Ona

V USA ubývá případů rakoviny a klesá i úmrtnost

- Počet případů rakoviny v USA se zmenšuje rychleji než kdykoli dříve a snižuje se i úmrtnost na tuto chorobu. Podle výzkumníků je to dáno především poklesem počtu kuřáků cigaret mezi muži.
A přes trvající špatné stravovací návyky a nechuť většiny Američanů podstoupit vyšetření na rakovinu, se snižuje i počet případů rakoviny tlustého střeva.

Zpráva vydaná Národním institutem pro rakovinu (NCI) ukázala, že počet nových případů rakoviny se v létech 1990 až 1997 snižoval průměrně o 0,8 procenta ročně.

"Podle úmrtnosti se jeví, že vrchol byl kolem roku 1991," říká Lynn Reisová, statistička NCI, která se podílela na vypracování zprávy.

"Úmrtnost klesala v letech 1995 až 1997 o 1,7 procenta ročně, což je největší dosud zaznamenaný pokles.

Podle ředitele Národního institutu pro rakovinu Richarda Klausnera podtrhují tato zjištění pozoruhodný pokrok dosažený v boji proti rakovině.

"Žádoucí dopad má prevence ve spojení s včasným zjištěním a lepší léčbou," konstatoval ke zprávě Harmon Eyre, představitel Americké společnosti pro rakovinu v Atlantě.

"Protože mnoho mužů již nekouří několik let, klesá výskyt rakoviny plic stejně jako úmrtnost na ni.

Snižuje se také počet případů rakoviny plic u žen, ale nebylo dosud dosaženo zvratu.
Je to proto, že ženy šly ve stopách mužů ve zlozvyku kouření.

Podle zprávy se počet případů rakoviny prsu v devadesátých letech málo změnil, ale počet smrtelných případů poklesl o dvě procenta od roku 1990 a prudce se snížil po roce 1995.

Podle Eyreho se "dramaticky" snížila i úmrtnost na rakovinu prostaty, patrně v důsledku lepší léčby a vyšetření, které zachycuje případy rakoviny včas.

Špatnou zprávou je, že úmrtnost na non-Hodgkinův lymfom vzrůstá.

"Nevíme, proč tomu tak je, ale zdá se nyní, že se nárůst začíná zmírňovat," říká Eyre.
Nejhorší druh rakoviny kůže melanom - také vzrůstá, i když úmrtnost nyní zůstává na stejné úrovni. "Je třeba, aby si lidé dále uvědomovali, že vystavování se slunci je škodlivé," připomíná Eyre.

Rakovina tlustého střeva byla třetím nejčastějším druhem rakoviny u mužů i žen za rakovinou plic a rakovinou prsů u žen a rakovinou prostaty u mužů. Zpráva uvádí, že její výskyt se zvyšoval do roku 1985 a pak začal trvale klesat v průměru o 1,6 procenta ročně.

Podle odborníků tento pokles může být způsoben širším užíváním léků jako aspirin, o němž se také zdálo, že brání vzniku rakoviny tlustého střeva.

Jak konstatuje zpráva, bude v roce 2000 zjištěna rakovina u 1,2 milionu Američanů a 560 000 jich na tuto zákeřnou chorobu zemře.

Muž má 42,8 procenta rizika, že u něho bude někdy diagnostikována rakovina a ze 24 procent má vyhlídku, že na ni zemře.

U žen je riziko vzniku rakoviny 37,5 procenta a riziko úmrtí dvacetiprocentní.
Od roku 1993 do roku 1997 se u čtyř stovek Američanů z každých sta tisíc vyvinula rakovina a 168 z každého sta tisíc na ni zemřelo.