Ona

Vadí slunce, i když je oblačno?

O tom, že opalování není nejzdravější, se hovoří už delší dobu. Přesto se lidé znovu a znovu dopouštějí stejných chyb, nejspíše proto, že neznají odpovědi na některé otázky týkající se nebezpečných paprsků. Přinášíme některé z nich.

Když je pod mrakem, potřebuji krém také?

Oblačnost sice sluneční UV záření zeslabuje, ale i tak je možné, že se spálíte i v takovém počasí, zvláště pokud máte citlivou pokožku. V létě nebo u moře se proto vyplatí namazat, i když slunce není vidět. Platí to zejména v poledních hodinách, kdy je sluneční záření nejintenzivnější.

Když si kůži namažu, mohu být na slunci mnohem déle?

O něco déle ano, ale po čase účinek krému a mléka klesá, proto se důsledně řiďte tím, co doporučuje výrobce. Pozor, opětovné namazání nijak ochranný účinek nezvyšuje ani neprodlužuje.

Řídím se tím, že pokud mě slunce vyloženě nepálí, neškodí mi.

To je chyba, protože teplo z UV záření, které je nebezpečné, je energeticky velmi slabé a pohlcují ho vrchní vrstvy kůže, teplem se tedy neprojeví.

Je pravda, že slunce škodí i očím, které se dříve unaví?

Nejen to, může vzniknout zánět spojivek a při časté a dlouhodobé expozici se může rozvinout šedý zákal.

Chraňte si kůži před sluncem! Čtěte ZDE

Zabraňuje zhnědnutí pokožky dalšímu poškození kůže?

Nikoliv, zhnědnutí je reakcí na UV záření a pouze částečně chrání proti dalšímu poškození kůže.

Dávám si pozor, abych se nespálil, jen zhnědl. Pak je opalování bezpečné, ne?

Nemusí tomu tak být, protože některé formy zhoubného melanomu jsou sice důsledkem spálení, jiné však vznikají spíše kvůli tomu, že se člověk opakovaně nadměrně sluní, aby takzvaně chytil bronzovou barvu.

Skutečně je lepší melanom nebo podezřelé mateřské znaménko chirurgicky odstranit?

"Pokud někdo zemřel přesto, že mu lékař odstranil melanom, bylo to nejspíš proto, že přišel pozdě," vysvětluje šéf dermatovenerologické kliniky pražské nemocnice na Vinohradech Petr Arenberger. Vyvrací tak jeden z rozšířených mýtů, které se mezi lidmi drží: mnoho z nich je přesvědčeno, že odstraňování podezřelých mateřských znamének může "rozjet" rakovinu. Ta naopak hrozí, pokud člověk s melanomem přijde pozdě.