu děsivý stav, kdy se nacházíme mezi bděním a spánkem, se občas nazývá také spánková obrna a může trvat od několika vteřin po několik minut. Je to vlastně opak toho, co se s námi děje při hypnagogickém záškubu. Mozek tentokrát vstane dříve, než odezní paralýza, která doprovází hluboký spánek. Při spánkové paralýze obvykle nemůžeme hýbat končetinami, ale můžeme dýchat a hýbat očima. 

"Můžete mít pocit, že nemůžete dýchat, mnoho lidí to popisuje jako slona sedícího na hrudi. Je to proto, že všechny svaly, které kontrolují vaše dýchání, kromě bránice, jsou stále paralyzovány," objasnil pro magazín Men´s Health doktor Winter. 

Během spánkové paralýzy občas dochází k halucinacím. Můžeme mít pocit přítomnosti další osoby v místnosti, vidět věci, které v pokoji nejsou, nebo slyšet zvláštní zvuky. Příčinou spánkové paralýzy jsou obvykle stres, únava, chlad či nemoc. 

Náměsíčnost

Věděli jste...

Že náměsíčnost se nejčastěji vyskytuje u dětí? Tipy, jak nebezpečné noční bloudění včas zastavit, najdete na Vitalion.cz.

Spánek je obvykle bezpečná činnost, pokud zrovna netrpíme náměsíčností. Někdo ve spánku jen vstane z postele, nebo přenese polštář na jiné místo v pokoji, jiný však může opustit dům nebo si dokonce sednout za volant a odjet. 

"S náměsíčností vyjdete ze spánku jen natolik, aby se vaše tělo pohybovalo, ale ne dostatečně na to, aby se váš mozek probudil," vysvětlil doktor Winter. 

Tato porucha spánku se obvykle projeví v první třetině noci a náměsíčný člověk může normálně mluvit, pohybovat se a mít otevřené oči, ale ráno si nic z toho nepamatuje. Pokud se probere, může být dezorientovaný, proto je nutné ho uklidnit a dovést zpět do postele. 

Jaký význam mají sny?

Odpovídá psycholožka Milena Nováková

O významu snů toho bylo napsáno a řečeno mnoho. Sny mají velmi individuální povahu a i jejich výklad záleží na každém z nás. To znamená, že to, co si z nich vezmeme, nejspíš souvisí s tím, co se nás dotýká, co zrovna řešíme, co je naše téma. 
Je také známo, že člověk využívá jen malé procento své skutečné mozkové kapacity. Můžeme se tedy domnívat, že zbylá, velká část, produkuje něco, čemu prostě nerozumíme a není to v našem vědomí. A to se může odrážet ve snech. 

Obecně existuje pár základních principů, které se ve výkladu významu snů dají použít: 

1. Ve snech se často objevují témata, která řešíme během dne, nějaké starosti, rozhodnutí, ale i radosti.  

2. Některé sny mají povahu vyvažovacího mechanismu, to znamená, že když je někdo například navenek k lidem odměřený a nepřátelský, mohou se mu zdát velmi milé a vřelé sny. Nebo naopak vřelým, hodným a příjemným lidem se mohou zdát sny agresivní. To je podle některých teorií dáno tím, že lidská psychika se snaží o rovnováhu všech psychických procesů, v tomto případě zejména emocí.  

3. Podobný princip mají také sny, které nám ukazují nějaké tendence, problémy, pocity, které si normálně nechceme připustit nebo si je moc neuvědomujeme, protože jsou velmi nežádoucí až děsivé. Sny jsou pak nástrojem k tomu, jak takové emoce bezpečně odžít. 

4. Ve snech se často setkáváme s něčím, čeho se bojíme. Význam může být buď v odžití, odreagování strachu, nebo v poznání svého nepřítele. 

5. Některé sny jsou velmi kreativní a mají spojitost s tím, jaké téma nebo problém momentálně řešíme. Je známo, že některé slavné vynálezy byly dovedeny do finální podoby právě na základě snů. Záleží to ale na tom, jestli si je člověk s řešeným problémem dokáže propojit a najít v nich inspiraci. 

6. Některé sny jsou velmi bizarní, nepochopitelné, nečitelné, zmatené. Takové sny jsou nejspíš práce našeho nevědomí a jejich smyslem může být jak vyvažování příliš racionálního zaměření člověka, tak odreagování určitých emocí. 

