Doporučujeme

Mořský ježek - Pro někoho je lahůdkou a na muže má údajně také afrodisiakální účinky. | foto: Profimedia.cz

Vadí vám ježci v moři? Zkuste je na talíři

  • 3
Opalujete se u moře a najednou vidíte, jak domorodci tahají v z moře igelitky plné mořských ježků. Pak je nožem rozlupují a cosi z jejich útrob si dávají syrové do pusy...

Některé druhy mořského ježka jsou chráněné, ale ten hnědočerný, nejběžnější druh, který žije ve všech mořích, se loví a je jedlý.


Půlky z mořského ježka

Mnozí z vás nemají na setkání s ním spíše zrovna dobré vzpomínky. Poranění, které vám může způsobit svými bodlinami, může mít často velice nepříjemné následky. Jeho schránka je totiž pokryta různě dlouhými a velice ostrými ostny. Ty jsou velice křehké, lámou se a na jejich koncích jsou zpětné háčky, takže vytáhnout je z kůže není snadné.

Když se ale mořský ježek rozřízne, oddělí se opatrně od jeho vnitřností jikry, které jsou úplnou lahůdkou a potěšením pro všechny labužníky. Tato procedura je dost složitá a náročná na čas, a tak i proto je tahle pochoutka poměrně drahá. U nás koupíte sto gramů jiker z mořského ježka asi za 700 Kč.

Chuť mořského ježka je zvláštně nahořklá, ale zároveň jemná. Pokud věříte na afrodisiakální účinky některých pokrmů, bude vás určitě zajímat, že už ve starém Řecku a Římě se věřilo, že jikry z mořského ježka probouzí u mužů silný pohlavní pud.

Mořského ježka nejčastěji konzumujeme v syrovém stavu. Máte-li rádi japonskou specialitu sushi, určitě vyzkoušejte UNI – právě pod tímto názvem se skrývají jikry z mořského ježka.

Dáváte přednost alespoň mírné tepelné úpravě? Doporučujeme vám vyzkoušet některý z našich receptů.

Losos s omáčkou z mořských ježků

1 losos
4 mořští ježci 
kousek kerblíku
1 stroužek česneku
olivový olej
sůl a pepř

Omyjeme a vysušíme si lososa. Takto připravenou a očištěnou rybu potřeme olivovým olejem a zprudka asi 10 minut grilujeme. Mezitím nasekáme nebo propasírujeme česnek. Opatrně přimícháme i jiikry z mořských ježků. Poté omyjeme a vysušíme kerblík, otrháme z něj listy a přidáme do připravované omáčky. Přilejeme trochu olivového oleje a dochutíme solí a pepřem.
Grilovaného lososa podáváme přelitého omáčkou z mořských ježků.

Můj  tip: Místo celé ryby můžeme použít i filety z lososa.
Porce: 4
Příprava: 20 minut

Pikantní špagety s mořskými ježky

6 celých mořských ježků (nebo asi 120 g jiker)
6 lžic extra panenského olivového oleje
5 stroužků česneku
2 lžičky kaparů
4 ančovičky
špetka chilli nebo malá rozdrcená chilli paprička
sůl
2 lžíce nasekané petrželové nati
asi 300 g špaget

Ve wok pánvi si rozehřeme na střední teplotu asi 3 lžíce oleje. Jemně rozdrtíme česnek a přidáme na pánev. Přihodíme i kapary a ančovičky. Chilli papričky rozdrtíme mezi prsty a okořeními jimi směs na pánvi. Za občasného míchání restujeme do doby, než nám zezlátne česnek. Poté vypneme a necháme stát stranou. Uvaříme si špagety, ať jsou al dente. Scedíme je a necháme asi půl hrníčku vody, ve které se vařily.
Pánev s česnekovou směsí dáme zpět na sporák, rozehřejeme a přidáme uvařené špagety, spolu s trochou vody z jejich vaření. Pořádně promícháme a přidáme jikry z mořského ježka. Až se vyvaří voda a jikry mají máslovou konzistenci, dochutíme celý pokrm solí, přidáme petržel a zbývající 3 lžíce oleje.

Můj tip: Můžeme ještě dozdobit kaviárem – 1 lžičkou na porci.
Porce: 4
Příprava: 25 minut


  • Vybrali jsme pro Vás