Ona
Čím víc jste ochotni do zubní náhrady investovat, tím přirozenějšího výsledku dosáhnete.

Čím víc jste ochotni do zubní náhrady investovat, tím přirozenějšího výsledku dosáhnete. | foto: Profimedia.cz

Vaše zuby versus zubní náhrady

  • 9
Ztráta zubu či několika zubů nemusí být spojena pouze s vysokým věkem. Stačí hluboký kaz nebo úraz a náhradu zubu budete řešit bez ohledu na rok narození.

To, jaký typ fixní zubní náhrady pro vás připadá v úvahu, závisí na tom, v jakém rozsahu je poškození i kolik jste ochotni do nového chrupu investovat. Víte, jaké jsou vůbec možnosti? Jaké jsou jejich výhody i nevýhody?

Zubní korunka
V podstatě nejmenší zubní náhradou je zubní korunka. K tomuto řešení se obvykle přistupuje, pokud přijdete o jeden zub (respektive jeho vrchní část), ale v dásni vám zůstane kořen, na který se korunka přichycuje. Pro nasazení korunky se vrchní část zubu musí ubrousit a podle zubních otisků vyrobí zubní technik novou korunku.

V této fázi záleží na tom, kolik do zubní korunky chcete investovat a jak vysoké požadavky na ni máte. Pokud je pro vás nejdůležitější finanční hledisko, můžete zvolit například pryskyřičnou korunku, která je sice nejlevnější, ale v delším časovém horizontu je poměrně nespolehlivá, musí se pod ní ubrousit větší část zubu a časem se na ní usazují pigmenty. Další variantou jsou například celokovové korunky či fasetové korunky. U obou těchto možností je však velkou nevýhodou nepřirozený vzhled (případně prosvítání kovu).

Nejdokonalejší zubní korunkou z hlediska funkčnosti i estetického vzhledu jsou celokeramické korunky. Ty jsou na pohled prakticky k nerozeznání od přirozených zubů. Současně však představují nejdražší variantu. V případě, že si ji budete chtít pořídit, počítejte s náklady 5000 - 8000 Kč.

Zubní můstek
K zubnímu můstku přistupuje zubař v případě, že jste přišli o celý zub nebo jej máte poškozený do té míry, že už by nebyl schopen unést korunku. Tehdy zubař ubrousí dva sousední zuby, na ty pak nasadí korunky, které nesou kompletní umělý zub.

Klasické můstky mají však hned několik nevýhod. Jednak je pro jeho ukotvení často potřeba zbrousit i zdravé a nepoškozené zuby, které se tímto zákrokem zcela znehodnotí. Další nevýhodou je časté prosvítání kovové konstrukce můstku, která kazí estetický dojem. 

Dražší, nicméně přirozeněji působící variantou klasického zubního můstku je celokeramický můstek. Oproti klasickému můstku propouští keramika světlo, tudíž zubní náhrada vypadá přirozeněji. Navíc není potřeba sousední zuby ubrousit úplně, ale stačí do nich vyhloubit jakési jamky, na nichž můstek drží.

Zubní implantáty
Jednou z nejmodernějších zubních náhrad jsou zubní implantáty. Implantát připadá v úvahu pro ty, kteří přišli o zub i s kořenem, hledají co nejpřirozenější náhradu a nevadí jim vyšší finanční investice. Oproti korunkám nebo můstkům je implantát zaveden přímo do čelisti, kde nahrazuje skutečný kořen.

Implantát je ve skutečnosti jakýmsi šroubkem z titanu, který se vsadí přímo do čelisti, a na jeho vrchní část se poté nasadí korunka či zubní můstek. Zubní implantáty však nejsou vhodné pro každého pacienta, je totiž nutné, aby měl dostatek kostní hmoty a kost byla zdravá (například odvápnění kostí snižuje stabilitu implantátu). Za vsazení implantátu zaplatíte v závislosti na klinice a provedení od šesti do dvanácti tisíc korun.