Náměsíčnost se vyskytuje hlavně u dětí a obvykle vymizí kolem puberty. Opakuje-li se u dospělých, může značit neurologickou poruchu či užívání léků nebo drog. Způsobit ji může i nedostatek spánku, únava, nemoc či stres. 

Mluvení ze spánku

Podle American Academy of Sleep Medicine asi pět procent dospělých mluví ze spaní. U dětí ve věku 3 až 10 let je to ale až 50 procent. Většina takových hovorů trvá v průměru asi 30 vteřin. 

Podle doktora Wintera k tomuto jevu často dochází během první hodiny nebo dvou spánku, kdy se tělo dostává do hlubokých fází spánku, ale svaly nejsou ještě dostatečně uvolněné, takže mohou produkovat zvuky nebo pohyby. 

Opakující se sny

Lidé, kteří mluví ze spánku, si většinou povídají sami se sebou, nebo s někým ze snu, ale mohou i reagovat na osobu, která spí vedle nich. Mluvení se vyskytuje ve všech fázích spánku a někdy za ním mohou stát zdravotní problémy, užívání některých léků nebo drog, stres či rozjitřené emoce. 

Zdá se vám opakovaně to samé a často s děsivým podtextem? Zapomeňte na snáře, většina takových snů má úplně jiné a často mnohem logičtější vysvětlení. 

"Snění je způsob mozku jak vyřešit věci, které potřebují přehodnotit a zpracovat předtím, než je můžeme založit jako vzpomínky," řekl doktor Winter a dodal, že opakující se sny často vyvolávají nevyřešené psychologické problémy, které se náš mozek snaží vyřešit. Tyto sny jsou tak částečně založeny na realitě. 

"Pokud jste byli okradeni v obchodě, můžete si to ve spánku přehrát znovu a znovu, dokud se s tím nevyrovnáte – zatímco pokud jste šli do obchodu jen pro chleba a mléko, váš mozek to zpracoval rovnou a posunul se dále."

Psycholožka a psychoterapeutka Milena Nováková souhlasí s tím, že stres může způsobovat noční můry, a to zejména tehdy, pokud se neustále pohybujeme v napjatém prostředí, kde vládne atmosféra strachu. 

"Noční můry, tedy děsivé sny, které nás často vzbudí a pamatujeme si je, často vznikají jako následek prožití nějakého traumatu spojeného s velkým strachem," vysvětlila psycholožka Nováková.

"Dá se říct, že jednorázová noční můra není důvodem k obavám, pokud se ale opakují děsivé sny na podobné téma, pak stojí za to přemýšlet o tom, jestli není něco v nepořádku a případně vyhledat odbornou pomoc."

Podle Mileny Novákové je však možné navodit si klidný spánek s hezkými sny. Podstatná je celková duševní hygiena během dne a před spaním.

"Doporučuji věnovat se alespoň hodinu před ulehnutím nějaké příjemné, relaxační činnosti. Během toho myslete na příjemné věci, přejte si něco hezkého, přejte si hezký sen, představujte si ho. Pokud jste například studenti nebo pracujete dlouho do noci, není dobré ukončit práci nebo učení těsně před ulehnutím. Dejte si tu hodinku pro sebe, i z hlediska paměti a učení je to efektivnější. Existují také různá relaxační cvičení, která podporují klidný spánek, příkladem je třeba autogenní trénink."

Sex ve spánku

Pokud jste se probudili během soulože, nepanikařte, nejste jediní. Ve studii odborníků z centra spánkových chorob z University Health Network v Torontu 8 procent z 800 dobrovolníků nahlásilo  sexsomnii – nevědomý sex v průběhu spánku. 

"Podle mých zkušeností sex ve spánku je často odlišný od toho v bdělém stavu," řekl doktor Winter a dodal:

"Mnoho lidí má nejasné vzpomínky na to, co se stalo během noci."

A jak doktor Winter sexsomnii vysvětluje? "Je možné, že jste snili o sexu nebo jste možná šli do postele s potřebou sexu."

Sexsomnie se častěji vyskytuje u mužů než u žen a člověk, který jí trpí, během spánku iniciuje nebo si dokonce vynucuje sex s osobou, která mu je právě nablízku. Sexsomniaci jsou někdy dokonce schopni znásilnění či sexuálních praktik, které obvykle neprovozují, jiní, hlavně ženy, se omezují jen na masturbaci. Tento jev je velmi podobný náměsíčnosti, kdy je člověk jen částečně vzhůru. Po probuzení si obvykle nic nepamatuje. Pravděpodobnost sexsomnie stoupá po požití alkoholu nebo drog, ale také ve stresu nebo při velké únavě. 

