Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vakcína proti meningitidě zachrání životy

  0:01aktualizováno  0:01
Také čeští pacienti by měli mít užitek z vakcíny proti zánětu mozkových blan a míchy, meningitidě, kterou nyní vyvíjejí britští vědci. Vakcína by mohla být k dispozici do tří let. "Uvítali bychom, kdyby byla k dispozici také v Česku," řekla ČTK primářka infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová.

Připomněla, že zatím je možno očkovat lidi proti meningitidě (zánětu mozkových blan a míchy) typu A a C. Pokud by byla vakcína také proti typu B, bylo by to podle ní velkou výhodou, protože vyvolává stejně těžké onemocnění.

Proti meningitidě C byli do loňska očkováni vybraní zdravotníci a jsou očkováni branci. Nemoc postihuje zejména mládež ve věku od 15 do 19 let a malé děti, onemocnět však může každý. Čtvrtina mladých lidí, které meningokok napadne, umírá.

Například předloni zemřelo v České republice 20 pacientů s tímto onemocněním. "Při zánětu mozkových blan zemře každý desátý pacient, při orgánovém selhání, v něž se infekce často rozvine, je úmrtnost 25 procent," upřesnila Roháčová. 

Původcem nemoci je bakterie neisseria meningitidis, která se přirozeně vyskytuje v nose a krku pěti až deseti procent lidí. Nemoc však propukne jen u některých z nich - velmi často jí předchází katar horních cest dýchacích či velká fyzická zátěž, účast na kolektivních akcích, jako jsou diskotéky. 

Podle informace agentury Reuters britští vědci při pokusech na Surreyské univerzitě naočkovali pokusné myši tak, aby byly imunní vůči široké škále druhů choroby, včetně nákazy meningokokem typu B. 

S využitím poznatků genetického inženýrství vytvořili druh meningokoka typu B, který však není schopen nemoc vyvolat. Vakcínu vstříkli do krevního oběhu myší. Jejich imunitní systém vytvořil protilátky, jejichž prostřednictvím bojují se všemi třemi typy onemocnění. Při dalším výzkumu chtějí vědci v geneticky vytvořených kmenech bakterií identifikovat konkrétní bílkoviny, které tuto imunní reakci vyvolávají. 

Mezi příznaky meningitidy se řadí celková nevolnost, vysoká  teplota, zvracení, zimnice, bolest hlavy, svalů a kloubů. Může  následovat ospalost, zmatenost, ztuhlost krku, vyrážka, poruchy  vědomí, křeče. Protože se bakterie šíří do ostatních částí těla  pomocí krevního oběhu, mohou být zánětem postiženy i další  orgány, například oči, srdce.

Autor:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Ještě než zemřela, zabalila Britka 18 narozeninových dárků pro syna

Moderátorka britské televizní stanice BBC Rachael Blandová se synem Freddiem v...

Čtyřicetiletá moderátorka televizní stanice BBC Rachael Blandová prohrála na začátku září dvouletý boj se zákeřnou...Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Další z rubriky

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...Najdete na iDNES.cz