V USA řádí epidemie cukrovky

  14:09aktualizováno  14:09
V posledních deseti letech stoupá ve Spojených státech přímo alarmující rychlostí počet nemocných cukrovkou. V současné době trpí tímto onemocněním na 16 milionů Američanů, což je o třetinu více než v roce 1990.
Dramatický nárůst této nemoci odborníci připisují zejména nezdravému životnímu stylu a obezitě.

Podle studie, kterou vypracoval vědecký tým z Centra pro léčbu a prevenci nemocí v Atlantě (CDC), přibude v USA každý rok na 800 tisíc nových případů tohoto onemocnění. Na žebříčku příčin úmrtí je cukrovka na sedmém místě v zemi.

Cukrovka je porucha metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Způsobuje ji nedostatek hormonu inzulínu nebo jeho nedostatečný účinek ve tkáních. Inzulín je nezbytný pro správný průběh látkové přeměny cukrů.
Diabetes mellitus neboli cukrovka je celosvětově rozšířené chronické onemocnění latkové výměny, které postihuje všechny věkové kategorie, muže i ženy, všechny rasy a etnické skupiny. Je to stav dlouhotrvající zvýšené hladiny krevního cukru v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulínu, který je způsoben řadou vnějších i vnitřních genetickych vlivů.

"Cukrovka pro nás představuje velmi vážný problém a ten se neustále zhoršuje. Pokud s tím něco co nejdříve neuděláme, budeme mít ve Spojených státech v roce 2030 přes 25 milionů nemocných, " upozornil Frank Vinicor, ředitel oddělení pro výzkum cukrovky z CDC.

Cukrovka se šíří po celé zemi
Počet nemocných cukrovkou vrostl jak ve všech státech, tak u všech demografických skupin. Ve státě Minnesota se zvýšil počet onemocnění oproti roku 1990 o celých 94 procent.

Nejvyšší výskyt zaznamenala hispánská populace s 38 procenty, mezi bělochy stoupl počet nemocných o 29 procent a mezi černochy o 26 procent.

Nejvíc je postižena střední generace
Hrozivý je zejména fakt, že počet onemocnění postihuje nejvíce střední generaci. V letech 1990 až 1998 vzrostl počet případů cukrovky ve věkové skupině mezi 30 až 39 lety o 70 procent. Ve věkové skupině mezi 40 až 49 lety to bylo 40 procent.

Obezita je hlavní příčinou nárůstu cukrovky
Odborníci varují v souvislosti s nárůstem cukrovky před chronickou epidemií. Za hlavní příčinu tohoto negativního trendu označují obezitu. Polovina americké populace trpí nadváhou a obezitou. "Výsledky studie vysílají jasný signál americké společnosti, že její životní styl, zejména nízká fyzická aktivita a špatná výživa mají dramatický dopad na naše zdraví, " zdůraznil Jeffrey Koplan, ředitel CDC.

Vinicor poukazuje také na ohromné výdaje, které jsou spojené s léčbou cukrovky a přímých komplikací způsobených touto nemocí jako je slepota, amputace, selhání ledvin a srdeční infarkty. Těmto komplikacím by se na druhou stranu dalo často zabránit včasnou diagnózou i soustavnou léčbou. V roce 1997 dosáhly náklady na léčbu cukrovky 98 miliard dolarů.

Studie Centra pro léčbu a prevenci nemocí v Atlantě probíhala v průběhu 90. let; jenom v roce 1998 se jí zúčastnilo na 150 tisíc obyvatel USA.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí při plastických operacích

Ilustrační fotografie

Když se lidé chystají na plastickou operaci, očekávají, že budou krásnější. Někdy však přijde po zákroku velké...

OBRAZEM: Randím jen s hubenými muži, chlubí se morbidně obézní žena

Nikki Baker

Osmadvacetiletá Američanka Nikki Bakerová váží 190 kilogramů, ale tento fakt jí prý ani trochu nekomplikuje partnerský...

Sedmiletý David žije díky novým játrům od dospělého dárce

David (na snímku s rodiči) byl prvním dítětem, které dostalo od projektu Jsem...

Davidu Švestkovi je teprve sedm let a už strávil v nemocnici více času než mnozí lidé za celý život. Narodil se s...

Najdete na iDNES.cz