Skřípání zubů

Skřípání zubů neboli bruxismus obtěžuje asi pět procent dospělých. Na pohlaví přitom vůbec nezáleží.

"Bruxista" si své noční projevy většinou vůbec neuvědomuje. Ostatní spáče však mohou i probudit. Skřípání zubů ve ztichlém pokoji působí jako řezání motorovou pilou.

Jsou-li stahy žvýkacích svalů silné, ničí se i zubní sklovina. Postižený má pak citlivé zuby.

Stažené svaly ničí i čelistní kloub. Často v něm potom nepříjemně lupe. Zvýšené napětí žvýkacích svalů stojí i v pozadí častých bolestí hlavy.

Podle psychiatrů skřípání zubů spolehlivě zvýší stimulační látky jako amfetamin. Více zuby skřípou i lidé s poruchami distribuce neurotransmiteru dopaminu a lidé, kteří jej užívají coby lék.

Příčina bruxismu má i dnes svá tajemství. Spekuluje se o tom, nakolik je dědičné i o vztahu s mentální retardací nebo epilepsií.

Skřípání zubů se neléčí. Před jeho následky je však možné chránit chrup speciálními dlahami, které se dají běžně koupit.

Syndrom explodující hlavy

Je to přesně tak děsivé, jak to zní. "Z ničeho nic se člověk probudí s tím, že slyšel velmi hlasitý zvuk, jako explozi, záblesk světla, nebo s pocitem explodující hlavy. Ve skutečnosti se nic z toho nestalo." řekl doktor Winter. 

Syndrom explodující hlavy je podobný jev jako hypnagogický záškub a pocit pádu. Projeví se nejčastěji v počáteční fázi spánkového cyklu a trvá jen několik sekund. Naštěstí tento velmi nepříjemný stav se vyskytuje jen vzácně, dokonce byl použit jako jedna ze záhadných a kuriózních diagnóz v seriálu Dr. House.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Z oplácané puberťačky fitness ikonou s pekáčem buchet na břiše

Stefanie Macherhammerová

Příběh Stefanie Macherhammerové je důkazem, že i s takzvaně tlustými geny se můžete stát hvězdou sociálních sítí i...

Příběh Emy: Už tři roky jsem doma s dětmi, mateřskou nenávidím

Ilustrační snímek

Mám fajn manžela a dvě krásné děti. Když jsem otěhotněla poprvé, těšila jsem se, jak si budu s děckem užívat, jak budu...Čtyřčata přišla na svět v osmém měsíci. Rodiče si přejí soukromí a klid

V porodnici Fakultní nemocnice v Motole se před týdnem narodila čtyřčata, tři...

Čtyřčata, která se narodila 11. června v pražské motolské nemocnici, přišla na svět v pořádku ve 32. týdnu těhotenství...

Přecházel jsem tři týdny nachlazení, pak jsem upadl do bezvědomí

Ilustrační fotografie

Tři týdny jsem přecházel nachlazení, pak se mi udělalo špatně, upadl jsem do bezvědomí a zbytek už znám jen z...

První bedýnky jsme skládali v obýváku, říká podnikatelka Jana Bínová

Jana Bínová založila s manželem vlastní firmu na rozvoz bedýnek s farmářskými...

Když před osmi lety zjistila, že v zahraničí si lidé běžně objednávají dovoz zeleniny a dalších farmářských potravin až...

Další z rubriky

Přecházel jsem tři týdny nachlazení, pak jsem upadl do bezvědomí

Ilustrační fotografie

Tři týdny jsem přecházel nachlazení, pak se mi udělalo špatně, upadl jsem do bezvědomí a zbytek už znám jen z...

Stres i nedostatek času na jídlo mohou za nárůst nemocí střev, řekl lékař

Ilustrační snímek

Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa. To jsou zdravotní komplikace, které trápí stále...

V letních dipech číhají infekce, varují vědci. Nejhorší je smetana

Ilustrační snímek

Nakrájená zelenina nebo chipsy s nejrůznějšími dipy, salsami a omáčkami k letní grilovačce nebo zahradní party prostě...

Glittery nepatří jen na party. Zařaďte je i do denního líčení

Glittery nepatří jen na party. Zařaďte je i do denního líčení

Arome.cz Třpytky se opět vrátily na výsluní a staly se trendem, který ovládl kosmetický svět. I když vypadají hodně extravagantně...Najdete na iDNES.cz