Tři věci, které byste měli stihnout do konce léta

aktualizováno 
Proč? Protože k létu prostě patří a jindy na ně není čas. A protože jsou obyčejné a banální a možná i trochu retro, píše páteční magazín MF DNES Rodina.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Házet žabky

Každé dítě dřív mělo po ruce „žabku“. Dneska je z běžné radosti velká věda – skákáním kamínků po hladině se dokonce zabýval prestižní časopis Nature. Francouzští vědci zjistili, že pro dosažení co největšího počtu skoků jsou rozhodující tři faktory: rychlost, kterou kámen dopadne na hladinu, rychlost rotace oblázku a úhel dopadu.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Další podnětné tipy najdete v pátečním magazínu MF DNES Rodina spolu s velkým rozhovorem s čerstvým otcem hercem Tomášem Dastlíkem. Víte, co ho spolehlivě rozpláče?

Titulka Rodina DNES č. 30

Taky musíte vybrat správné kamínky: ideálně tenké, placaté a zaoblené velikosti dlaně. Ty jsou dostatečně těžké, takže odolají větru, a zároveň dostatečně lehké, abyste s nimi mohli přesně cílit na hladinu. Odborníci v žabkování radí: ukazováček přiložte k okraji kamene. Ploché strany chytněte mezi palec a prostředník. Postavte se k vodě bokem, s nohama asi na šířku ramen. Přidřepněte si, aby při házení kámen putoval co nejníže nad vodní hladinou. Ideálním úhlem mezi kamenem a vodní plochou je 20°. Ohněte zápěstí co nejvíc dozadu a potom s ním prudce švihněte dopředu směrem k povrchu vody. Povedlo se?

Obyčejným smrtelníkům se v těch lepších případech podaří třeba pět hopsnutí. Mistrem zapsaným v Guinnessově knize rekordů je Kurt Steiner z Pensylvánie, kterému se v září 2013 podařilo 88 skoků.

Spát pod širákem

Je to jako získat pokoj s nejlepším výhledem a ještě k tomu úplně zadarmo. Nechceme vás lákat na krmelec nad mraveništěm v lese plném vlků. Ani na skalní převis. Stačí si přece rozbalit spacák na zahradě nebo u vás na chalupě. Najdete odvahu vzdát se pohodlí?

Přivstat si na východ slunce

Třeba v sobotu 11. srpna vyjde slunce v 5:29. Nenechte si to ujít. Rosa v trávě, ukecané ptactvo, lehký opar, no a pak ta záře. Nechceme si hrát na poetu, takže věcně. Vyberte si datum, podívejte se třeba na www.meteogram.cz/vychod-zapad-slunce, kde najdete konkrétní časy týkající se slunečních paprsků, nařiďte si budík a připravte silnou kávu. A začněte se kochat.

Zajímavost navíc: Východ slunce, nebo taky Imprese. Tak se jmenuje slavný obraz Clauda Moneta z roku 1872. Jeden z horlivých kritiků podle něho posměšně pojmenoval nový trend v malířství - „impresionismus“. Dnes se posmíváme zase jiným uměleckým snahám, že? Buďte si jistí, že ukážete-li někomu fotku z „vašeho“ východu slunce, verdikt bude nemilosrdný: „Kýč jak bič“.

Autor:


Témata: Rodina DNES

Nejčtenější

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Sara si říká Miss Swirl a propaguje svůj příběh, aby dodala odvahu a sebevědomí...

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie. Kvůli ní si neustále vytrhává vlasy a...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Jekaterina Tereškovič Gauguin Solntcev

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí je od sebe šestadvacet let....

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Videa vtipné trojice zná asi každý. Momentálně však život jedné z protagonistek Veroniky Arichtevy ovládly tréninky na...

Další z rubriky

Její sedmnáctiletý přítel má alergii na latex, tak v patnácti porodila

Patnáctiletá Katka a sedmnáctiletý Tomáš

Kateřina, které je teprve patnáct let, porodila v plzeňské porodnici za asistence své maminky a svého dojatého...

Jak zlepšit angličtinu? Inspirujte se od teenagerů

Ilustrační fotografie

Češi na tom mezi Evropany nejsou nejhůře, ale rozhodně ne nejlépe. Jak si celkem jednoduše vylepšit jazykové...

Začal happening Teribear hýbe Prahou. Každým kilometrem pomůžeme dětem

Slavnostní zahájení akce Teribear hýbe Prahou na pražském Vítkově. Až do 15....

Každý kilometr, který ujdete, nebo uběhnete na půl druhého kilometru dlouhém okruhu na pražském Vítkově, znamená třicet...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz