Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vaničkovat doma, nebo v profi vaně? Zkusila jsem obojí

  2:01aktualizováno  2:01
Plavat s miminkem ve vaně ve známém prostředí doma, nebo si zajet do obrovské vany v dětském centru? Více než dítě vnímáme výhody a nevýhody obou možností my rodiče. Vyberte si proto to, co je milejší právě vám. Protože pokud to nebude bavit vás, ani miminko si vaničkování neužije.

Vana v baby centru je dobře přístupná a také dostečně prostorná, zase ale musíte za plaváním cestovat mimo domov. | foto: Baby centrum Svět dětí na dlani

Miminka, která od mala plavou, jsou prý šťastnější, otužilejší a obratnější. Není proto divu, že jsem se jako novopečená matka i já rozhodla nořit svou ratolest do vany plné vody hned po šestinedělí.

Jenže mám si pozvat instruktorku vaničkování domů, nebo vyrazit do vany do některého dětského centra? Zkusila jsem obě dvě možnosti.

S miminem někde na čas? Blázníte?!

Po dvou týdnech mají konečně v říčanském Baby Centru Svět dětí na dlani volno ve vaničce. Lekce plavání s kojencem nám začíná sice až v poledne, ale já už od pěti ráno hypnotizuji hodiny a snažím se vypočítat, jak osmitýdenního neotesánka nakojit tak, aby zrovna ve dvanáct neměl hlad.

Výhody vaničkování v centru

Nemusíte uklízet jako před návštěvou.

Nepouštíte si nikoho cizího domů.

U vysoké vany nemusíte klečet, držíte dítě pohodlně ve stoje.

Mnohem prostornější vana v centru stačí na všechny cviky dítěti až do půl roku.

Ušetříte náklady na vodu, její ohřev, případně vývoz žumpy.

Změna prostředí může být osvěžující, hlavně pro maminku.

V centru se dá zpravidla z vaničky přejít plynule do bazénu, takže to pak pro dítě není tak velký skok.

Do toho zuřivě létám po domě a balím všechno, co bych mohla na plavání s dítětem potřebovat. Jednorázové podložky, plínky, náhradní oblečení, mastičky, olejíčky, ručníky, čtverečky do uší… A do prčic, na ty jsem zapomněla. S batohem, taškou a kočárem už ale letím na zastávku…

Teď hlavně, ať se malý neprobudí po cestě, modlím se. A pro jistotu zuřivě drncám kočárem i v kodrcajícím se autobuse, kde všechny spolucestující podezírám minimálně z tuberkulózy. Snad od nich nic bobánek nechytne.

Do vany s plínkou

Do dětského centra dorážíme ještě v akademické čtvrt hodince. Instruktorka plavání s kojenci, Zdenka Kieferová, na sobě nedává znát žádné rozmrzení a vřele nás vítá. V příjemně vyhřáté místnosti pak pozoruje, jak nemotorně našeho chlapečka v cizím prostředí svlékám, a mile pronáší: "Kromě plavání vám vysvětlím i správnou manipulaci s dítětem." Doma jsem holt zvyklá na prostorný gauč a ne na úzký přebalovací pult.

Ještě nasadit speciální plínku do vody. "Ať nemusíme měnit všechnu vodu, kdyby se pokakal," vysvětluje původem dětská sestřička, že znovu napustit tuhle velkou vanu, no spíše bazének, trvá hodinu a půl. A už noří naši malou ratolest do 37°C teplé vody z kohoutku, tedy přesně takové, v jaké doma koupeme.

I deset minut je na miminko hodně

"Houpy, houpy, kočka snědla kroupy," recituje velmi pomalu instruktorka Kieferová a přitom se spokojeným kojencem klouže sem a tam po rozlehlé hladině obří vany. Je vidět, že po šestnácti letech plavání s kojenci to má v ruce. Po chvíli si přebírám dítě já, stále pod bedlivým dohledem instruktorky, a kupodivu chlapeček vypadá šťastně i v mé nejisté náruči.

Ovšem jen co si procvičím jednoduché cviky na posílení zádových i břišních svalů miminka, je čas jít z vany ven. Nezdá se to, ale pro malé miminko je prý i deset minut ve vodě jako pro dospělého aktivní hodina v bazénu. Zbývá už jen usušit, namazat, obléct, nakojit, aklimatizovat minimálně půl hodiny a pojedeme zase domů. Malému se ale plavání líbilo. Hurá. A tak si zkusím příště pozvat instruktorku pro změnu k nám domů.

Doma úklid a pak klid

Za dva týdny, jen co seženu někoho ochotného dojet až k nám na vesnici, zase kmitám už od rána jako šílená. Čas ušetřený na dojíždění přeci nebudu trávit odpočíváním. Přijede "návštěva", takže uklízím jako před Vánoci.

Jaká domácí vana je vhodná pro plavání s miminkem?

Hluboká – vody ode dna k přepadu musí být tolik, aby v ní miminko zanořené v klubíčku mělo i bradu

Přístupná – mělo by se k ní dát relativně pohodlně kleknout, např. stupínek před vanou vyloženě překáží

Prostorná – klasická rovná vana je dostačující: velikost rohové vany se využije až od čtvrtého měsíce věku dítěte, kdy se může začít s prostorově náročnějšími cviky

Porodní asistentka a majitelka centra Maternity Care Lucie Marková doráží přesně ve smluvený čas. Jenže malý zrovna spí. "To nevadí, máme aspoň chvilku si popovídat," uklidňuje mne Lucie, ať prcka nebudím a vyptává se na porod a kojení. Všechno to jsou prý pro ni důležité informace, aby mohla s dítětem bezpečně postupovat. Teprve když se malý sám od sebe budí, začínáme napouštět vanu.

Prověřte si špunt předem

Zatímco kojím v pohodlí vleže na gauči, hlásí trochu nervózně Lucie z koupelny: "Voda nám natéká nějak pomalu." Už je u nás přes hodinu a bude muset za chvíli jet o dům dál. Nejenže natéká voda pomalu, ale ona z té vany snad i mizí. Obvykle se jen sprchujeme a mě vůbec nenapadlo vyzkoušet, jestli nám těsní špunt. Sakriš.

Nad prázdnou vanou se omlouvám Lucii za to fiasko. "To nic," uklidňuje mne. Jednou prý přišla učit plavání ve vaně do domácnosti, kde ani neměli vanu. Ukazuje mi tedy cviky alespoň na suchu, abych si, až seženu těsnící špunt, přeci jen s miminkem doma zaplavala.

Vkleče u vany bolí záda i prsa

Po pár dnech u naší konečně plné vany zjišťuji, že manipulovat vkleče s mimčem není zdaleka tak jednoduché a pohodlné jako vstoje u velké vany v centru. Vkleče se chtě nechtě opírám o prsa a přitom dostávám křeč do už tak dost namožených zad. Ještě k tomu musím neustále dávat pozor, aby se ten náš plaváček neodstrčil nohama od okraje úzké vany a nebouchl se hned do hlavy na protější straně.

Výhody vaničkování doma

Neztrácíte čas a energii dojížděním.

Nestresuje vás, že musíte být někde na čas.

Nestane se vám, že byste si něco důležitého zapomněla.

Nemusíte s dítětem po plavání ven do chladu.

Ušetříte náklady na dopravu (pokud však bydlíte daleko, budete hradit dopravu navíc instruktorce).

V domácím prostředí jste více v klidu a nepřenášíte případný stres na miminko.

Dítě je doma již zvyklé na přítomné bakterie a alergeny.

Doma nemusí mít dítě na plavání plínu či plavky.

Chlapeček se na mě ale spokojeně směje, a tak to přeci jen stojí i za to nepohodlí. Aspoň už nemusím po koupání nikam jezdit a můžu se rovnou natáhnout na gauč vedle malého.

Kde se líbí matce, líbí se i dítěti

A kde se mi tedy plavání více líbilo? V dětském centru s velkou vanou, nebo v klidu domova? Podle instruktorky Markové jde totiž právě o to, co vyhovuje matce. "Dítě do šesti měsíců nevnímá, jestli někam dojíždí do vany," míní.

A tak mnohdy rozhodne třeba jen pocit matky, že je sociálně izolovaná, nebo naopak nechuť pustit si někoho cizího domů. Já zatím váhám mezi bolavými zády z klečení, nebo únavným cestováním s kočárem veřejnou dopravou.

"Pro hodně malá miminka je lepší domácí prostředí," soudí nicméně instruktorka Kieferová. Podle ní je to doma s větší vanou pohodlnější až do pátého měsíce. S čímž souhlasí i Marková a dodává další nesporné výhody domácího prostředí: "Dítě je tu zvyklé na bakterie, nepřijde do styku s nikým nemocným, v zimních měsících nemusí ven do chladu…"

Podle obou instruktorek je však mnohem důležitější správná motivace rodiče. "Pokud to mamina dělá jenom proto, že to je v módě, dítě to rychle prohlédne," varuje Marková. Také pokud se rodič bojí vody, dítě pozná jeho stres a plavání si neužije. A to je právě to, co je cílem vaničkování doma i v centru - dítě to musí bavit.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Hubněte efektivně, pomocí správně zvoleného pohybu
Devět pravidel, které vám pomohou zhubnout jednou provždy

Vyzkoušeli jste už nespočet různých „zaručených“ metod, jak zhubnout, ale stále vás trápí kila navíc? Pak je nejspíš nejvyšší čas začít hubnout s rozumem a...  celý článek

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Další z rubriky

Miminko Jany a Pavla - Pavlínka
Příliš mladá, či stará na dítě? Matky, co se nenechaly odradit okolím

Zpráva o těhotenství nemusí u všech hned vyvolat pocity radosti. V některých rodinách očekávání potomka naopak značně zkomplikuje situaci, ať už proto, že je...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nedomazlené děti mohou mít psychické potíže celý život

Schopnost navázat vztah se lidé učí od samého narození. Ukazuje se, že citová vazba k jedné osobě je pro další vývoj člověka zcela zásadní. Pokud je oslabena,...  celý článek

Malý Matias
Čekali jsme to krásné a přišly takové nervy, popisuje matka po porodu

Narození miminka je krásná událost, ale ne vždy je všechno po porodu bez problémů. V tu chvíli se změní absolutní štěstí ve strach a pocity bezmoci. Příběh...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.