Saúdská Arábie, žena - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Saúdské Arábii ženy za pokladnu v obchodě nesmějí

  • 7
V západním světě je pokladní typickým zaměstnáním pro ženy, v islámském království Saúdské Arábie naproti tomu sedí za pokladnami v supermarketech výhradně muži. A bude tomu tak očividně i nadále, i když se v posledních dnech pokusil prolomit toto tabu domácí řetězec supermarketů Panda.

Většinový podíl ve firmě Panda má společnost Kingdom Holding, kterou vlastní králův synovec princ Valíd bin Talál. Tento miliardář patří k menšině liberálních Saúdů, jež se zasazuje o vytváření více pracovních míst pro ženy.

S novinkou zaměstnávání žen v pokladnách ale řetězec Panda narazil. Zdvihla se proti ní vlna protestů a výzev k bojkotu obchodů Pandy.

Princezna Amíra, manželka saúdského prince Valída bin Talála

Princ Valíd bin Talál (na snímku s manželkou) se zasazuje o vytváření více pracovních míst pro ženy.

Řada náboženských učenců kromě toho vydala náboženské nařízení (fatvu) proti práci žen jako pokladních. Také na sociální síti Facebook také Saúdští Arabové založili skupinu vyzývající k bojkotu prodejen Panda.

Ženy smějí v Saúdské Arábii vykonávat jen určitá povolání jako učitelky, novinářky nebo bankovní úřednice. Na pracovištích kromě toho platí zásada oddělování pohlaví. To například znamená, že zákaznice banky jsou obsluhovány v "ženské pobočce" daného peněžního ústavu, a to ženami. Existují i menší ženská nákupní střediska, která zaměstnávají jen ženy.

Rijád, Saúdská Arábie

Princip oddělování pohlaví se nevztahuje pouze na nemocnice.

Ještě před zhruba pěti lety pracovali za pokladnami supermarketů v Saúdské Arábii jen muži ze zahraničí. Mezitím začali vykonávat tuto práci kvůli rostoucí nezaměstnanosti mezi mladými i někteří domácí muži z chudších sociálních vrstev.

,