Tři věci, které byste měli stihnout do konce léta

aktualizováno 
Proč? Protože k létu prostě patří a jindy na ně není čas. A protože jsou obyčejné a banální a možná i trochu retro, píše páteční magazín MF DNES Rodina.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Házet žabky

Každé dítě dřív mělo po ruce „žabku“. Dneska je z běžné radosti velká věda – skákáním kamínků po hladině se dokonce zabýval prestižní časopis Nature. Francouzští vědci zjistili, že pro dosažení co největšího počtu skoků jsou rozhodující tři faktory: rychlost, kterou kámen dopadne na hladinu, rychlost rotace oblázku a úhel dopadu.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Další podnětné tipy najdete v pátečním magazínu MF DNES Rodina spolu s velkým rozhovorem s čerstvým otcem hercem Tomášem Dastlíkem. Víte, co ho spolehlivě rozpláče?

Titulka Rodina DNES č. 30

Taky musíte vybrat správné kamínky: ideálně tenké, placaté a zaoblené velikosti dlaně. Ty jsou dostatečně těžké, takže odolají větru, a zároveň dostatečně lehké, abyste s nimi mohli přesně cílit na hladinu. Odborníci v žabkování radí: ukazováček přiložte k okraji kamene. Ploché strany chytněte mezi palec a prostředník. Postavte se k vodě bokem, s nohama asi na šířku ramen. Přidřepněte si, aby při házení kámen putoval co nejníže nad vodní hladinou. Ideálním úhlem mezi kamenem a vodní plochou je 20°. Ohněte zápěstí co nejvíc dozadu a potom s ním prudce švihněte dopředu směrem k povrchu vody. Povedlo se?

Obyčejným smrtelníkům se v těch lepších případech podaří třeba pět hopsnutí. Mistrem zapsaným v Guinnessově knize rekordů je Kurt Steiner z Pensylvánie, kterému se v září 2013 podařilo 88 skoků.

Spát pod širákem

Je to jako získat pokoj s nejlepším výhledem a ještě k tomu úplně zadarmo. Nechceme vás lákat na krmelec nad mraveništěm v lese plném vlků. Ani na skalní převis. Stačí si přece rozbalit spacák na zahradě nebo u vás na chalupě. Najdete odvahu vzdát se pohodlí?

Přivstat si na východ slunce

Třeba v sobotu 11. srpna vyjde slunce v 5:29. Nenechte si to ujít. Rosa v trávě, ukecané ptactvo, lehký opar, no a pak ta záře. Nechceme si hrát na poetu, takže věcně. Vyberte si datum, podívejte se třeba na www.meteogram.cz/vychod-zapad-slunce, kde najdete konkrétní časy týkající se slunečních paprsků, nařiďte si budík a připravte silnou kávu. A začněte se kochat.

Zajímavost navíc: Východ slunce, nebo taky Imprese. Tak se jmenuje slavný obraz Clauda Moneta z roku 1872. Jeden z horlivých kritiků podle něho posměšně pojmenoval nový trend v malířství - „impresionismus“. Dnes se posmíváme zase jiným uměleckým snahám, že? Buďte si jistí, že ukážete-li někomu fotku z „vašeho“ východu slunce, verdikt bude nemilosrdný: „Kýč jak bič“.

Autor:
Témata: Rodina DNES

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

OBRAZEM: Krásné dcery, které své slavné rodiče rozhodně nezapřou

Rainey Qualley, dcera Andie MacDowell

Být dcerou slavných rodičů nemusí být vždycky lehké, zejména když vaše maminka patří mezi nesporné krasavice. Ale...

Velká dávka emocí, nastávající maminka na vozíčku i fotbal v porodnici

Lucie a Ladislav

Plzeňská porodnice byla svědkem jednoho z nejdojemnějších příběhů z cyklu Malé lásky. Hendikepované Lucii a jejímu...

Jestli chcete úspěšné dítě, nechte ho mýt nádobí

Ilustrační fotografie

Osud vašich dětí je sice tak trochu ve hvězdách, přesto pro jejich úspěch můžete mnohé udělat. Například? Očekávejte ho...

Najdete na iDNES.cz